Quantcast
Channel: Testy kol | BikeAndRide.cz
Viewing all 341 articles
Browse latest View live

Lapierre Zesty 314 (2013) – TEST

$
0
0

Lapierre Zesty 314 (2013) - TESTLapierre Zesty pro mě není neznámým kolem. Již před X lety jsem měl možnost se s ním blíže seznámit a musím přiznat, že se mi dostalo hluboko pod kůži. Jak na tom ale bude poslední generace? Neztratila Zesty za ty roky něco ze svého kouzla?

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

Horní raménko je krásně stylové, nástavec na tlumič je zde trochu jako pěst na oko. V modelovém roce 2014 ale bude již vše jinak.

Lapierre Zesty 314

Proč se namáhat, když páčku kompresního tlumení může ovládat servo-motorek a o vhodném nastavení rozhodovat computer?

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

Neřekl bych! Stále je to již od pohledu uhrančivé kolo, které vyloženě láká k tomu, abyste bez dlouhého váhání naskočili do jeho sedla. Pokud ale nemáte kam spěchat, zastavte se na chvilku u samotného rámu a nechte svůj zrak chvíli volně plout po ladných křivkách jeho ostře profilovaných trubek.

Na francouzské vlně

Od nezbytné kónické hlavy takto snadno doputujete přes poměrně decentní horní raménko až k charakteristicky tvarované zadní stavbě. Ta se na svém zadním konci plynule rozšiřuje, aby byla patřičnou oporou čepu, který dělí zadní vidlici dříve, než dosáhne zadní osy (tzv. Horst Link). Pozorný pozorovatel si na pravé straně jistě všimne také malého karbonového spoileru, který přehazovačku chrání – sám jsem vyzkoušel, že účinně, když jsem chytil šutr, což naštěstí odnesla karbonová ploutev a nikoliv přehazovačka!

To by tam být nemuselo…

Vrátíme -li se na chvíli zpět ke středu rámu, nedá mi, abych neupozornil na jediný, alespoň z mého pohledu rušivý prvek. Tím je nástavec spojující horní rameno a tělo tlumiče. Jeho účelem je, dle mého odborného názoru, dostat tlumič o něco výše na spodní trubce, aby pod ním zbylo dost místa pro lahev a případně se krapet změnila progrese chodu, v porovnání s předchozí generací.

Král je mrtev, ať žije král

Starší Zestyny měli tlumič napojený napřímo, jak to ale bylo s bidonem tehdy vám dnes neřeknu, neb vozím vodu výlučně v batohu. Na druhou stranu je ale zbytečné plakat nad rozlitým mlékem, když je řešení za dveřmi. V době, kdy píšu tyto řádky, je již světu známá nová generace Lapierre Zesty i Spicy pro rok 2014. Nejen že v jejích řadách bude více karbonu a točit se budou výlučně na kolech 27,5″, ale navíc mají i jinak řešený právě tento prvek. Na místě nevzhledného nástavce bude pomocné rameno (malá vidlička) připomínající řešení známá z fullů Specialized. Něco podobného se objevilo také na prototypu Kona Process 153, že by nová móda?

Čtyři do party

Lapierre Zesty, stejně jako další dva příbuzné modely – Spicy a Froggy – používají zadní stavbu pojmenovanou OST+, což je pro vyjmenované modely Lapierre již po řadu let charakteristická čtyřčepová konstrukce s výrazným dělícím prvkem na zadní vidlici – tzv. Horst Linkem. Především díky němu lze hovořit o systému nezávislém na pohonu a práci zadní brzdy.

Hloupý Honza, chytrý Honza

Posledním bodem, jejž bych chtěl zmínit, je, že se Zesty 314 aktuálně nabízí ve dvou verzích, jednak s klasickým tlumičem Fox CTD, jednak v provedení s inteligentním odpružením E:i Shock o jehož funkci jsem se již dříve rozepsal v samostatném článku. V roce 2014 přitom budou modely E:i Shock jasně převažovat, snad jen základní verze bude osazena klasickým “hloupím” tlumičem bez elektroniky.

Easy rider

V úvodu jsem zmínil, že je Lapierre Zesty kolem, které ve mě zanechalo již před lety hluboký dojem. Bylo to zejména díky specifické geometrii, která vždy byla pro kola Lapierre s vyšším zdvihem charakteristická. Řeč je o kombinaci výrazně položené vidlice a spíše delšího rámu. Díky tomu měly stroje Lapierre vždy výrazně stabilní řízení, které proto, pravda, nemuselo a ani nesedělo každému.

Jen ho nechte, ať se topí

Druhým charakteristickým rysem byla opravdu hodně aktivní zadní stavba působící dojmem bezedného kroku, zejména v těžším terénu. S tímto úzce souvisí i skutečnost, že doporučený sag, kontrolováno dle měrky na sedlovce, byl vždy vyšší, alespoň pocitově, než klasicky používaných 20-30 %. Ostatně Lapíky měli vždy hodně dlouhé tlumiče.

Vše dohromady, společně s o něco delším posedem, tvořilo celek, který byl vysoce jistý a zábavný v těžkém terénu a prudkých sjezdech a přitom se na těchto kolech dalo velice snadno dupat po rovině či do kopců při putování od sjezdu je sjezdu.

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

inzerce

Author - Mkolo.cz
Karbonový spoiler účinně chrání přehazovačku. Skutečně, ověřil jsem si to v praxi, když jsem chytil jeden pěkný šutr.

Lapierre Zesty 314

Decentní a příjemně tvarovaná řídítka by Nico Vouilloz.

Lapierre Zesty 314

Vše jak má být. Čep dělící zadní vidlici (Horst Link), pevná osa 142×12 mm a výkonná brzda Formula RX s diskem průměru 180 mm.

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

Proč ten minulý čas?

Před lety jsem se, právě díky zmíněným vlastnostem, do tohoto kola zamiloval a zároveň se při přebírání nové Zesty 314 do testu trochu bál, jestli tento značně svérázný projev nemusel padnout na oltář přizpůsobení “širší mase”. A rozhřešení? Ano i ne. Vlastně se mi to těžko hodnotí, jelikož se doba dost změnila a kola jakbysmet. Zřejmě částečně i proto mi dnes Lapierre Zesty nepřipadá až tak “vyhrocený”, což je trochu škoda. Ale chápu…

Jak říká Jeremy Clarkson

Vzpomněl jsem si na jeden starší díl Top Gearu, kde Jeremy testuje “nový” Citroen C6 a srovnává jej s jeho dávným předchůdcem, modelem CX. V reportáži zmiňuje, že ač bylo staré CX šílené a těžko ovladatelné, tak právě to bylo tím, co se mu na tom autě líbilo. Moderní C6 je možná plně funkční a s konkurencí srovnatelné, “Normálně zatáčí a sedačky jsou skoro německy tvrdé… Ale jakoby ztratilo část své duše.” Podobný dojem ve mě vyvolává Zesty.

Když se hrany obrousí

Stále je to skvělé kolo, je krásně stabilní, hravé a s výkonným odpružením, jen byly částečně obroušeny jeho hrany. Za řídítky „Lkového“ rámu (vel. M by mi sedla nejspíš lépe) jsem si nepřipadal nijak extra natažený a neměl jsem problém kolo ukočírovat ani na technicky vysoce náročných trailech v Krušných horách. Zde jsem naopak ocenil, když jsem se při kalupu z kopce či jízdě rychlostí chůze snažil proplétat mezi stromy a velkými kameny, jak je řízení hezky vyvážené a příkladně poslušné. Stačilo sedlo zarazit až dolů k objímce, co bych jen dal za teleskop, a užívat si bujaré sjezdování.

Záchranný kruh netřeba!

V tomto směru mě nezklamalo ani odpružení, které si nechalo líbit opravdu hodně a bez řečí zobalo kameny malé, střední i velké a ostré. Krok zadní stavby už není pocitově až tak bezedný jako kdysi, zato se ale nemusíte bát, že byste se v jeho vlnách utopili. Zkrátka něco za něco.

Oblast, kde si Zesty uchovalo svůj původní charakter je citlivost zadní stavby, která je vskutku výtečná. Až tak, že může být pro mnohé při jízdě po rovině a do kopce poněkud rušivá. Mě osobně se houpavější projev líbí a v technických výjezdech si dokážu mimořádně přesné kopírování terénu zadním kolem náležitě vychutnat.

Zavřete oči, zavírám tlumič!

Řada jezdců ale spíše ocení více stability a jistější oporu, které lze snadno dosáhnout přepnutím do režimu Trail v případě tlumiče Fox CTD nebo Medium (Pedal) na elektricky řízeném E:i Shocku (RockShox Monarch). Zamykat tlumič zcela by ale bylo barbarství, které lze tolerovat pouze na asfaltu. V případě elektrické varianty je to trochu jinak, neb zde se tlumič v režimu AUTO zamyká sám a relativně smysluplně.

Jako stará Amerika

Milovníci jízdy ve stylu rozhoupaného Cadillacku tedy budou, stejně jako já, navýsost spokojeni, ti ostatní se nemusí zdráhat a mohou využít možností kompresního tlumení CTD, jehož ovládací páčka je nanejvýš snadno přístupná a netřeba jí dlouze hledat. A zklamáni jistě nebudete ani z funkce vidlice Fox Float, která opět pracovala parádně. Krušnohorské traily jí nezřídka kdy vyslali až ke dnu jejího rozsahu, v okolí Prahy si povětšinou nechávala zhruba třetinu kroku v zásobě, ale i zde se občas nechala zhoupnout naplno.

