
Letos z kraje roku jsem měl na test celou řadu „motorizovaných“ biků a k nim jen pár klasických strojů bez baterky. O to víc v této nesourodné skupině vynikl Whyte T-160 RS, který pro mě byl jako dar z nebes. Tak přirozeně působící, dobře jedoucí a skvěle ovladatelný bike jsem už dlouho neměl v ruce. Tohle byl prostě test za odměnu!
Současný Whyte T-160 (RS) rozhodně není kolem od základu novým, neprozkoumaným či neznámým, spíše naopak. Jedná se o důkladně prověřenou a již roky postupně šlechtěnou řadu trailových či AM kol, která rozhodně nepřichází každou chvíli s radikálními změnami. Zároveň tyto Whyty nezůstávají bez inovačního doteku, i když mezigenerační změny na nich často odhalí jen opravdu zkušené oko.
Zrovna u Whytu ale platí, že není nutné měnit to, co je odzkoušené a co prostě funguje! Proč překopávat celý rám, jen kvůli módní vlně, když už původní návrh v mnohém předběhl svou dobu?! Ne, ne, Whyte radši ladí detaily, šperkuje již osvědčené rámy, do detailu piplá křivky odpružení, hraje si s vhodným mixem výbavy a posouvá se krok za krůčkem k… DOKONALOSTI?!

Vzpomínáme… Na T-160 a S-150
Dnes tedy před námi stojí Whyte T-160 RS (v3), kolo těžící z osvědčeného konceptu, postavené na průměru 29“ se zdvihy 160/150 mm, doplněné o precizně odladěné odpružení RockShox nejvyšší řady Deluxe a další bezchybně fungující komponenty.
Pokud by vás zajímalo drobné ohlédnutí za jeho minulostí, pak můžeme připomenout předchůdce Whyte S-150, který měl o trochu nižší zdvih, nabízel se svého času na hliníku i karbonu a hlavně byl uzpůsoben pro možné střídání rozměrů 29“ a 275Plus.
Vzpomenete si náhodou, jak jsem na něm v roce 2018 měnil kola a zkoušel ho i jako mullet se zadním pluskovým kolem? V době, kdy tato cesta rozhodně ještě nebyla světovým trendem? Pokud by vás zajímala čerstvější vzpomínka, pak lze odkázat na test Whyte T-160 RS z roku 2022. Tehdy se jednalo o první generaci této řady (v1).





Posaď se, popojedem!
Ach ty vzpomínky… Pojďme tuto fázi radši uzavřít a vrhnout se na test aktuálního kousku z letošní kolekce WHYTE. Začít můžeme tradičně posedem. Dopředu vás ale poprosím o trochu tolerance a pochopení, pokud bych se opakovaně až příliš a často rozplýval jako ‚měsíček na hnoji‘!
Paradoxně zrovna posed může patřit k výjimkám, kdy jsem musel chvíli pátrat a experimentovat, abych došel kýženého uspokojení. Nebo jak se to vezme. V základu je pozice v sedle Whyte T-160 RS velice příjemná, všestranná a rozhodně jí nechybí u této třídy žádaný sportovní nádech. Díky němu vás přejezdy ani výjezdy nudit rozhodně nebudou.
S čím jsem ale zprvu maličko bojoval, byla pozice sedla, nebo spíše mého zadku vůči zbytku kola. Vzhledem k tomu, že je sedlová trubka výrazně „zlomená“ dozadu, mění se, při úpravě výšky sedla, i předozadní poloha „sedátka“. U mě to znamenalo pocit, že sedím až zbytečně daleko nad zadním kolem!






Drobná korekce a následná nirvána
Brzy se ale ukázalo, že stačí jen drobná úprava, pohnout sedlo v zámku o pár milimetrů dopředu a hned jsem byl krásně vystředěný. Po tomto zásahu jsem už na posed nemohl říct křivého slova, jelikož se mi dobře šlapalo, ale také krásně stoupalo. Třeba když jsem měl chuť dát si více do těla, nebo když jsem zkoušel prudší výjezdy či technické stojky.
Ostatně celkově jsem měl z Whytu T-160 RS skutečně skvělý dojem už jen co se přesunů týká. Vždy stačilo nasadit rozumné tempo, naladit ideální tepovou frekvenci a pak se dalo švihat i několik hodin v kuse. Paráda!





