Quantcast
Channel: Testy kol | BikeAndRide.cz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 343

Moustache Game 160.7 – Bosch CX v plné nahotě | TEST

$
0
0

Francouzská značka Moustache je na našem trhu čerstvou novinkou, zároveň se ale nejedná o žádného zelenáče, jelikož její založení se datuje do roku 2009. Hlavní náplní značky Moustache jsou elektrokola skoro všech druhů a kategorií, přičemž za vlajkovou loď, alespoň v eMTB segmentu, lze považovat řadu GAME, jejíž zástupce je předmětem dnešního důkladného testu.

Moustache jako takový rozhodně nespadl na zem z čistého nebe… V jeho historii lze totiž vystopovat určité personální propojení s francouzskou klasikou Lapierre. Jedním ze zakladatelů Moustache je Emmanuel Antonot, který před spuštěním vlastního projektu pracoval právě u Lapierre.

Proč to vůbec zmiňuju? Když jsem totiž na Moustache Game 160.7 jezdil, ale i když jsem si toto kolo jen zblízka prohlížel, zažíval jsem opakované „Déjà vu“! Vcelku pravidelně jsem totiž narážel na prvky, ale vlastně i jízdní aspekty, které mi připomínaly moje zkušenosti s koly Lapierre. Většinou starší, ale převážně kladné a příjemné!

Když jsem si později dohledal zmíněnou souvislost ztělesněnou v osobě Emmanuela Antonota, potvrdilo se mi, že moje „virtuální“ pocity mohou mít určitý reálný základ. Nebo se mi to celé jen zdá?!

Moustache Game 160.7

Moustache Game jako aktuální evoluční vrchol

Jestli jsem vše správě pochopil, potom platí, že je řada GAME určitým pokračováním, nebo lépe řečeno rozšířením předchozí linie označené Moustache Samedi 29 Trail, kterou GAME ze scény svým příchodem nevytlačuje, spíše nabízí modernější a odvážnější podobu, vyšší zdvihy a celkově agresivnější vzhled i konstrukci.

Pro dnešní test klíčová řada GAME je, dle všeho, reakcí vývojové laboratoře Moustache na příchod nové, již 5. generace motoru Bosch Performance Line CX, která vyžaduje zcela jiné uchycení v rámu, než jak tomu bylo doposud. I proto se nejspíš v Moustache rozhodli k návrhu zcela nové základní konstrukce, ve stylu „když už, tak už“, navíc s „radikálně jiným“ uložením motoru!

Nápad ukrývající se za tímto specifickým řešením je ale poměrně zřejmý. Otočit motor „nosem nahoru“ tak, aby bylo možné baterii ve spodní trubce spustit co nejníž a dosáhnout tak ideálního, tedy super nízkého těžiště! Povedlo se? Čtěte dál!

Dýchající motor a štíhlá, i když starší, baterie

Možná vás trkne, že hodně podobný nápad měli i vývojáři Whyte, kteří svou letošní novinku Whyte Kado koncipovali vlastně dost podobně. Až na „drobné“ detaily. Zatímco Whyte nechává motor z větší části „zakapotovaný“, Moustache jej záměrně vystavuje na obdiv, vše navíc podtrhuje tvrzením o jeho lepším chlazení. Vlastně proč ne?

Z technických řešení bychom rozhodně měli zmínit i plný profil spodní trubky a s tím související přístup k baterce ze spodní strany, kudy ji lze vcelku snadno vytáhnout (nezapomeňte si ale klíč). K baterce je navíc (uvnitř rámu na jejím horním konci) upevněná šikovná brašnička, zhruba velikosti lehce větší podsedlové brašny, určená pro rezervní duši a další nezbytnosti!

Zajímavý je také přístup k možným volbám baterie, kdy je na výběr nejnovější a poměrně lehký akumulátor Bosch PowerTube 600 (3 kg), případně lze sáhnout po o generaci starším, ale stále vyráběném a běžně nabízeném PowerTube 750 (4,3 kg). Nad to vše lze ke kolu doplnit ještě přídavný akumulátor PowerMore 250 a dostat se tedy v součtu až na 1000 Wh kapacity.