Italské kotvy – Formula RX

Z komponentové skladby mi nejvíce v hlavě utkvěla vzpomínka na brzdy Formula RX se 180 mm kotouči. Není to žádná žhavá novinka, proto jsem si spíš jen potvrdil to, co jsem o nich věděl. Jejich charakter je ostřejší, což mě osobně dost sedí. Síly mají rovněž dostatek a ani s modulací, pomineme-li onen ostřejší nástup, problém rozhodně není.

Jeden hot a druhý mild

Překvapila nás jen rozdílnost projevu dvou párů těchto brzd na dvojici testovacích kol. V jednom případě bylo vše, jak popisuji, u druhého kola byla přední brzda poněkud měkčí a méně nabroušená. Zmíněné kolo ale již dostalo slušně zabrat, ani Kuba jej při své statné postavě rozhodně nešetřil, destičky byly dost sjeté a hydraulický systém mohl být lehce zavzdušněný. Zřejmě by tedy stačil menší servisní zásah a bylo by vše opět v nejlepším pořádku.

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

V oblasti středu je trochu těsno – hlavní čep zadní stavby + všechna ta kabeláž… Naštěstí vše hezky drží na svém místě.

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

Mixle v pixle

Zajímavá je rovněž kombinace plášťů Schwalbe, kdy vepředu najdete pěkně zubatý Nobby Nic, vzadu pak hladší Rocket Ron, oba pláště v šíři 2,25“. Ať to vypadá jakkoliv, jedná se o plně funkční a celkem smysluplné řešení. Nobby vepředu držel i na mokrých kamenech Krušnohorských jako židovská víra, hladší Rakeťák Ron zas usnadňoval ovalování v rámci přejezdů mezi jednotlivými traily. Ač jsem měl zprvu o životnost hladších a lehčích pryží na zadním kole poněkud obavy, tak dostatečný tlak a možná i naše pilotní schopnosti nám umožnili přežít v Krušných horách bez defektu, či pro Schwalbe typického proříznutí boku.

Lapierre Zesty 314 (2013) – závěr

S trochou lítosti v hlase musím konstatovat, že Lapierre Zesty již není až tak vyhraněným kolem s řízením ve stylu chopperu a odpružením podobném starému Cadillacku – takový malý lehký FR ďáblík, s kterým se dá “sjezdovat” i po rovině! Přesto je Zesty stále skvělým kolem a díky méně vyhraněnému, přitom stále vysoce stabilnímu řízení a stejně tak více civilně odladěnému ale stále vysoce komfortnímu odpružení, je tento stroj nyní přístupnější pro více příznivců terénních radovánek.

Takový je jeden zásadní evoluční skok v historii modelu Lapierre Zesty. Tím dalším a dnes již známým je upgrade na průměr 27,5″, výraznější zapojení karbonu a inteligentního zadního (elektronického) odpružení E:i Shock. První dojmy z představení novinek Lapierre vám přineseme ještě v průběhu léta, plnohodnotný test Zesty nové generace v zápětí, jakmile dorazí první jezditelné vzorky do ČR.

Více informací o tomto kole najdete na stránkách www.lapierre-bike.cz objednat jej lze na eshopu www.MOJEkolo.cz

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Vzhled a francouzský šmrnc
Komfort, vysoká aktivita a citlivost zadní stavby
Stabilní, jisté a zároveň i hravé řízení
Silné brzdy Formula RX
Univerzální posed vhodný pro technické úseky i delší přesuny v sedle
Příliš aktivní zadní stavba – kolo se více houpe. Záleží, zda vám to vadí. Pokud ano, stačí si pomoct tlumením Fox CTD, režim Trail postačí, případně vám sama pomůže elektronika (E:i Shock )
Dost tu chybí teleskopická sedlovka, ale tu lze dokoupit
Zesty už není až tak “výstřední” jako kdysi
Dříve byla skupina potenciálních majitelů Lapierre Zesty relativně úzká, dnes je tento stroj přístupnější širšímu poli jezdců. Přesto bych jako ideál viděl bikery, kteří si chtějí a umí jízdu náročným terénem patřičně vychutnat a nebojí se delších přejezdů, výjezdů či dokonce několikahodinových alpských stoupání. Lapierre Zesty 314 (model 2013) je zkrátka kolem pro skutečné nadšence, pravověrné bikery a ne jen prosté výletníky.

Lapierre Zesty 314 (2013) - TEST

LAPIERRE Zesty 314 (2013)
Rám ZESTY ALLOY 7005SL OST+ 140MM TAPERED 12X142
Zdvihy – přední/zadní 150/140 mm
Vidlice FOX 32 FLOAT 150 CTD FIT PERFORMANCE 15QR
Tlumič FOX FLOAT CTD LV EVOLUTION
Řazení Shimano SLX (3×10)
Přehazovačka/Přesmykač Shimano XT Shadow Plus/Sh. SLX
Kliky SHIMANO XT (42/32/24 zubů)
Pláště Schwalbe Nobby Nic/Rocket Ron 2.25″ (P/Z)
Kola Macic New Crossride
Řídítka LP NICO VOUILLOZ SIGNATURE, 6061DB, 31.8x20x710 mm
Brzdy Formula RX (disky 180 mm)
Hmotnost 13,2 kg (vel. L/48 cm, bez pedálů) | 13,6 Kg varianta E:I Shock
Délka posedu 54 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 71 999 Kč

Foto: Štěpán Hájíček/Jakub Douda (fotoJD.cz)


GT Sensor 2014 (27,5“) – první dojem

$
0
0

GT Sensor 2014 - prvni dojemNa novinky od GT (Sensor a Force) jsem se hodně těšil a konečně se dočkal osobního setkání „třetího průměru“ s prvním z nich – Sensorem 2014 na kolech 650B. Zatím jsem si za jeho řídítky střihl jen dvě krátké odpolední vyjížďky, ale už i to něco prozradilo…

Ani vlastně nevím, kdy jsem na starém Sensoru jel naposled? V hlavě mám spíš vzpomínky na Force, což bylo kolo, které mě hodně bavilo a hodně mi sedlo díky své všestrannosti. Nový Sensor ale vypadá také lákavě. Vozit se přitom mám nyní možnost na verzi GT Sensor Pro ve velikosti M na hliníkovém rámu, s vidlicí a tlumičem Fox CTD, brzdami Formula T1 a řazením Shimano XT s přehazovačkou Shadow Plus. To jen tak na úvod. Cena zatím není známa, ale nebude malá, to už vím.

Jak to celé funguje

GT prezentovalo, vedle nového systému a rámu jako takového, i zásadnější posun v geometrii – delší horní trubku a kratší představec. U Force to možná bude výraznější, na Mkovém Sensoru jsem neměl pocit, že by byl kokpit nějak zásadně jiný. Spíš bych řekl, že je oproti starším GTčkům lehce kratší. Je tedy velice příjemný a nahrává snadnému ovládání.
GT Sensor 2014 - prvni dojem

Jakou cestou kráčí PathLink?

Nejvíc ale jistě většinu čtenářů zajímá, stejně jako mě, jak funguje nový PathLink – nové řešení zadní stavby. Co k tomu říct? Je prakticky stejně dobré jako starý iDrive. Z mých dosavadních zkušeností s tímto kolem vyplívá, že je zadek hezky citlivý (pokud necháte tlumič otevřený – tlumení CTD v režimu Descend), přitom ale cítíte okamžitou reakci s každým šlápnutím do terénu.

Opět si myslím, že v tomto případě není nutné tlumič přepínat do režimu Trail ani Climb. Ale to je můj osobní názor, já se prostě rád houpu. Nabušení sporťáci by ale mohli mít pocit, že je zadek zbytečně houbovitý, proto jim nejspíš režim Trail bude sedět lépe. Mě by ale přišlo líto okrádat se o tu parádní citlivost.
GT Sensor 2014 - prvni dojem

Plavmo vpřed

Díky plovoucímu uchycení středu a vysokému čepu horní kyvné vidlice zobe zadní stavba překážky velice hravě i v technických výjezdech. Díky trojplacce (3×10) se pak s tímto kolem dá vyjet opravdu hodně. Ani na rychlých stezkách a velkých kořenech se zadní stavba rozhodně nenechá zahanbit a svých 130 mm dokáže využívat aktivně a naplno. Prostě hrdý pokračovatel tradice celoodpružených strojů GT.

Rafinované řízení

Popis ovládání si nechám na plnohodnotný test. Zatím stále hledám jeho možnosti a hranice a také slova a definice, jak jej popsat. Zajímavým stylem se v něm pojí stabilita a hravost, ale pro přesný popis potřebuju vážně o něco víc času. Geometrie GT Sensor 2014 je totiž taková rafinovaná!
GT Sensor 2014 - prvni dojem

Tolik tedy první dojmy. Sensor mi teď chvíli bude dělat společníka, takže do příštího plnohodnotného testu budu moct nasát ještě další množství informací, dojmů a postřehů z terénu. Na konev jen doplním jeden rychlý postřeh. Ve Foxu se nejspíš někdo zamyslel a nová vidlice Float 32 CTD v režimu Climb (výjezd) už není jak houba nasáklá vyjetým olejem, ale je skoro zavřená, stabilní a dá se tedy o ní, při jízdě ze sedla opřít. Halelujááá!!!