Jen co ti sedlo uhne z cesty
Všestrannější trailový posed, případně snad až lehce sportovní pozice za řídítky (při plně vytaženém sedle) zároveň nebyly překážkou pro manévrování kola v hravém a členitém terénu. Stačilo zasunout sedlo, které se, i díky již zmiňovanému ostrému úhlu sedlovky (nastavitelný zdvih až 170 mm) šikovně „uklízí“ nejen dolů, ale i dopředu, a najednou bylo nad rámem místa „habakuk“!
Také v této „akční pozici“ se Whyte T-160 RS cítí luxusně jistě a sebevědomě, nabízí přitom snad až dokonale vyvážený mix jistoty a stability společně s lehkostí, hravostí a okamžitými reakcemi. Už jen lehčí pestře zamotané traily, ale i ty středně náročné a více rozvrásněné jsou pro Whyte T-160 RS jako pověstná voda na mlýn.
Přeskakovat ze zatáčky do zatáčky, vykrajovat s chirurgickou přesností jednotlivé oblouky, kopírovat terénní boule, hrát si s kolem, hrát si s terénem… Tohle je prostě koncert trailové radosti opakovaně doprovázený hlasitou salvou vlastních nadšených výkřiků!





Když mu půjdeš na ruku…
„Té-stošedesátka“ RS není rozhodně první a nejspíš ani poslední WHYTE, u kterého mám pocit, že je dané kolo vyladěné pro určité, jasně definované „okno“ jízdních podmínek, při nichž vskutku exceluje. Zároveň mu ale nemusí být zcela po chuti, pokud jej taháte mimo jeho oblíbené a vcelku jasně vykolíkované hřiště!
Za ony optimální podmínky bych v případě T-160 považoval zejména rychlé, hravé, po většinu času dobře přehledné traily střední a vyšší náročnosti, středního až prudšího sklonu. Zkrátka místa a situace, kde vidíte nebo dobře znáte terén před sebou, pomocí aktivního přišlapávání či naopak jemných korekcí na pákách brzd udržujete náležitě svižné tempo, opíráte se do zatáček, užíváte si skoky, menší technické skalky, přírodní komprese a jiné jezdecké parádičky.
Dobře se mi s Whytem T-160 jezdilo také na extra technických, obecně spíše pomalejších, často skoro až trialových lajnách, kde máte k dispozici dostatek jistoty, předozadní i boční stabilitu, kvalitní oporu v pláštích, odpružení i brzdách, zároveň si můžete užívat spoustu místa nad rámem a aktivně pracovat s vlastním těžištěm.





A když ne?!
Naopak místa, kde se Whytu T-160 zase tak moc nelíbí, jsou taková, kde se začnete blížit limitům jeho výbavy a jeho celkového zaměření. V tomto směru lze možná lehce narazit na zařazení a popis tohoto modelu samotným výrobcem, který řadu T-160 definuje jako maximálně univerzální určenou od trailových radovánek po seriózní Enduro.
Proto Whyte třeba, z řady národních trhů, stáhl hrubší a ostřejší enduro speciál G-180, který je, už jen dle mých starších zkušeností (rok 2022), skvělým parťákem schopným dělat radost „víkendovému bojovníkovi“ stejně jako prestižnímu enduro závodníkovi. V ČR by ale, díky dovozci Made For Trails, měly být dobře 3 varianty WHYTE G-180 i letos k dispozici.
Zpět ale k našemu dnešnímu „pacientovi“ Whytu T-160 RS, který mě nanejvýš bavil jako trailový rychlík a AM divoch, u něhož jsem ale cítil určité limity při snaze o boj na těžkých, strmých a rozbitých enduro trailech. Teoreticky byste mohli T-160 „připepřit“ vidlicí RockShox ZEB nebo brzdami typu SRAM Maven, ale proč z něj dělat něco, čím není a přebíjet jeho základní naturel?