Nad otázkou „Proč Moustache nevyužívá nejnovější a nejsilnější úložiště energie PowerTube 800?“ jsem chvíli přemýšlel a došlo mi, že důvodem je nejspíš její širší a objemnější tělo (shodná délka jako u PowerTube 600). Naopak jelikož jsou zvolené verze s kapacitou 600 Wh a 750 Wh poměrně štíhlé, navíc s podobným profilem, může být vcelku štíhlý i samotný rám. Ostatně Moustache není jediný, kdo se rozhodl jít právě touto cestou, která je posvěcená i přímo od Bosche.

Moustache Game – Hra se zdvihy

Ještě jedno drobné technické doplnění…. Modely Moustache Game se nabízí hned ve dvou zdvihových variantách. V první řadě jako výkonné elektrické enduro Moustache Game 160 se zdvihy 170/160 mm, s vidlicemi Fox 38 a tlumiči Fox Float X (v testu).

Druhou možností je lehčí a svižnější all-mountain varianta Moustache Game 150, která disponuje zdvihy 160/150 mm, využívá vidlice Fox 36 a originální tlumiče Moustache. Základní koncepce rámu, pohonný systém, baterky a další prvky jsou ale u obou řad shodné.

Pohodlně se usaďte, budeme začínat

Nebude to rozhodně poprvé, když praktickou část testu začnu u velikosti rámu, o níž jsem dopředu docela dlouho přemýšlel. Rozhodoval jsem se tradičně mezi rozměry M a L, jelikož se, při svých 180 cm, nacházím přesně na jejich pomezí (doporučení M 165-180 cm / L 175-190 cm). Nakonec ale „osud“ rozhodl za mě, když se v daném termínu uvolnilo větší Lko, což vlastně nebylo špatně, ale…

Nutno přiznat, že jsem se zprvu obával, jestli by Mko nebylo až příliš malé, ale asi zbytečně. Finálně dodané Lko totiž bylo vcelku rozměrným parníkem, bylo poměrně vysoké a třeba už jen na rozvoru solidně dlouhé (1295 mm). Chvíli jsem se tak s jeho rozměry potřeboval sžít, abych postupně pochopil, jak s tímto kolem nejlépe nakládat.

Když si totiž vyskládám všechny poznatky a všechny jezdecké střípky na jednu hromadu, dochází mi, že je Moustache Game 160.7 záměrně spíše větší, mohutnější, rozměrnější. Díky tomu se jezdec za jeho řídítka krásně schová a zapluje do útrob rámu. Tento přístup sice někomu vyhovovat nemusí, sám jsem s ním zprvu lehce bojoval, nutno ale přiznat, že právě díky tomu má jezdec pocit, že se nemusí až tolik snažit a může řadu věcí nechat na kole samotném.

Nepřekonatelný do výjezdů!

Už jen posed samotný je tedy u Moustache Game 160.7 mimořádně komfortní, uvolněný a dosti vzpřímený. Není ale vysloveně turistický, jak by se možná mohlo zdát. Co mě tady hodně oslovilo a zaujalo je rozložení těžiště, dané jak hodně specificky usazeným motorem a baterií, tak i popisovanými rozměry rámu a „zapuštěním“ jezdce mezi velké 29“ obruče.

Jedním z výsledných efektů takovéhoto „rozložení hmoty“ je až neskutečná jistota, stabilita a obrovské sebevědomí v rámci technicky náročných výjezdů. Když si k tomu přidáte mimořádně citlivě reagující, již od nízkých otáček krásně zabírající a více než dostatečně silný motor Bosch CX poslední generace, zjistíte, že výjezdové limity se obvykle skrývají jen ve vaší hlavě, nikoliv v kole samotném.