*Poznámka: Omluvte kvalitu fotek, vyjel jsem na lehko a fotil v rychlosti v lese na mobil…

PathLink je docela mohutný, ale tak nějak do toho kola sedí. Střed je hodně blízko čepu v rámu, proto se pohybuje (vpřed/vzad) v relativně malém rozsahu. Rozhodně tak nemáte pocit, že by vám nohy při pružení někam ujížděli.
GT Sensor 2014 - prvni dojem

S geometrií jsem se musel trochu sžít, těžiště je o něco více vzadu, je tedy potřeba cíleně zatěžovat předek. A taky podložky pod představcem putovali skoro okamžitě nahoru..
GT Sensor 2014 - prvni dojem

Víkend v sedle – Kona Process 2013 (test)

$
0
0

Kona Process 2013 - testPoté, co jsem se vrátil po dvou měsících z USA, jsem měl hroznou chuť projet si svoje domácí traily. “Na čem ale pojedu? Kdo by mi mohl na víkend půjčit kolo? Kona je blízko!” Slovo dalo slovo a druhý den odpoledne jsem už oblečen do montérek šteloval před startem macatou Konu Process.

Kona Process 2013 - test

Kona Process 2013 - test

Kona Process 2013 - test

Kona Process 2013 - test

“Na tenhle víkend mám volný jen Process devatenáctku, bude to ok,”ptal se Fulda, když jsem žadonil o testovačku. 19″ je dost a Process na 160/150 mm (P/Z) je na Prahu docela peklo, „ale jo, beru! Bude sranda.“ S velikostí jsem se popasoval docela dobře. Osmnáctka by byla lepší, takhle jsem musel občas ladit výšku sedlovky Crankbrothers Kronolog, protože plně zasunutá do rámu byla při plném roztažení na moje krátké nohy příliš dlouhá. Ale ok, výběr trasy jsem přizpůsobil kolu a výšku sedla pro šlapání jsem po chvíli cviku nacházel jedna dvě.

Jak se na tomhle bude šlapat?

Kona, respektive dovozce N-Distribution, má sklad a sídlo dole v Modřanech, nedaleko od vody. Proto bylo třeba nejdřív vyšlápnout dva kopečky, abych se dostal na Točnou a místní “legendární” Lávky. Překvapilo mě, jak snadno jede taková velká motorka do kopce. Není to kolo na sprinty ani pro boje o vrchařské vavříny, ale na to, abyste se vyvezli na kopec, je naprosto dostačující, ba dokonce parádní. A to na něm nejsou žádné berličky ve stylu tlumení CTD nebo lockoutu. ŽÁDNÉ!!!

V jednoduchosti je síla!

Vidlice je pružinový RockShox Lyryk R, kde se ladí jen a pouze odskok! Vzadu pak běhá jednoduchý vzduchový RockShox Monarch R HV (High Volume), opět pouze s odskokem. Tak krásně jednoduché kolo jsem neměl v ruce, ani nepamatuju. Do toho příkladně jednoduchý rám, jediné složitější místo je okolo středu, kde je uchycena kyvná vidlice a minimalistický je i celkový design. SUPER! Tahle Kona mě fakt bere.

Houpání nahoru jsem přežil. Pravda, jet s tímto strojem na Gardu, určitě bych nadával, že to nemá žádný lockout. Stoupat hodinu, tři i půl dne a nemoct alespoň chvíli šlapat ve stoje s pevnou oporou pod rukama… Auuu. Ale to je spíš detail. Hlavní je, jak to kolo funguje – a že funguje skvěle. V jednoduchosti je holt síla.

Pérko lepší vzduchovky

Zadní stavba je na normálních cestách tak akorát citlivá, stejně tak i vidlice. Předek i zadek ale mají radši pořádnou divočinu. Projev pružinové vidlice je jiný, než u vzduchu. Jasně, to ví přece každý, ale snadno na to zapomenete, když jezdíte furt vzduch a všichni vám tvrdí, že jejich vzduchovky jsou skoro tak dobré jako péra. Nejsou! Je to jiný svět, jiný styl. Pružina vepředu má mnohem radši rychlost, trialové sjezdy jí moc netěší.

Vočíhnu si lávky

První technický sjezdík byl tedy drobným šokem a návratem do reality pružinové, málem zapomenuté! Pak už jsem se jenom bavil. Pružiny jsem měl vždy rád, takže jsem byl za chvíli s Processem jedna ruka. Zadek taky zobal o sto šest, díky jednoduché konstrukci a zvětšené komoře (bez expanzky), tak proč brzdit? Protože se pověstné “Lávky”, za čtvrt roku co jsem na nich nebyl, docela proměnily. Ještě, že jsem si je dal nejdřív nahoru – porozhlédl se co je jinak, co sebrala voda, kde padl strom, kde je křoví, kterou lávku jet a kterou ne – a pak až dolů.

Šutráku, mažu tě!

Další na seznamu byla “maturita”, okolo plotu dolů a pak zase nahoru na vykopávky. Dolů jela Kona Process jako střela. Moje oblíbená „super rocky section“ byla v sedle Processu skutečně ňuňaná. Pérko vepředu i vzduchovka vzadu makaly, že jsem měl skoro pocit, jako bych jel po umeteném Singktreku, nikoliv po ostrých a špičatých šutrech. Bomba!

Dnes si ho dám…

Nahoru na vykopávky jsem chvíli tlačil, páč tam byl padlý strom. Jinak by se to dalo vyjet celé. Záleží jen na nohách a plících. Nahoře pauza, pár fotek, něco záběrů čočkou Driftu Ghost HD a mastí se dolů. Tedy s jednou pauzou. Tam nahoře je jeden takový drop, asi tak metr a půl ze skalky do lehce vykopaného dopadu, a když se to přelétne, tak spíš na rovinu. Dlouho jsem si ho nedal, ale s Processem? Tři nájezdy na zkoušku a pak, hup, hup, hup. “Jo, tohle by šlo, jen se tu nezaseknout na hodinu. Je horko, jedu dolů k řece na Kofolu.”

Z vykopávek vede dolů další super sjezdík se skalkama, těžkým sešupem na brzdy, jednu vracečku jsem trochu nedal… (bude vidět ve videu) A pak už jen dolů na asfalt, k vodě na ruskou zmrzku a Kofolu. Nebo jsem si dal točený Grep? Nebo oboje? Nevím, bylo příliš horko.

Kona Process – závěr

Další vyjížďka na Processu byla rychlá a kondiční, Lávky a zpět domů. Přestože Pražské traily nejsou ideální pro kolo typu Kony Process, zdvihy 160/150 mm využijete málo kde (možná tak ve Všenorech na DH trati) a ani typicky Koňácky položená a stabilní geometrie se na běžné trailování zrovna nehodí, tak mě tohle kolo neskutečně bavilo. Tedy hlavně z kopce dolů. Bylo skvělé užívat si volný a nespoutaný projev pružinové vidlice, které zdařile sekundovala zadní stavba Walking Beam (tovární označení), ono vláčné řízení a nadhled jak z kabiny kamiónu. Na moje lokální stezky je tohle kolo zbytečný hromotluk, bydlet ale pod Ještědem, na Šumavě, poblíž Jeseníků nebo jiných velkých kopců, pak by byla Kona Process super parťákem na pravidelné nespoutané endurování.

Více info o tomto kole najdete na stránkách www.Kona.cz
*Součástí galerie je i tabulka osazení a geometrie
**Test ještě doplníme o krátké video, jen je třeba najít si trochu času na to jej sestříhat…

Foto: Štěpán Hájíček

Turner Sultan 29 – první dojmy

$
0
0

Turner Sultan 29 (foto by Drift Ghost HD)Turner Sultan 29 je trail-bike s luxusním hliníkovým rámem, který je, minimálně v zapůjčené testovací verzi, naprosto uhrančiví již na první pohled. Hrubě opracovaný hliníkový rám bez laku, poctivě a do puntíku zpracované detaily a systém DW-Link. Na tom musí být radost jezdit!

A také že je. Přestože jsem si Sultána vyzvedl od lidí z Protocycles.cz již minulý pátek, dostal jsem se do jeho sedla až včera. Přes víkend měl tu čest se na něm vozit „Velký Kuba“. Tvářil se všelijak, co se týká geometie, ale nad funkcí systému DW-Link si jen slastně… (chtěl jsem napsat chrochtal, ale to zní docela urážlivě, nebo ne?). Každopádně enduro na Zadově s ním zvládl bez problému a ani si nestěžoval na 400 mm dlouhou sedlovku Thompson, kterou mohl do rámu zasunout sotva o pár centimetrů. Já raději z krabic vytáhl starší a kratší „Ričinu“ a včera večer vyrazil na rychlé prvotní rande vous.

Turner Sultan 29 (foto by Drift Ghost HD)

To vyčteš až z tabulek

Musím přiznat, že jsem vábení syrového hliníku, Turnerovy geometrie a mého oblíbeného závěsu DW-Link podlehl sakra rychle. Až dnes, když píšu své první dojmy, jsem zjistil, že má Sultán vepředu 150mm vidlici, vzadu přitom chodí „pouhých“ 125 mm. To ale ničemu nevadí. Ba naopak. DW-Link možnou disbalanci snadno zamaskuje, delší vidlice pak poskytuje kolu potřebnou enduro geometrii.