Prémiový podvozek RockShox Ultimate
Snad jsem se nenechal příliš unést, každopádně jsem cítil potřebu podělit se s vámi právě o tyto dojmy a postřehy. Když se ale obloukem vrátíme k původnímu plynutí textu, rád bych se zastavil ještě u odpružení, které je reprezentováno vidlicí RockShox Lyrik (160 mm) a tlumičem RockShox Super Deluxe (zadní stavba 150 mm), kdy oba kousky patří u modelu T-160 RS do nejvyšší aristokratické rodiny ULTIMATE.
V případě vidlice Lyrik to například znamená, že jsou do jejího nitra zabudovány tlumící elementy Butter Caps, u tlumiče zase můžeme upozornit na cílené a precizní ladění přesně pro tento rám. Ale to už by dnes mělo být spíše automatické než výjimečné, že?!
Výsledkem je každopádně ukázkový koncert, jako byste seděli hned za dirigentem národního symfonického orchestru. Vidlice je tak akorát ostrá a přesná, zároveň (už jen díky elementům Butter Cups) snaživě pobírá i drobné ostré vibrace. Vedle toho srdnatě žehlí vše ostatní a v závěru nabízí dostatek jistoty před koncem svého velkolepého vystoupení! Nečekejte však od ní oporu srovnatelnou z řadou ZEB, to je prostě jiný vesmír!











Čtyřčep s dlouhým rodokmenem
Také zadní stavba, s roky pečlivě zušlechťovaným čtyřčepem, v sobě ladným způsobem dokáže pojmout velice slušnou odezvu, a tedy i vysokou efektivitu při šlapání (zas ani nevím, že tam byla zamykací páčka?!), nanejvýš důsledný přítlak ve výjezdech, ale hlavně skvělou akci při plném tempu v terénu.
Jak už to u Whytů bývá, je zadní odpružení laděné ve více lineárním stylu, aby efektivně a aktivně využívalo většinu svého rozsahu. I tak ale nabízí solidní oporu třeba v klopených zatáčkách i v různých náročných kompresích. Každopádně kdo by se až příliš často blížil dorazu, ten může využít možnost doplnění klasických tokenů na posílení progresivity, prostoru je na ně víc než dost.






Výbava SRAM ve výběhu?
Něž dnešní povídání o Whytu T-160 RS postupně uzavřeme, dovolte mi jedno drobné odbočení a zamyšlení nad částí jeho výbavy. Shodou okolností přesně v době, kdy jsem si užíval závěrečné jízdy v sedle tohoto stroje, se představovalo nové mechanické řazení SRAM Eagle 90(70), nebo také brzdy SRAM Motive. Výbava Whytu T-160 RS přitom, v přímém srovnání s těmito „high-tech“ inovacemi, působila poněkud „obstarožně“!
Posuďte sami – zejména mechanické řazení SRAM GX Eagle 1×12 a brzdy SRAM Code R se najednou zdají být zásadně překonané! Ale vlastně jen morálně, jelikož převody SRAM GX fungují stále přesně, jistě a čistě, ale také brzdy SRAM Code jsou dostatečně silné a spolehlivé.
Jasně, moderní řazení SRAM Eagle 90 by tomuto kolu jednoznačně slušelo, a brzdy? Spíš než nová down-country a trail řada Motive by se zde mohly uplatnit kotvy SRAM Maven, jestli už by to nebylo skoro až moc?
Každopádně tyto prvky lze časem třeba vyměnit, spěchat s tím ale rozhodně nemusíte. Případně lze zaostřit na elektrické šviháky WHYTE Kado, které třeba v případě modelu Kado S využívají právě sadu SRAM Eagle 90.