Skutečně, s Moustache Game 160.7 jsem zkoušel vyjet i extrémně těžké sekce a opakovaně žasl, co vše se mi podařilo pokořit, aniž bych se musel posouvat na špičku sedla, nebo provádět jiné artistické kousky! Netvrdím, že jsem vyjel úplně vše a úplně vždy, s čistým svědomím ale můžu prohlásit, že jsem si slušně posunul osobní limity!!!

Chytit vlnu a plout

Jak jsem se v právě popisovaných výjezdových schopnostech u Moustache Game 160 okamžitě našel, tak při cestách z kopce dolů to bylo trochu jiné. Osobně mám radši kola se spíše nižším úchopem a jasnější odezvou, avšak právě v tomto směru brnká Moustache Game 160.7 na spíše opačnou notu. Ale ani to nemusí být špatně, záleží na osobním přístupu a vašich preferencích. Pro mě to znamenalo trochu delší čas na vzájemné soužití a zkoumání, jak k tomuto kolu přistupovat.

Každopádně, když jsem po čase pochopil, jak jsou zde rozdané karty, začal jsem si jistotu a určitou plavnost Moustache Game 160 vlastně dost užívat. Celé kolo je v těžším terénu sice trochu rozevláté, zároveň ale dokáže ve výsledku se solidní jistotu proplouvat i poměrně těžkým terénem. Jen je lepší nepřehánět to vysloveně s rychlostí jízdy a razancí pilotáže… Loudat se z kopce ale také zrovna nemusíte!

Pokud mi odpustíte jednu drobnou odbočku, pak musím dodat, že jak jsem se výše rozplýval nad výjezdy a nízkým těžištěm, tak se tento efekt příjemně odráží i v překvapivě hravém ovládání. Především v menších rychlostech a na lehčích trailech si všimnete, jak snadno a zlehka reaguje jinak dost klidné řízení. Proto se lze v sedle Moustache Game 160 náramně bavit i na lehčích a výrazně zašmodrchaných trailech a zároveň si užívat jeho mimořádný nadhled a těžko překonatelný komfort.

Rozevlátý rám, rozevláté odpružení

Vrátím-li se zpět k výše popisovanému efektu rozevláté jízdy, tak u něj jsem zjistil, že tento efekt pramení nejspíš hned z několika zdrojů. Jednak je celkové odpružení nastaveno do více aktivního, plavného módu, v čemž si ale hezky rozumí jak zadní stavba, tak vidlice Fox 38. Zároveň do hry vstupuje i onen pocit určitého „utopení se v kole“, kdy člověk jako by sledoval dění kolem lehce zpovzdálí.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že svůj „díl viny“ může mít i samotný rám, který nebude nejtužším výtvorem ve své třídě, ale nebojte, není to ani žádná „žvýkačka“!

Pravdou tedy bude, že Moustache Game 160 nemá příliš smysl stavět do pozice ostrého závodního (elektrického) endura, ač by k tomu jeho výbava a zdvihy mohly svádět. Zároveň by jeho projev mohl o to více sedět jezdcům, kteří se v těžším terénu radši „jen“ vezou, než by nutně museli hoblovat do extrému každou hranu. Někdy je prostě příjemné pouze „držet řídítka“ a plout krajinou…

Hluboký, ale s rezervou!

Ještě jednu drobnou smyčku bych udělal zpět k odpružení, kdy třeba vidlici Fox 38 z rodiny Performance s tlumením GRIP není nutné nijak obšírně představovat. Důležitá je její tradiční konstrukční pevnost, velice slušná vnímavost, aktivní krok a již zmíněné dobré sladění se zadní stavbou.

Zajímavější je právě zadní odpružení, mimo jiné s šikovnou měrkou sagu na rámu (zas jedna podobnost s Lapierre), která, jak už bylo řečeno, vykazuje výrazně aktivní a komfortní projev. Zároveň je nutné přiznat, že je zadní stavba vlastně i krásně efektivní, při šlapání se proto nekroutí ani nehoupe, naopak měrou vrchovatou pomáhá s přítlakem zadního kola a podtrhuje již dříve oslavované výjezdové schopnosti tohoto stroje.