Mko, Lko, co z toho?

Ač bych našel pár výhrad – na Lko je rám poměrně krátký, posed vhodný spíš tak k Mkové velikosti, na druhou stranu jsou až moc vysoko položená řídítka, najde se určitá stranová vratkost atd. – balancuji na hraně pokušení zadupat do země vlastní tvrzení a přesvědčení o tom, že dlouhonohé (dlouhozdvihé) devětadvacítky jsou sami o sobě nesmyslem pro pár „pomatených šílenců.“ Ale ne, ještě se svojí pravdy nevzdám, přestože mě tohle kolo ohromně bavilo. Pro vyšší jezdce určitě skvělá volba. V mém případě (180 cm, kratší nohy, obvykle vozím M) bych si nejspíš ještě o úroveň víc užil srovnatelnou mašinu na kolech průměru 27,5“. ¨
Turner Sultan 29 (foto by Drift Ghost HD)

Snadno podlehnete

Každopádně Turner Sultan je neskutečná drtička. Do kopce valí, co vám nohy a dech stačí, je lehký, poměrně hbitý a v rámci možností velkých kol i dosti obratný. Přitom je ale stabilní. Konečně jsem na velkých kolech nemusel bojovat s příliš živým řízením v malých rychlostech. Trocha nervozity se při rychlosti chůze dá vysledovat, s každou jednotkou rychlosti ale sakra rychle mizí. Sultan má naopak, oproti snad všem velkým kolům s delším zdvihem, příjemně vláčné řízení v enduro stylu. Je radost pokládat ho do zatáček pohybem celého těla. Jen ty pláště (Continental Mountain King II) nějak nejsou ve verzi pro 29“ zrovna vzorem jistoty vedení v náklonu.

Pro začátek to myslím stačí, víc si nechám na plnohodnotný test. Zatím jen vězte, že DW-Link i v tomto případě funguje vskutku parádně. Při záběru vsedě i ve stoje je zadek krásně tuhý, do kopce znatelně pomáhá s přítlakem, cestou dolů se pak „vzadu něco děje“ a vy ani nevíte co. „Něco“ se tam hýbe tak, že vás nohy, zadek a ani ruce nebrní. A to je, alespoň podle mého, dobře! Jak jsem psal na Facebook, stačila hodina a půl a já se do toho kola zamiloval!!!

PS: Foto je zatím jen rychlovka z Driftu Ghost HD, k plnohodnotnému testu budou i plnohodnotné snímky. Tedy ne, že by ty Driftové neměli náladičku…

Turner Sultan 29 (foto by Drift Ghost HD)

Turner Sultan 29 (foto by Drift Ghost HD)

Turner Sultan 29 (foto by Drift Ghost HD)

V sedle – Specialized Enduro 29

$
0
0

Specialized Enduro 29 S-Works - V sedleNa ten moment jsem se vážně těšil! Zjistit, jak to jezdí, jestli to vůbec funguje a snažit se najít argumenty pro své tvrzení a přesvědčení, že velká kola a velké zdvihy nejsou zrovna ideální cestou, kterou by se náš sport měl ubírat. O čem mluvím? O stroji Specialized Enduro 29!

Příležitost projet se konečně na tomto kole jsme měli v rámci prezentace novinek Specialized 2014 konané koncem července v bikeparku Kouty v Jeseníkách. Poté, co jsme přečkali nezbytnou dopolední prezentaci, posilnili se v poledne před jízdou, zamířili jsme na jisto do stanu s testovacími koly: „Enduro 29, jednou M a jednou L, prosím!” A tahle kola (varianta S-Works) jsme ten den již nedali z ruky!

Dráždí mě jak rudá býka

„Tak jak Kubo, už tě napadá, co bychom mohli na tom kole zdrbnout?” Dotíral jsem po první jízdě, kdy jsme si dali Starou Medvědici (červenou trasu v bikeparku Kouty). „Zatím nic, musím si na to kolo nejdřív zvyknout,” zněla odpověď na mou otázku. Zní to trochu zaslepeně a ono to vlastně tak i je. To kolo mě jednoduše dráždí od chvíle, kdy jsem se o něm dozvěděl vůbec poprvé, což bylo před více jak rokem!
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

To prostě nemůže fungovat!

Znělo mi v hlavě při každé zmínce o Enduru 29. Ale ono to funguje! A vůbec ne špatně!!! Přesto ale nehodlám otočit a začít tvrdit, že velká kola a velké zdvihy jsou jedinou cestou vpřed. Specialized Enduro 29 S-Works je sakra dobré kolo, které, také díky karbonovým kolům Roval, krásně jede, bez potíží stoupá a dolů se valí jako tank. I když… tank???!!!

Obratnost <=> stabilita

Ani super krátká zadní stavba (430 mm) nedokáže očůrat fyzikální zákony. Specialized Enduro 29 je tak na jedné straně obratné i stabilní kolo, přitom se ale najdou momenty, kdybyste tyto vlastnosti mezi sebou nejradši prohodili. Konkrétně. V nízkých rychlostech je řízení Endura 29 poměrně živé a je třeba si na to zvyknout, tak jako u mnoha a mnoha jiných devětadvacítek s vyšším zdvihem.
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Na rovině a při běžném manévrování to nijak zásadně nevadí, pak se ale valíte kolmo dolů z kopce a ono je to pořád dost živé. Ano, velkým kolům se dá věřit, držet řídítka rovně a nechat kolo, ať se s tím popere samo. Hodně pomůže naprosto skvělý RockShox Pike. Pocit z řízení ale není tak jistý jako na Enduru 26. Prostě není!
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Druhý extrém

Ten představují klopenky a vracečky. I přes super krátký rám a zmíněnou živost zažijete chvíle, kdy si nezbytně uvědomíte, že řídíte autobus a ne sportovní Lotus Elise. Zkrátka vyšší gyroskopický efekt větších kol se projeví určitou prodlevou, či zaváháním, když přehazujete kolo ze zatáčky do zatáčky. Není to extrémní efekt, ale je tam. Tady si uvědomíte, že šestadváca, i s extra volným úhlem řízení, jako má třeba Enduro 26 (66,5°), zvládá takové sekce přirozeněji.

Pro srovnání Enduro 29 má hlavový úhel 67,5°, což je příjemně málo, pokud byste se mě ale zeptali na můj osobní odhad, před tím, než jsem si tento údaj našel v tabulkách, tak bych jej tipoval tak 68°, možná 69°. Druhým extrémem je Specialized Enduro Evo 26 s hlavovkou skloněnou pod úhlem 65°! To už ale dost odbočuju!
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Specialized Enduro 29 – shrnutí

Za jedno dosti výživné odpoledne, kdy jsme si s Kubou dali tak sedm, osm jízd, jsem se s Endurem 29 dost skamarádil. Poznal jsem a pochopil, co dokáže, naučil se jeho řeč a neohroženě se vrhal i do náročných sekcí. Tam, kde jsem se zprvu bál přílišné živosti řízení, zejména ve strmých rozbitých sekcích, jsem se přinutil důvěřovat velkým kolům, držet pevně řídítka a povolit brzdy. Klopenky jsem si taky vlastně užil a nejvíc si liboval nad libovou funkcí RockShoxu Pike.

Pořád jsem ale kdesi v hlavě cítil, že to není úplně ono. Respektive to kolo je natolik jiné než Enduro 26, že bych mu snad radši dal jiné jméno. Říkal jsem to i Kubovi, když jsme jeli na lanovce, „Mě to skoro připadá jako takový vylepšený Stumpjumper nebo, když to hodně přeženu, ideální nástupce Stumpjumperu Evo 29. Ten mi tu vloni moc nesedl, lepší byl už klasický Stump 29.“ Jako dávný obdivovatel značky Specialized, dnes mé vášně k této značce, kvůli všeobecné Specializaci všeho, již značně ochladli, stejně tak majitel Specializedu Enduro z roku 2004 (už se těším, až jej odstrojím a pověsím si jej doma nad pracovní stůl), nejsem příliš nadšený, že tohle kolo nese jméno Enduro…
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Kladivo na čarodějnice

Současné Enduro 26 je takové „kladivo na čarodějnice“. Když se zamkne, tak slušně jede i do kopce, když ale vše otevřete a pustíte ho z kopce dolů, pak máte pocit skoro jako za řídítky sjezďáku. Tak moc je to kolo jisté a sebevědomé. Enduro 29 je o hodně jiné. Je nejspíš rychlejší, zdánlivě obratnější, ale zase méně sebejisté. Jistý si musí být jeho pilot. Proti němu je řízení Endura 26 „blbovzdorné“! Prostě jej namíříte kolmo dolů a „ono už se nějak prochroupe k cíly“. Pro mě za mě, ať klidně existují paralelně Endura 26 a 29 vedle sebe, pokud by ale mělo Enduro 26 skončit, pak budu hluboce dotčen a nad touto, donedávna legendární značkou, zlomím hůl už jednou pro vždy.

