Quantcast
Channel: Testy kol | BikeAndRide.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 341

YETI ASR – Na chvíli stát se legendou | TEST

$
0
0

Těch pár písmen napsaných za sebou – YETI ASR – představovalo ještě před 10 lety zásadní pojem světa XC. Pak ale přišla pomlka trvající celou jednu dekádu, aby se mohla tato legenda znovu vrátit na scénu a nasměřovala YETI zpět mezi „elitní“ stavitele závodních XC kol.

Tyhle dva momenty dělí skoro přesně jeden rok! V březnu 2024 se světu představila po 10 letech znovuvzkříšená sportovní legenda YETI ASR. Rok poté, v březnu 2025, přímo na For Bikes, jsem si právě toto kolo přebíral k testu. Sice jen na pár dní, navíc v pracovně dost vytíženém období, ale rozhodně jsem se těšil a byl také dost zvědavý, jak se toto vizuálně i konstrukčně poměrně jednoduché a přímočaré YETI bude chovat v praxi.

Pro doplnění, začátkem dubna 2025 se světu představila výroční limitovaná edice Yeti ASR 40th Anniversary LTD, oslavující 40 let značky Yeti Cycles. Mimochodem u nás je stále jeden kousek k dispozici u ZOOKEE.

**Časový prostor k testu byl tentokrát dost limitovaný, jelikož kolo záhy putovalo na veřejné testovací akce… Proto jsem byl rád, že jsem stihl pár jízd a statické fotky, avšak na jízdní snímky už se nedostalo. Výjimečně si tak vypomůžu pár akčními záběry z představení tohoto modelu z roku 2024.

Návrat ke kořenům

Stále relativně čerstvé YETI ASR je kolem, které jednak odkazuje na své historicky úspěšné jmenovce, zároveň má za úkol vyplnit mezeru, která v nabídce YETI vznikla poté… Co se původně sportovně či závodně orientovaný model YETI SB100 (praktické představení 2018) začal postupně měnit na lehčí trail bike. Tyto tendence stvrdila řada YETI SB115 (představení 2020 / test 2021), přičemž celý příběh transformace završil aktuální model YETI SB120 (představení 2022 / test 2023).

Přesně proto nastal čas na návrat YETI ASR, sportovního fullu s jednodušší a přímočařejší stavbou rámu, který dává sbohem závěsu Switch Infinity, aby do hry vrátil dříve osvědčenou konstrukci „Flex Stay“. Vše už bylo dostatečně podrobně popsáno v loňském představení YETI ASR, včetně ohlédnutí se za slavnou minulostí této řady. Přistupme tedy rovnou k „testovací proceduře“!

Našlápnout a vystřelit

Jak už jsem výše jednou naznačil, na YETI ASR jsem mnoho času k dispozici neměl, snažil jsem se jej ale projet co nejvíc to šlo, jak jen podmínky a čas dovolily. Přestože nejsou sportovní kola vysloveně mojí doménou, zkušenosti s nimi mi také nechybí, proto jsem se „odcizeně“ rozhodně necítil ani za řídítky YETI ASR.

Maličko nervózní jsem byl zprvu z řídítek o šířce „pouhých“ 730 mm, ale tady šlo hlavně o zvyk. Rozhodně příjemný byl naopak celkový posed, který byl patřičně sportovně delší a nižší, nikoliv však přehnaně natažený. Snad až fascinující byla použitá sedlovka Wolf Tooth Resolve (test rok 2023) s luxusně jemným a lehkým krokem, ale hlavně s monstrózním zdvihem 200 mm! Na poměry XC kol hodnota značně velkorysá!

Zůstávám soustředěný!

Extra dlouhý teleskop byl vcelku příjemnou pomůckou v těžším terénu, i když třeba užší úchop nebo poměrně rychlé gumy s nízkým vzorkem (WTB Macro 2,4“) žádný dramatický terénní rozmach mně, jezdci zvyklému na vysoké a ostré špunty, vysloveně nedopřály. Každopádně moderní geometrie směřující spíše do trailového spektra (např. úhel hlavy 66,5° při zdvihu vidlice 120 mm) byla velice slušným základem k jistému a samozřejmému projevu v těžším terénu.

Nové YETI ASR je, alespoň z pohledu geometrie, kolem moderně nízkým, dlouhým a položeným, proto je v základu víc než dostatečně klidné a stabilní. Pokud se tedy před vámi neděje nic mimořádného, můžete si ruce jen zlehka opřít o řídítka, soustředit se na rytmus svých nohou a nechat se unášet plavnou a svižnou jízdou po cestách zpevněných i nezpevněných.