Na druhé straně scény figuruje její místy až lehce živelný a mimořádně akční projev ve sjezdových pasážích, což je ostatně další z projevů, při nichž mi v hlavě naskakují asociace se staršími modely Lapierre, které jsem měl tak rád! Další z podobností nacházím třeba ve výrazném Horst-Linku, čepu na zadní vidlici, který je posazený poměrně daleko před a pod zadní osou. Konečně zas trochu jiný přístup!

Zároveň nesmím vynechat skutečnost, že i přes hodně akční a místy pocitově skoro až bezedný zdvih zadní stavby je dostatečně pamatováno na případné limitní situace, proto si tlumič, za většiny situací, drží v zásobě solidní „progresivní rezervu“. Není se tak potřeba bát, lze se do kola více opírat, nebo ho občas vystavit i silnějšímu přetížení v rychlých kompresích, které sice zrovna nemiluje, zároveň z nich ale panickou ataku většinou nechytá!

Dobrý, lepší… Bosch CX!

Svůj vlastní prostor by si jistě zasloužil i nejnovější motor Bosch CX (5. generace), doplněný v tomto případě o (vícekrát vzpomínanou) baterii s kapacitou 750 Wh, nenápadné bezdrátové ovládání Mini Remote a kompaktní displej Purion 400, který snadno zobrazí vše podstatné, přitom nikde nepřekáží. Z mého úhlu pohledu skvělá volba!

Působivé jsou také mezigenerační změny samotné pohonné jednotky, která je i při značně netradiční poloze v rámu a výrazném „odhalení“ znatelně tišší, ale také kultivovanější než její někdy, pravda trochu hrubý, předchůdce. Krásně uhlazený a učesaný je i její celkový projev, ještě lepší a přesnější než kdy dříve je dávkování síly. Zároveň jsem měl pocit, že starší generace byla v základu trochu dynamičtější, což lze ale snadno dohnat osobním nastavením v aplikaci eBike Flow.

Určitý posun jsem zaznamenal také v práci s energií, a tedy i celkové úspornosti. Nejspíš za to mohou menší vnitřní odpory, ale i onen jemnější, méně agresivní projev… Každopádně výdrž byla více než dostatečná. V jeden slunný jarní den, aniž by to bylo předem v plánu, jsem pokořit hranici 1600 výškových metrů, přitom jsem celou dobu motoru slušně „zatápěl“, a nijak ho nešetřil. Nejvíc jsem ten den jezdil na režimy EMTB a TURBO a dal si i pár náročných „Power Stage“ výjezdů!  Všechna čest!


KOMPONENTY


Moustache Game 160.7 – Závěr

Když jsem si Moustache Game 160.7 domlouval k testu, dopředu jsem příliš netušil, co od něho můžu čekat? Už jen z obrázků jsem byl zaskočen či ohromen jeho značně nekonvenční konstrukcí s netradičně posazeným motorem, který je až provokativně dáván na obdiv. Teoretická úvaha říkala, že by to mohlo být řešení nejen efektní, ale také značně efektivní, jaká ale bude realita?

V praxi se ukázalo, že je Moustache Game 160.7 v jádru typicky výstředním, ale zároveň perfektně fungujícím produktem konvencemi nespoutané francouzské inženýrské školy. Třeba už jen jeho extra nízko posazené těžiště se výraznou měrou podepsalo na mimořádně lehkém a překvapivě hbitém ovládání v lehčím terénu, zároveň kolu poskytlo jistotu a stabilitu v náročnějším prostředí a nad to vše mu zaručilo zcela mimořádné výjezdové schopnosti!

Trochu svérázný je Moustache Game 160 při cestách z kopce dolů, kdy působí jako místy slušně rozevlátý zaoceánský parník, který vyžaduje pevnou ruku a přesnou navigaci, pokud jej chcete v ostřejším tempu protáhnout po divočejších enduro trailech. Naopak v místech, kde je více prostoru, tedy obecně na více přehledných úsecích, se lze snadno „do kola schovat“ a nechat jej pracovat za vás. Skoro jako by řízení převzalo Ai!