RockShox Pike 2014

Nový RockShox Pike, až na ty hrozné černé nohy, je prostě úžasný! Příkladně konstrukčně tuhý, hezky citlivý, zároveň dostatečně progresivní. Bez řečí zobe malé, střední i velké překážky. Kam se hrabe Fox a jeho FIT patrona! U nejvyšší verze si můžete dokonce odladit účinek nízkorychlostní komprese, takže bude chodit k plné spokojenosti snad každého jezdce. Pokud byste chtěli nebo potřebovali jet chvíli ve stoje, můžete si jej přitvrdit nebo skoro zamknout. Jinak páčku na horní straně korunky nechte v režimu Open.
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Nová osa Maxle Lite je celkem pohledná, trochu mě ale štve, že si nemůžete navolit úhel, v jakém zůstane po utažení. Jestli tady RockShox opisoval od Foxu, pak se nepodíval na druhou stranu vidlice, kde má Fox na první pohled nesmyslný, v tomto směru ale super funkční „hodinový strojek“. Díky němu lze přesně nastavit, kde má páčka skončit. To zejména oceníte, když se závity a pouzdra trochu omačkají a vše si sedne.
*Sem patří moje omluva RockShoxu. Až pozorný čtenář mi připomněl, co jsem možná už dříve věděl. Nastavit úhel páčky lze, k tomu slouží mechanizmus v nitru samotné osy. Stačí páčku povolit, zamáčknout a pootočit. Asi to bude chtít pár pokusů a omylů, ale jistě to bude fungovat.
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Cane Creek Double Barrel Air

Hezký tlumič, ale! Mám sice rád, když si můžu kolo nastavit podle sebe, tady je ale kroutítek na můj vkus už nějak moc. A ještě nejsou zrovna snadno přístupná, musíte je ovládat pomocí imbusu a tak vůbec. V základním nastavení, tak jak nám kola připravili, chodil zadek FSR s tlumičem Cane Creek hezky. Když jsem chtěl ale trochu povolit odskok, musel jsem pár minut pátrat, kterým kolečkem pohnout, vyndat nářadí a… To mě dost štvalo.
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Ano, pro pár nadšenců to bude skvělý nástroj. V DH neocenitelný, na Enduru bych byl ale skoro radši za jednodušší hračku, něco jako RockShox Monarch Plus s expanzní nádobkou. Ten by měl být ostatně ideální protiváhou RockShoxu Pike. Pokud je nový Monarch jen z půlky tak dobrý jako Pike, pak by to musela být pekelná kombinace. Jo a zavírací páčka na Cane Creeku – hezké, ale skoro abyste si při jejím hledání vzali lupu a taky si dávali pozor, ať si někde neskřípnete prsty. Je docela titěrná a ne úplně snadno dostupná. Jinak proti značce Cane Creek nemám nic. Opravdu.
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Avid X0 Trail

Tyhle brzdy byly již loni na Stumpjumperu Evo 29 a moc nás tehdy nenadchly. Spíš pěkně vystrašili, jak furt pískaly, vrzaly a dělali divné věci. Za ten rok je ale vše lepší. Pod Kubou, při jeho metrické postavě, někdy trochu trpěly a dělaly zvuky, jaké byste asi slýchat ze středu svých kol nechtěli, ale nebylo to pořád. Chodili celkem jemně, nesekaly se, paradoxně mi ale chyběla agresivita starších generací Avid Elixir.
Specialized Enduro 29 S-Works - V sedle

Nemám pocit, že by čtyřpístky byly radikálně silnější než starý Elixir. Dokonce si myslím, že Avid začal používat jinou směs, takže jejich brzdy už nejsou tak ostré. To je možná dobře pro běžné uživatele, pro mě je to ale „problém“. Jakoby těmto brzdám vzali něco, co jsem na nich měl skoro nejradši. Stále mi asi nejvíc ze všech sedí tvar jejich páky, projevem už mě ale nedokáží oslnit, tak jako dřív. To ani klasické Elixiry poslední generace, které si párkrát vyslechli kritiku také od amerických kolegů z MBAction. Je to podobné jako s Porshe 911 – co zbude, k dyž klasické a všemi milované přímé řízení nahradíte digitálním převodníkem signálu? To už si můžu rovnou na mobilu pustit Need For Speed!

Foto: Štěpán Hájíček

KONA Process (2013) – video z jízdy

$
0
0

Kona Process (2013) - videoTest, nebo možná přesněji zážitky, pocity a dojmy z víkendového houpání se v sedle Kony Process jste si mohli přečíst již před časem. Nyní jsem se konečně dokopal k tomu, abych sestříhal video, které jsem za víkend bikování s Konou natočil.

Kdo to radši na Vimeo…

KONA Process – test (2013) from BikeAndRide.cz on Vimeo.

Pokud by vás zajímala lokalita, zde je mapa:

GT Sensor Pro (2014) – TEST

$
0
0

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - TestGT Sensor Pro 2014 na kolech 27,5“ je kolem zbrusu novým, tedy nedávno představeným. O to víc mě těší, že jsem se v jeho sedle mohl prohánět po Českých a Moravských luzích a hájích, díky čemuž vám teď mohu předložit jeho kompletní redakční test!

Path Link v celé své kráse – když se nad tímzamyslíte, tak to vážně není složitější než třeba FSR.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Praktická pomůcka – měřáček sagu.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Mohutnou zadní vidlici pojí s rámem relativně štíhlá ložiska, tuhost spoje ale zajišťuje pevná osa.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Těšíte se? Je na co!

Stroje GT jsou mi sympatické samy o sobě a rozhodně nejen kvůli tomu, že je jejich dovozce, společnost Aspire, partnerem webu BikeAndRide.cz „DžíTýčka“ mě brala už dávno předtím. Jako malý jsem měl na dveřích od pokojíčku plakát s přehledem modelů GT LTS s termoplastovým rámem, na něž jsem každý den zbožně zíral. Stejně tak si živě pamatuju výlet do Švýcarska, na prezentaci GT, kdy se poprvé světu představil GT Force a GT Sanction.

GT a jeho hvězdy

Na stejné akci jsem obdivoval jezdecké umění i tichou povahu a nakonec i taneční nadání Briana Lopese, následující rok jsem si v Livignu „potykal“ s Hansem Rayem, načež jsem druhý den skoro umřel při silničním výletu na Passo Stelvio a zpět do Livigna. Kdyby mi Eda Pinkava (tehdy jsme oba pracovali ve Velu) nedělal domestika, kdyby mě nepodpořil (hlavně morálně), tak bych to nedal a zbaběle volal kluky z Aspire ať pro mě pošlou auto.

Já měl Forsíka vždycky rád!

Takovéto a mnohé jiné jsou mé osobní vazby na značku GT. Vezmu-li to z jiného úhlu, můžu zmínit, že na rozdíl od Lukáše (člen BnR Crew) mi třeba GT Force sedělo vždy. Nevadil mi delší posed, měl jsem a mám rád jeho spíše stabilní geometrii a hlavně aktivní odpružení. Dnes je ale řeč o novém Sensoru 27,5, který ale do jisté míry Force nahrazuje.

Ceník jako deník

Díky robustnější stavbě, vyšším zdvihům (o 10 mm) a hlavně dostupnějšímu hliníkovému základu bude příští rok právě kovový Sensor kolem, po němž by se měli dívat všichni ti, kteří touží po plně odpruženém GT, přičemž jim rozpočet neumožní dosáhnout na karbonové GT Force 2014. Řečí čísel: GT Sensor na hliníku se bude pohybovat v rozmezí cca 63 000 až 94 000, karbonové pak od 109 000 (GT SEnsor Hans Rey!!!) do 179 000. GT Force 2014 bude nabízen jen v karbonu v cenách od 109 000 do 169 00 Kč.

Když jezdíme očima…

Zpět ale k Sensoru jako takovému. Na tom starém jsem toho moc nenajezdil. Co si ale pamatuju, tak to určitě nebylo špatné kolo, nikdy ale nebylo tak pěkné jako Force a na můj vkus se příliš zaměřovalo na sportovní stránku věci. Nevadí, dnes tu před námi stojí zbrusu nový Sensor a je jednoduše řečeno KRÁSNÝ. Je hezčí o to víc, o kolik byl jeho předchůdce nehezký.

Force bude taky!

Pár lidí se mě již ptalo, zda a kdy budeme testovat nový GT Force? Nebojte, i na to dojde, jen je třeba počkat, až dojde do ČR. Nebo alespoň testovací vzorky. Byla by ale obrovská škoda, pokud by jeho lesk měl zastínit kvality a schopnosti menšího brášky – GT Sensor. Už totiž ani zdaleka nejde o pouhé sportovní kolo s kapkou zdvihu navíc. Nový GT Sensor je neskutečně schopným a všestranným kolem. Navíc čím déle jsem měl možnost se na něj dívat a čím více času jsem strávil v jeho sedle, tím více mi tahle vesele lakovaná hračka zalézala pod kůži.

Technický popis přeskočme!

Teorii pojící se k novému zavěšení Path Link jsem popsal již před časem – představení GT Sensor a Force 2014. Zmínil bych proto jen, že hliníkové kolo si vzhledově příliš nezadá s karbonem. Využívá podobné křivky, stejná konstrukční řešení, stejně mohutnou zadní vidlici (vidlice je podle mého „to nahoře“, dole jsou jen řetězové vzpěry, které tahají za Path Link).

Složitost pouze zdánlivá

Přiznám se, že i mě připadá nové řešení na první pohled až zbytečně složité. Pravdou ale je, že se na to rychle zapomíná. Navíc když se podíváte, jak celý zadní závěs pracuje, a pochopíte, že jde o prostý jednočep s netradičně pojatým přepákováním k tlumiči, dojdete jako já k přesvědčení, že ona složitost je pouze optickým klamem.