Začnou-li se ale podmínky měnit a trať „dramatizovat“, není rozhodně potřeba panikařit. Stačí pevněji uchopit řídítka, srovnat si vše důležité v hlavě a pak to švihat po trailu přesně tak, jak si to situace žádá. YETI ASR vás ani při takovém způsobu jízdy nenechá rozhodně na holičkách, naopak bude ochotně plnit vaše pokyny, snadno se nechá nasměrovat do různě ostrých, uzavřených či rychlých zatáček… Prostě si s vámi bude ochotně hrát, abyste neztratili tempo, ale ani radost z pohybu!

Z kopce se trochu bojím…

Opatrnější budu radši při hodnocení schopností nového YETI ASR v prudších svazích a v těžším terénu obecně. V tomto směru jsem totiž cítil určitá omezení, navíc z více směrů. Vše z toho by se sice dalo překonat, jen by na to člověk potřeboval více času a prostoru (nebo alternativního materiálu).

Kupříkladu použité pláště WTB Macro jsou, i při nízkém vzorku, rozhodně dobře čitelné a dostatečně jisté, jen se jim více líbí na pevném a suchém povrchu. Vůbec jim naopak nesedí mokro, bláto nebo sypký terén, s čímž jsem se musel v době testu nejednou potýkat. Lépe bych se proto cítil, pokud bych si na kolo hodil hrubší alespoň přední plášť, nebo také o něco širší řídítka. Mezi další prvky, co mi tradičně moc nevoní, lze zařadit brzdy SRAM Level TLM, které byly i v tomto případě docela slabé a celkově značně nevýrazné, neurčité.

*Co vše lze vykřesat ze závodního kola, když se lehce poladí jeho výbava, je možné názorně demonstrovat třeba na testu Cannondale Scalpel HT (test 12/2023).

Jako když tě kobyla kopne!

Když se naopak poohlédnu po oblastech, v nichž by nové YETI ASR mělo vysloveně vynikat, můžu zmínit třeba velice příjemnou hmotnost (11,15 kg, vel. L, bez pedálů s výbavou dle fotek) a s ní spojenou i příkladnou výkonnost. Zajímavé je, že zkoušená sestava nepůsobila dojmem modelového rychlíku na prostých rovinatých přejezdech, kde si sice držela solidní tempo, ale nebyl to až takový „šum svistu“, jak jsem si předem představoval.

Mnohem zajímavější a svůdnější byl projev nového YETI ASR v místech, kde se do něj člověk začal silově opírat. Kupříkladu kratší i delší výjezdy, dynamické zrychlování na členitých trailech a jiné podobné situace. Zkrátka a dobře, když jsem jen točil klikami, bylo to OK, pokud jsem ale do pedálů nasměroval větší množství energie, začalo se teprve vše náležitě zúročovat a ASR následně zrychlovalo, jako by mě zezadu kobyla kopla!

Máte-li v sobě dost síly, energie a dynamiky, budou reakce YETI ASR přesně tím pocitem, který budete chtít zažívat stále dokola!

Odpružení – Aktivní tam, kde ho potřebuješ nejvíc!

Vedle již zmíněné příjemně vyvážené a všestranné geometrie, či právě popisované efektivity, můžeme hnedle začít chválit i projev odpružení, který mě také rozhodně bavil. Rám, či celá zadní stavba, nejsou na první dojem přehnaně tvrdé, krásně se ale „zakousnou“ vždy, kdy se do toho jezdec náležitě opře.

Tomuto projevu vlastně velice dobře odpovídá i pocit z odpružení, které je na kolo této třídy solidně snaživé, aktivní a komfortní. Rozhodně se netváří tak, že byste museli překonávat nějakou počáteční hranu, než se začne tlumič či vidlice hýbat, přitom si ale můžete užívat pocit solidní odezvy na šlapání, dobře skloubený s adekvátním komfortem.

Ostatně právě počáteční vnímavost a více než solidní akce v lehčím terénu, či na středních nerovnostech, patří mezi oblasti, kde odpružení YETI ASR skutečně exceluje. Dobře si přitom rozumí a vzájemně notují jak vidlice RockShox SID, tak i zadní stavba Flex Stay se zakázkově laděným tlumičem RockShox SIDLuxe. Oba kousky navíc v našem případě ve vrcholném provedení Ultimate, nad to vše s možností společného ovládání otočnou rukojetí TwistLoc (Open / Pedal / Lock)

Pověstná progresivní rezerva

Obě jednotky jsou zároveň dostatečně schopné a rozumně pracující i při vyšším zatížení, kde se již snáze projeví, že je kupříkladu krok vidlice omezen na sportovních 120 mm. Zadní stavba s měřeným rozsahem 115 mm i v tomto směru bez problému „stíhá“, dokonce si stále hlídá přiměřenou progresivní rezervu na konci kroku, jak je tomu u YETI již léta zvykem.