Výsledný dojem je takový, že Moustache Game 160.7 nejspíš nebude aspirovat na roli ostrého závodního e-Endura, spíš bude strojem pro ty, kteří se v těžším terénu častěji bojí a radši se svěří do péče stabilní geometrie a výkonného odpružení. Zároveň bude toto kolo vhodné pro jezdce, kteří milují pohodlí a plavný styl jízdy. Jak mě právě tento charakter zprvu lehce znervózňoval, tak jsem mu postupem času přišel na chuť, našel v něm určité zalíbení a nechal se spokojeně hýčkat výrazným nadhledem a vysokým komfortem.

Text a foto: Štěpán Hájíček

Moustache Game 160.7

Novým zástupcem značky Moustache se od začátku roku 2025 stává společnost Pells Distribution, která pod značkou Bike Icon zajišťuje velkoobchodní prodej kol a elektrokol Norco, Moustache a STEVENS. Pells Distribution přebírá kompletní zastoupení značky včetně prodeje, servisu a podpory pro maloobchodní prodejce.

PLUS

  • Originální a jasně rozeznatelná konstrukce s nezvykle usazeným motorem
  • Teoreticky lepší chlazení odhaleného motoru???
  • Mimořádně nízké těžiště, které se podílí na snadném ovládáním v lehčím terénu, vysoké stabilitě v náročnějších pasážích a…
  • Moustache Game 160 se ukázal být mimořádně schopným vrchařem! Poloha těžiště, usazení jezdce mezi kola, silný a precizně pracující motor Bosch CX, 29“ kola… Nádhera!
  • Vysoký komfort značně aktivního odpružení
  • Komfortní posed a velký nadhled
  • Schopnost projet poměrně snadno i dosti těžké pasáže
  • Úložný prostor uvnitř rámu – brašnička na konci baterie
  • Snadno dostupné nářadí ukryté v krku vidlice
  • Měrka sagu na rámu
  • Líbí se mi podoba a projev zadní stavby. Fascinující je výrazně protažený Horst-Link, což se dnes už často nevidí!
  • Kultivovaný projev motoru Bosch CX; Široké možnosti jeho nastavení v aplikaci eBike Flow; Snadné a přesné ovládání síly motoru; Příjemně malý, přesto dostatečně přehledný displej Purion 400; Překvapivě velká výdrž baterie 750 Wh; Možnost doplnění baterie PowerMore 250

MÍNUS

  • Způsob usazení baterie v rámu se mi líbí, přístup k ní je celkově dobrý, bylo ale nutné dávat sem i zámek s klíčem?
  • Nápad s brašničkou v rámu je super, dostat se k ní ale vyžaduje trochu úsilí a času
  • Spodní kryt motoru je poměrně křehkým kusem plastu, který jsem nechtěně při prvním kontaktu s ostřejším kamenem nehezky rozlámal. Omlouvám se! Podobně koncipované kolo by si ale zasloužilo vyztuženou ochranu svého „břicha“
  • V praktické rovině to asi ničemu nevadí, ale proč je tlumič umístěn asymetricky, posazen více doleva? Dle mého odhadu to je hlavně kvůli měrce sagu na rámu, ale jinak? Holt francouzská škola…
  • Kolo samotné působí na pohled dost agresivně, jeho projev je ale spíše plavný a rozevlátý než extrémně ostrý a přesný. Nebral bych to sice jako zásadní nevýhodu, mnoha jezdcům může přesně takový charakter vyhovovat, jen je dobré o něm vědět dopředu a nečekat ostrý závodně laděný stroj.
Moustache Game 160.7 – tabulka specifikace

The post Moustache Game 160.7 – Bosch CX v plné nahotě | TEST first appeared on BikeAndRide.cz.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 343

Latest Images



Latest Images

<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>