Líbilo by se mi větší ložisko

Z konstrukčně estetického hlediska bych zmínil jen překvapivý kontrast mohutné kyvné vidlice a relativně štíhlého hlavního čepu. Jde o hloupý pocit, ale čekal bych, že tam bude ložisko velikosti hlavového složení nebo něco podobného, jak tomu bylo u staršího Force a Sensora, ale to už bych chtěl asi moc…

A konečně, podívejte se sami, jak celý Path-Link funguje

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

inzerce

Tohle není Horst Link, zde má tento čep jinou funkci. Všimněte si ale také direct mout háku přehazovačky Shimano.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Osa QR15 je základ, velké příruby nábojů nadstandard.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Přesmykač jaksi „vysí“ ve vzduchu, respektive „pluje“ společně s kyvnou vidlicí.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

První dojmy nejsou pojmy

První dojmy z kola jsou někdy směrodatné, jindy hodně zavádějící. Proto se nám, ani amíkům z MBAction, moc nechce soudit kola po pár hodinách v sedle. Na druhé straně se ale s vámi rádi dělíme právě o první dojmy z jízdy, abychom vám ukrátili čekání na kompletní test, tak jako v případě GT Sensor 275 – první dojmy.

Proč tohle všechno píšu?

Můj absolutně první dojem ze Sensoru byl totiž poněkud rozpačitý, jelikož jsem na něj přesedl ze superstabilní Kony Process, měl jsem víc než obvykle nafoukané gumy a pohyboval jsem se v terénu, který jsem neznal. Kvality odpružení jsem ocenil a odhalil takřka okamžitě, pochopit a přijmout charakter řízení mi ale chvíli trvalo.

Tak by tomu být nemělo!

Sám tvrdím, že zvyknout si na sedmadvacítky je snazší než si zvykat na velké obruče a za tím si i nadále stojím. Jen jsem zkrátka pro první jízdu neměl ty správné podmínky. Také druhý den v sedle Sensoru byl poněkud netradiční – drtil jsem ho na Rychlebech. Tam jsem ale konečně naplno prozřel a pochopil, jak dobré a všestranné tohle kolo je. Zapomeňte na starého Sensora, ten nový je o generace jinde. Je to od základu jiné kolo:

„Stejné je pouze logo a modelové označení!!!“

Nemáš malý rám?

Pravdou je, že rám nového GT Sensor je poměrně malý. Měl jsem půjčenou velikost M, která by měla být pro mě ideální. V zásadě i byla, jen se mě pár lidí opakovaně ptalo: „Není to eSko?“ Uznávám, že nový Sensor v Mku je nižší a o něco kratší, než bych u GT čekal, určitě jsem se ale za jeho řídítky necítil stísněný. Naopak jsem byl rád, že nemusí příliš ohýbat záda, přitom ale není problém opřít se naplno do pedálů. Těžiště soustavy jezdec-kolo je přitom poměrně vyvážené, jen s lehkým příklonem k zadnímu kolu.

Závaží u nohou

Kolo samotné má těžiště soustředěné u středu, což se projevuje na nezvyklé kombinaci snadného ovládání a stability. Kdykoliv si vzpomenete, stačí vzít za řídítka, pohnout svým tělem a Sensor půjde ochotně za vámi. Skládat ho do náklonu jednu klopenku za druhou na Rychkebském Superflow byla velká pohoda a neskutečný požitek. Stabilita, jistota vyšších kol, nízký hravý rám a teleskopická sedlovka Reverb Stealth tohle kolo proměnili v mžiku s komorního polykače nekonečných kilometrů v neskutečnou hračku, svým projevem ne nepodobou 4X speciálům!

„Kombinace GT Sensor a Rychlebského Superflow je zkrátka nezapomenutelná!“

Trochu jsem se nechal unést

Ta vzpomínka je i po více jak měsíci stále živá. S GT Sensor jsem si na Rychlebech dal i starší traily, Velrybu, Tajemný a Wales. Pravdou je, že tu 130 mm Sensoru docela stačilo, na trialových sekcích naprosto (Wales jsem jel podruhé v životě a až na výjezd k vyhlídce jsem jej dal bez šlápnutí). I rychlejší kamenité sekce se daly zvládat, litoval jsem ale kamaráda na pevňáku SingleBee Raw, tomu bylo líp na Superflow. Force se 150 mm bych tedy využil spíš jen místy, hlavně však proto, že mě od hoblování Kouteckých trailů předchozí den (Specialized Enduro 29) dost boleli ruce. 20 mm zdvihu navíc by jistě odpustilo víc, na Superflow by ale možná zase překážely.

Tolik o všestrannosti Sensoru…

I když! I prosté tápání krajinou je v jeho sedle pohodička. Systém GT i-Drive vždy fungoval – byl stabilní a přitom aktivní. Sensor a jeho Path Link se v tomto směru drží tradice jako hov.. košile. Hodně zajímavé bylo přímé srovnání s Turnerem Sultan, postaveném na systému DW-Link. Ten je znám svou výraznou stabilitou, přitom jsem měl ale pocit, že o sobě na rovině dává vědět o něco víc než Path Link u GT!

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

FOX CTD – GT Path Link funguje parádně v základním režimu Descend (sjezd). Pokud bvyste toužili po tvrdší odezvě, přepněte na trail. Climb je už skoro zbytečný…

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Kabeláž nevede rámem (pouze zadní stabou), ale hezky postaru po spodní trubce.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Zasluž si svoje křídla…

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Ovládací centrum – Páka brzdy Formula T1 umožňuje snadno nastavit vzdálenost od páky i délku kroku, moc jsem ale ta kroutítka nevyužil.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

Dovolte mi to vysvětlit

GT Sensor Pro 27,5 na mě působil, jakoby se sám přepínal mezi dvojicí režimů. Na rovině, štěrku, asfaltu atd. je zadek hodně klidný a kultivovaný, až si říkáte, jestli vám s těmi 130 mm vzadu nekecali!? Pak ale strhnete řídítka, sjedete schody nebo to ohnete dolů po skalce a… Zadek neskutečně ožije. Proměna je to natolik výrazná až si říkáte, že vám někdo pod zadkem vyměnil kolo. Ale ne, to jen Path Link dělá to, co firemní materiály slibují!

„Je to v cajku, těch 130 tam je, ne-li víc!“

Ujíždějí ti nohy?

Díky středu integrovanému do zadní stavby, do ramene Path Link, nedochází ke ztrátám při šlapání, zadní stavba netahá za pedály, přitom ale vysoko umístěný čep zaručuje, že terén, je-li to třeba, překoná síly pohonu a nechá zadek naplno pracovat. Přemýšlel jsem také nad tím, zda něčemu vadí to, že se střed a kliky posouvají s pohybující se zadní stavbou směrem dozadu? Nemyslím si! U Mongoose Freedrive si na tento efekt občas někdo stěžoval, u GT byste ho možná také odhalili, ale!?

Ale proč se tím zabývat

Vtip je v tom, že když sedíte v sedle a máte tak teoreticky největší šanci zaznamenat pohyb středu vůči sedlu, nejspíš se tak nestane, protože v takovém režimu se zadní stavba obvykle moc nenoří. Jedete-li přitom vestoje těžším terénem, staráte se povětšinou o úplně jiné věci. Když už byste se ale na tento efekt vysloveně soustředili, přijde vám přirozené, že se celé kolo po dopadu nebo nárazu na překážku přikrčí a vy s ním. Minimálně takto to cítím já.

Path Link – na co sáhne, to se daří

Abych kapitolu zadního zavěšení uzavřel, dodám, že parádní je Path Link i co se citlivosti týče a krásně pomáhá s přítlakem také ve výjezdech. Vezmeme-li za protipól Lapierre X-Control, se skvělou a vysoce efektivní zadní stavbou, tak u GT není odezva na pedálech až tak radikální, zato se ale neztrácí akce ani při jízdě na kašpárka do prudkého kopce po kořenech a kamenech. I tady zadek maká na jedničku, ať bušíte do pedálů sebevíc!!!

Pošimrej jí, ať nevytuhne

Jediným rušivým prvkem na celé konstrukci může být to, že vysoko uchycený jednočep poněkud tuhne pod brzdou. Zkuste si schválně sednout na kolo, stisknout přední brzdu a zapružit. A teď stiskněte i zadní brzdu a zkuste to znovu. A? Skoro nepruží, že? Kdo tohle ale za jízdy pozná? Většinou brzdíme více přední nebo pošleme zadní kolo do smyku. Ano, některé superaktivní systémy, pracující neměně i při plném brzdění, vás v tomhle směru dokáží překvapit, u Sensoru ale nejde o žádné zásadní omezení, přes které by se nešlo přenést.

A vidlice? A brzdy? A vůbec…

Vepředu klasika – Fox Float. Z výroby trochu tupá, když se ale mázne Fork Juicem, pak chodí jemně, hladce a pokud jí správně nafoukáte, tak i přiměřeně aktivně. Pozitivní je, že u Foxu asi pochopili, k čemu že je dobrá modrá páčka vpravo na korunce. Když tedy přepnete přepínání CTD na režim Climb (výjezd), není vidlice jen máslovitě přiškrcená, ale je poměrně pevná a dá se o ní opřít, hlavně při jízdě ve stoje. Sláva!!! Na druhou stranu řádně lubrikovaná Foxka umí být až „nebezpečně“ aktivní. Pozor hlavně na prudké brzdění. Kotouče Formula T1 jsou často pěkně jedovaté. A musím přiznat, že se mi jejich projev líbí čím dál tím víc.