I při pocitu adekvátně (sportovně) hlubokého kroku tedy máte možnost se na pístnici tlumiče ujistit, že za drtivé většiny situací zůstává na tlumiči ještě trocha rezervy pro nejkritičtější možné situace.

KOMPONENTY

YETI ASR – Závěr

S YETI ASR mě, bohužel, pojí jen poměrně krátká praktická zkušenost, kterou jsem se ale snažil vytěžit na maximum, ač ani podmínky nebyly zrovna z nejlepších. I tak jsme si ale našli příjemná a dostatečně pevná a jistá místa, kde se dalo naplno řádit, užívat si lehkost, rychlost, ale i stabilitu a solidní odpružení nové generace YETI ASR.

Dopředu jsem asi čekal, že na tohle kolo sednu, položím nohu na pedál a ono mě okamžitě vystřelí vpřed. Jenže to se vlastně tak úplně nestalo. ASR jelo sice hezky, lehce a ochotně, avšak při běžném tempu nebylo z pohledu výkonnosti až tak výrazné či radikální, jak bych nejspíš čekal. Zásadní změna každopádně nastala pokaždé, když jsem se do toho více opřel, na což ASR, zdá se, dychtivě čeká!

V takových chvílích jako by se celé kolo postavilo do pozoru, jako by se zapřelo a najedou přišel pocit vytoužené ostré akcelerace a výrazného přenosu sil na zadní kolo. YETI ASR zkrátka vyžaduje energičtější přístup, za který svého jezdce odmění patřičně dynamickým projevem.

Vedle toho je hodně příjemné a dobře odladěné i jeho odpružení, které při šlapání neruší, přitom v lehčím a středně náročném terénu nabízí parádní aktivitu, nemalý komfort a solidní zpětnou vazbu. V těžších podmínkách si zas hlídá dostatečně progresivní konec. Vše v konečném důsledku uzavírá a korunuje snad až trailově orientované ovládání s hodně klidným základem, zároveň však s velkou chutí užívat si každý metr trailu.

Docela by mě zajímalo, jak bych se na novém YETI ASR cítil, pokud bych mu dopřál vidlici se 130 mm kroku a celé kolo naladil více do trailového spektra? Myslím si, že by si podobné „hrátky“ nechal tento karbonový rám bez větších protestů líbit, ostatně v podobném duchu je stavěná i limitka Yeti ASR 40th Anniversary LTD. Jenže neútočili bychom pak zbytečně „zespodu“ na YETI SB120 a nedělali bychom z XC sporťáku trail bike, kterým být nemá???

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Štěpán Hájíček, YETI Cycles

PLUS

  • Příjemně jednoduchá konstrukce a vzhled eliminující jakýkoliv materiál navíc, jasně poukazující na výkonnostní ambice tohoto kola
  • Lehký a krásně tuhý rám, který nejlépe reaguje ve chvílích, kdy se do toho jezdec opírá skutečně naplno!
  • Slušně vyvážený sportovní posed podporující výkonnost i jisté ovládání
  • Příjemná geometrie s moderním trailovým nádechem preferující klid a stabilitu, nezapomínající ale na obratnost a zábavu
  • Velice příjemně naladěné odpružení, které při šlapání neruší, zároveň nabízí více než solidní komfort zejména ve středně náročném terénu
  • Milovníkům nejvyšší možné efektivity by mohlo vyhovovat sdružené ovládání vidlice a tlumiče pomocí otočné rukojeti TwistLoc
  • Díky striktně rovné sedlové trubce mohla být na kole (vel. L) 200 mm dlouhá teleskopická sedlovka Wolf Tooth Resolve, která sama o sobě nabízí luxusně jemný a hladký krok

MÍNUS

  • Nenacházím vlastně mnoho věcí, které bych měl kritizovat, a pokud ano, pak jde obvykle o záležitosti převážně osobní preference. Kupříkladu by se za daných podmínek hodil ostřejší přední plášť, osobně bych použil o něco širší řídítka…
  • Poněkud rozmrzelý jsem byl z brzd SRAM Level, které mě nikdy vlastně příliš neoslovily. Nenabízí mnoho výkonu a mají dost mdlý projev. Uvidíme, jak se v praxi projeví třeba nová řada SRAM Motive… Ale jistě by se našly i jiné, dostatečně lehké a výkonné alternativy.
YETI ASR | TEST
The post YETI ASR – Na chvíli stát se legendou | TEST first appeared on BikeAndRide.cz.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 341


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>