KOMPONENTY












Whyte T-160 RS – Závěr
Whyte T-160 RS ke mně připlul zkraje letošní sezóny, v období, kdy jsem byl zavalen hromadou dalších testovacích kol (častěji elektro kol) a nakonec u mě zůstal docela dlouho. Ač jsem se na toto kolo hodně těšil, tak jsem se zprvu trochu bál, zda nebudu ze všech těch „éček“ příliš zmlsaný a líný, ale nestalo se! Jasně, chtělo to „jiný přístup“, ale nakonec se ukázalo, že jsem T-160 často používal jako určitý únik a reset pro kalibraci vlastního vnímání tohoto i řady dalších kol.
Zejména v akčním a zábavném pojetí jízdy na mě Whyte T-160 RS působil jako dokonalý příklad toho, jak by měl moderní stroj pohybující se na hranici trail-biku a all-mountain vypadat, jak by měl být osazen a jak by měl fungovat!
Samá trailová pozitiva a AM životní jistoty
Příjemným překvapením, nebo spíš osvěžením starších blednoucích vzpomínek na jeho předchůdce (rok 2022) byl už jen zcela přirozený, tak akorát sportovně stižený posed, díky němuž mě ve výjezdech a na přejezdech jen výjimečně trápilo, že nemám motor. Zároveň mě bavilo, jak dokonale zmizí sedlo po jeho zasunutí a kolik místa pro zábavu s kolem se následně otevírá.
Skvělé je rozhodně jak celkové vyvážení, krásně střižená a dokonale poslušná geometrie, tak i precizně a aktivně fungující odpružení. Společně jsme si proto dokonale užili jeden den pomalé a často až trialové sekce vedoucí přes velké balvany, jindy zase otevřené, rychlé a divoké traily, kde se mohl Whyte T-160 RS předvést skutečně naplno.
Maličko mě mrzí, že jsem byl i tentokrát líný a nezkusil jsem, jak se toto kolo chová po změně geometrie díky systému Shape.It? Pravda, zmíněné řešení není zdaleka tak přímočaré a uživatelsky přívětivé jako tradičnější Flip-chipy, na druhé straně, proč sahat do výchozího nastavení a rozložení, které funguje prostě skvěle?!
Text a foto: Štěpán Hájíček

Whyte T-160 RS – Základní údaje
Cena: 99 900 Kč 89 991 Kč (akční cena)
Zdvihy: 160/150 mm (P/Z)
Kola: 29“
Hmotnost: 16,05 kg (M, bez pedálů / bezdušové pláště, vložky Panzer)
Kokpit (řídítka/představec): 800/35 mm
Sedlovka (zdvih): 170 mm (M/L 140-170 mm; XL 170-200 mm – nastavitelný zdvih)
Více informací: whytebikes.com
České zastoupení a e-shop: eshop.madefortrails.cz
PLUS
- Dlouhá léta laděný a zdokonalovaný recept na ideální agresivní trail-bike či schopný all-mountain
- Příjemný posed s adekvátně sportovním nádechem, díky němuž nejsou přejezdy ani delší výjezdy žádným utrpením
- Velice solidní efektivita, rozumná hmotnost a dobře volená výbava = kolo krásně jede a ochotně stoupá
- Krásně vyvážené rozložení těžiště a perfektně vybalancované ovládání
- Whyte T-160 je dostatečně živý, hravý a obratný, zároveň umí být i jistý, stabilní a odhodlaný
- Špičkové odpružení RockShox z řady Deluxe, navíc perfektně naladěné k danému kolu a jeho zadnímu odpružení
- Jezdec si může užít dostatek komfortu, jasnou odezvu i dostatečnou aktivitu, která se projeví zejména při agresivním stylu jízdy
- Řazení SRAM GX Eagle a brzdy SRAM Code jsou možná již morálně překonané, stále se ale jedná o funkční a spolehlivé díly
- Již základní nastavení geometrie je perfektně vyvážené, kdo by ale chtěl, má možnost měnit jeho charakter díky systému Shape.It
MÍNUS
- Někdo by si mohl teoreticky stěžovat na příliš ostrý reálný úhel sedlové trubky, který ve větší míře hýbe s polohou sedla při změně jeho výšky. Fakticky ale stačí najít si svůj ideální posed a pak si naopak užívat, jak po zasunutí sedlo krásně mizí z cesty
- Aktuálnímu modelu by rozhodně slušela mechanická sada SRAM Eagle 90, ale i bez ní se dá žít
- Žádné další výtky mě již nenapadají, protože tohle kolo se mi neskutečně dobře trefilo do noty!