„Hele, když nemáš rád brzdy Shimano, tak co by sis dal na kolo?“ Padla před časem otázka na tělo při jedné ze služebních cest. „Mám rád Avidy, i když vím, že na ně všichni nadávají kvůli údržbě. A ano, poslední generace a Trailové modely mě zatím moc neoslnili. Když tedy ne Avid, pak Formula, ta je taková správně ostrá! “ Zněla moje odpověď, která se po zkušenosti s GT Sensor jenom potvrdila.

Náladová kotvička

Bohužel i Formule jsou někdy trochu náladové, většinou ale brzdí krásně. Jen bacha, jejich nástup bývá docela ostrý. Naštěstí už tolik nepískají, naneštěstí se mi několikrát stalo, že se T-jedničky v delším sjezdu krapet napumpovaly. Hlavně, že se nepropadají. A proč T1? Základ v podobě Formula RX bohatě stačí. Jak je to s jejich servisem? Máte někdo zkušenost? Podělte se s námi v komentáři. Díky.

Ostře řezané figury

Už jsme probrali snad vše podstatné, dotknu se proto ještě plášťů Maxxis Ardent a jejich zubatého vzorku. Tohle není vůbec špatná guma. První výlet na přeschlém drolivém povrchu mě sice moc nepřesvědčil, hlavně když jsem před nimi jezdil na Koně Process HighRollery 2. Postupně jsem ale začal Ardentům věřit. Sypký štěrk nic moc, hlína, kořeny i trocha bláta žádný problém. Přitom je Ardent i dostatečně rychlý, proto k Sensoru sedí jak ulitý.

GT Sensor 1 27,5″ – závěr

Jak jsem už jednou napsal – zapomeňte na starého Sensora, tohle je jiná liga. Nový rám, jiná geometrie, o centimetr vyšší zdvihy, nový systém, to vše dohromady vytváří parádní mix jízdních vlastností, které si užijete na domácích trailech „za barákem“, v rámci celodenních výletů i při cestách na Singltrek, Rychleby nebo jinam do českého reliéfu. Do alp by byl lepší asi GT Force, i když záleží hodně na vašem stylu jízdy. Hans Rey jezdí Sensora! Ten totiž zvládne i dojíždění do práce, to asi Hanse netrápí, a nebude se bránit ani nezbytným přesunům po silnici. GT Sensor je prostě čistou esencí bikového všeuměla, jehož limity v možnostech použití definuje pouze jezdec a jeho schopnosti pilotáže.

Hodnocení (0-5 *)
Faktor zábavy * * * *
Ovládání * * * * *
Zadní stavba (celek) * * * *
Efektivita odpruž. * * * * *
Citlivost * * * *
Aktivita * * * * *
Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Vzhled, zpracování a barvičky
Příjemný posed
Vyvážené ovládání
Hravost i stabilita
Mně se třeba líbí, že je rám spíš nižší
„Dvě funkce“ zadní stavby – aktivní a stabilní
Path Link – možná vypadá složitě, ale funguje, o tom není pochyb!
Ostřejší brzdy Formula T1
Rychlé a většinou i jisté pláště Maxxis Ardent
Střední kola – prostě mu sluší!
Hmmmm???
Na vzhled zadní stavby je třeba si zvyknout
Nepříjemné křupání neměly na svědomí čepy u středu, ale zámek sedlovky Reverb (stačí vyčistit a namazat). Spodní ložiska bych ale asi preventivně zakryl starší duší.
Kdyby nebylo sedlo Fi’zi:k Tundra 2 tak hezky barevně sladěné, šlo by hned pryč – vůbec mi nesedlo a nehodí se svým tvarem ani k více vzpřímenému posedu. Chtělo by to spíše prohnutou lavičku. Něco jako Gobi nebo moje oblíbené SDG.
A abych nezapomněl, modernímu kolu by více slušelo řazení 2×10. Proč je tam 3×10??? Asi bylo v akci…
Velké spektrum jezdců může být majitelem GT Sensor 27,5. Toto lehké a svižné kolo uspokojí jak sportovně založené jezdce, kterým je ale chrtích 100 mm málo, přitom se rozhodně neztratí ani v rukou zkušenějších borců, jež naopak nepotřebují tahat sebou 150 mm zdvihu, aby občas sjeli pár kořenů a přejeli jeden, dva či více šutrů.

GT Sensor Pro 27,5 (2014) - Test

GT Sensor Pro 27,5 (2014)
Rám Alu
Zdvihy – přední/zadní 130 mm
Vidlice FOX 32 FLOAT 130 CTD FIT 15QR
Tlumič FOX FLOAT CTD
Řazení Shimano SLX (3×10)
Přehazovačka/Přesmykač Shimano XT Shadow Plus/Sh. SLX
Kliky RaceFace Evolve (42/32/24 zubů)
Pláště Maxxis Ardent 27,5″ x 2,25″
Ráfky WTB ST i23 (27,5″)
Řídítka Kore Durox
Brzdy Formula T1 (disky 180 mm)
Hmotnost 13,95 kg (vel. M, bez pedálů)
Cena 94 999 Kč

 

Kde se (mimo jiné) testovalo

Karlštejn – Vráž u Berounba Brno – Prígl trail

Foto: Štěpán Hájíček

GIANT Trance SX 27,5 (2014) – TEST

$
0
0

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TESTLetos jsem měl již dvě příležitosti podívat se zblízka na nové stroje Giant na kolech 27,5“. Ale to je pořád nic proti osobní zkušenosti v sedle. I na tu již naštěstí došlo. A netestoval jsem žádnou tuctovku, ale hodně specifický Giant Trance SX v netradiční enduro specifikaci.

Normálně si těchto páček příliš nevšímám, Giant Trance SX ale k pravidelné změně zdvihu vidlice vyloženě svádí.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Chytře řešené vedení hadice k brzdě…

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Omlazené Maestro v plné kráse.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Specifické byly také podmínky, respektive prostředí testu. Jeden den jsem zajel vlakem do Dobřichovic, vyjel si na Brdy, dal dolů Všenory DH a pak pokračoval po vlastní ose domů. Druhý výlet jsem absolvoval na svém tradičním testovacím okruhu na Točné, kde se nejlépe hodnotí základní vlastnosti kola, neb tuto trať mám dokonale najetou a snadno tak odhalím slabiny a přednosti skoro každého kola (záleží i na jeho kategorii). Můj závěrečný test day #3 již znáte – Enduro Série Špičák!

Opepřený základ

Pojďme ale na specifika rámu. Vtip celého kola je v tom, že byl použit rám klasického Trance (model 2014 na kolech 650B), který dostal lepší kola Giant P TRX-1, pevnou zadní osu (142×12 mm), převody 1×10 (tabulkově 34/11-36 zubů, na testovacím vzorku byl ale převodník 36z), vodítko a napínák (MRP G3), ale především vidlici Fox 34 TALAS CTD Evolution se stavitelným zdvihem 160/140 mm. Tedy v maximu o 20 mm delší než u základní verze Gigant Trance a s o 2 mm silnějšími nohami – 34 místo 32 mm.

Jak obhájit tu cenu?

Přestože se mi celý koncept jako takový líbí, neodpustím si hned zkraje něco kritiky. Je hezké, že na toto kolo byla použita kvalitní kola, kdo to na nich ale pozná? Černé ráfky a pro většinu lidí nic neříkající modelové označení a logo Giant. Kdyby tam svítil Mavic, Easton, DT Swiss, ZTR apod. Ale takto se sakra těžko obhajuje přítomnost brzd Shimano Deore a přehazky SLX na kole za bezmála 90 000 Kč.

Tímto ale špekulace o mixu osazení končím. Slovní výrony na toto téma přenechám kolegům z MTBS a diskutérům na bikefóru. Mě jde o něco jiného – jak to jezdí!

Dvě kola v jednom

Kdo čte pravidelně testy na BikeAndRide, jistě ví, že nejsem velkým zastáncem změny zdvihu a všemožných zamykátek a škrtítek odpružení – zde jsem ale oboje přijal s povděkem. U Giantu Trance SX totiž víc než u kteréhokoli kola co jsem dříve testoval platí, že dostanete dvě kola v jednom.

Chopper je fajn, ale…

Mám rád položené vidlice, stabilní geometrii a nevadí mi, je-li řízení na rovině trochu pomalejší, když vám to dokáže ve sjezdu náležitě vynahradit. Giant Trance SX je ale v tomto směru trochu extrém. Jeho rám je navržen pro 140 mm nad oběma koly. Tečka! Když bouchnete dopředu 160 mm, uděláte z něj chopper.

Mně to ale nevadí!

Skoro se divím, že to říkám, ale vláčnost řízení na rovině pro mě byla už skoro moc. Dlouho jsem tedy neváhal a přepnul vepředu na 140 mm. A bylo líp! V základu totiž 140/140 mm funguje parádně. Kolo je dostatečně stabilní, už takto je úhel vidlice docela položený (67°), nechá se ale snadno zlomit a je proto hezky hravé a zároveň i jisté.

Přece to tak nenecháš?

Nenechám! Přesun na kopec je u konce, zkusím těch 160 mm. Chce to trochu cvik, ale není to tak zlé. Čím prudší je klesání, tím víc mě vyšší zdvih vepředu baví! Nebudu to protahovat, nakonec mě varianta se 160 mm dostala. Když jedete dolů pekla jako jsou ve Všenorech, na Špičáku a podobně, pak vyšší zdvih přijde vhod nejen sám o sobě, ale také budete rádi za výrazně stabilní geometrii (hlava 66°). I díky ní jsem přežil Enduro na Špičáku, ani jednou nespadl, pouze asi dvakrát zastavil a něco sešel, neb jsem nevěděl, co mě za hranou čeká. V závodě jsem se nechtěl vracet, abych se „na to pořádně rozjel.“

Snad to kolo nezlámeš

Když se mě pak v cíli RZ 4 zeptal Zdeněk Svatoš z Progressu (od něhož jsem měl kolo půjčené), jak se na tom jede a jestli zadek stíhá i v takhle těžkém terénu, sám si neodpustil malou pochybnost: „Měl jsem místy trochou strach a říkal jsem si, jestli jsem udělal dobře, když jsem ti Trance na tenhle závod půjčil.“ Viděl ale, že kolo je ok, já také, tak se mu ulevilo. „Ale jo, zadek to zvládá. Díky pevné ose je parádně tuhý a nemám pocit, že by mi vzadu někde chyběl zdvih. Dokonce, jak se tak koukám, jsem mohl tlumič ještě trochu ufouknout, jelikož jsem ho ani tady nedostal nadoraz,“ odvětil jsem a vydal se vstříc dalším erzetám.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

inzerce

Horní oko tlumiče je nově uchyceno na čepu s kazetovými ložisky pro ještě více citlivosti.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Základní tlumič Fox Float CTD odvádí skvělou práci, na doraz jsem ho ale ani na Špičáku nedostal!

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Teleskopická sedlovka Giant Contact: Switch (zdvih 100 mm) – jednoduchá, funkční, spolehlivá.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Jak je to s tou geometrií?

Přiznávám, že jsem první stať o ovládání s vyšším a nižším zdvihem vidlice záměrně nafoukl. Pravdou je, že se 160 mm vepředu je Trance SX hodně stabilní a na rovině jeho řízení skutečně dost medové, ale žít a jezdit se s tím dá. Zároveň si ale myslím, že se právě v tomto případě vyplatí aktivně využívat páčku TALAS na korunce vidlice. 140 mm nechat na roviny, výjezdy a lehčí traily, plnou palbu 160 mm pak využít do ostrého terénu.

Když je malá, tak se kouše

Jediný problém může být v tom, že s nižším zdvihem má Foxka výraznější tendenci tuhnout. Jedete-li nějaký čas po rovině, pak vidle nezřídkakdy zamrzne a pokud nevjedete rovnou do terénu, je třeba s ní klepnout o zem nebo jí propumpovat, aby se probrala. S plným zdvihem se to nestává tak často. Ostatně pro maximum akce bych doporučil Foxku mazat. Mě osobně se osvědčil Fork Juice.

Zásadní objev!

Když nad tím tak přemýšlím a vzpomínám, tak jsem vlastně na jedné standardní vyjížďce udělal jeden „zásadní“ objev. Se stavitelným zdvihem je někdy problém i v tom, jak nastavit sedlo. U Trance jsem to vyřešil. Nastavil jsem si jej hezky do roviny při 140 mm zdvihu vidlice a to, že se pak špička sedla při vyšším kroku předku lehce zvedla, ničemu nevadilo.

Vzadu nová ložiska

Jedna z řady inovací modelů Giant 2014 jsou ložiska v místě uchycení horního oka tlumiče, která jsou zde pro vyšší citlivost. Už starší Gianty se systémem Maestro chodily luxusně a byly maximálně citlivé a nové modely v tomto směru rozhodně nic neutrpěly. Zadek je skutečně hodně aktivní. Nechybí mu ani adekvátní progrese na konci zdvihu. S přehledem se tak popere s drobným štěrkem i pořádnými peckami.

Co s tou modrou páčkou?

Pro terén jaký je na Špičáku se skoro nemá smysl na páčku CTD byť jen podívat. Leda když jedete po asfaltu celý Špičák nahoru. Pak přijde vhod zamčení vidlice i tlumiče. Režim Climb je přitom na obou frontách nově maximálně tuhý, takže se do toho můžete patřičně opřít. V běžném terénu ale může přijít vhod střední režim Trail, díky němuž je zadní stavba stabilnější a kolo tak lépe reaguje na nástupy a jiné rychlé akce. Pozor ale, abyste tam Trail nezapomněli! Je škoda okrádat se ve sjezdech o onu famózní citlivost, přestože samotná akce přepnutím na režim Trail zásadně neutrpí.

Jak se jezdí s 1×10

Už nějaký čas jsem přesvědčen, že řazení 2×10 je jednoznačně cestou kupředu. Kdo by se dnes otravoval a tahal s trojplackou?! Dost jsem se nakazil i systémy 1×11 (SRAM XX1 a X01), tady je ale 1×10 s nejlehčím převodem 36×36 zubů (produkční verze bude mít převodník 34z). Jezdím více frekvenčně než silově, proto jsem se převodů už dopředu trochu bál. Ale vlastně to nebylo až tak hrozné. S lehčími převody vyjedu výš a pocitově se míň nadřu. 1×10 je ale super trénink. A hlavně, pokud se zbavíte řazení vlevo, zůstane vám spousta prostoru pro ovládání teleskopické sedlovky levým palcem.

Někdy musíš zatlačit

Ale ruku na srdce, až nahoru na Brdy jsem po ose nevyjel, šel jsem kus pěšky. I po asfaltu, abych se hned v prvním kopci neodpálil. Špičák jsem ale paradoxně dal celý a tlačil jen na posledních transferech, ale tam bych asi tlačil i jinak. Každopádně varianta řazení s jediným převodníkem se mi líbí, jen bych dal dopředu menší placku nebo zkusil sehnat pastorky TrickStuff (10sp, 11-40 zubů).

Není vše zlato, co se jmenuje Deore

Konec testu se pomalu blíží, tak si dáme ještě rychlý sumář komponentů, než to vše shrneme a uzavřeme. V první řadě zmíním brzdy Shimano Deore, které nejsou zlé, ale tomuto kolu úplně nesedly. Jezdil jsem třeba na kole s brzdami Shimano SLX a IceTech kotouči (vepředu 180 mm) a to byla pecka. Deore ale mají místy dost co dělat, aby masu materiálu a rozvášněného jezdce zkrotily. Nestalo se, že by mi vyloženě selhaly, ale o nadšení z jejich funkce se hovořit také nedá. Je to zkrátka ekonomická varianta. Jen připomenu, že já moc nemusím ani Shimano XT, tak mě berte trochu s rezervou.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Nízký vzorek zadního pláště Schwalbe Rock Razor dobře zabírá na suchu, že by byl ale extrémně rychlý, to se říct nedá.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Brzdy Shimano Deore by potřebovaly strávit zimu v posilovně. Na takovéto kolo jsou relativně slabé.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

Pankáč a Emo

Zajímavý byl naopak set plášťů Schwalbe. Hans Dampf obutý dopředu se mi líbí už od pohledu. Oblý profil a agresivní kostičkový dezén jsou prostě sexy. A navíc ta guma funguje! Docela jede a parádně drží, ať již drtíte šutry nebo hoblujete štěrkové točky. Zadek (Schwalbe Rock Razor 2,75×2,35 EVO) má oproti tomu uhlazený nízký vzorek ve stylu Racing Ralphu a ostřejší boční výstupky podobně jako Hans Dampf. Překvapilo mě, jak dobře tahle guma drží na suchém podkladu, jak jistá umí být v záběru, ale jinak… Často ustřelí do smyku a neřekl bych, že se nějak snadno odvaluje, spíš naopak. Kromě toho, že vypadá trendy! Asi bych byl radši za Hanse na obou kolech!

Ze skladu Giant

Poslední dva body – Sedlo a sedlovka Giant. O sedle jsem skoro nevěděl, takže bylo dobré. Teleskopická sedlovka Giant se zdvihem 100 mm je dokonce v provedení s ovládáním vedeným vnitřkem rámu jako má Reverb Stealth. Funguje spolehlivě, neměl jsem s ní jediný problém, příjemně snadno se ovládá, její páčka krásně sedne do ruky a výšku sedla si nastavíte bez omezení. Jediný zádrhel je, když vezmete za sedlo. Pak se vysune a v této poloze už zůstane. Sama o sobě není drahá, proto se s tímto drobounkým handicapem dá v klidu žít!

Giant Trance SX 27,5 – závěr

Měl jsem připravenu takovou teorii, že by tohle kolo mělo být spíše konceptem, strojem ukazujícím cestu, než produkčním kolem. Když si ale prohlédnu a přečtu co jsem o něm napsal, tak už si tím až tak jistý nejsem. Pravdou ale je, že je Giant Trance SX s ohledem na vybavení dost drahý, stejně tak je i jeho použití – také díky omezeným převodům – dosti omezené. Líbí se mi celková myšlenka, ale asi bych si spíš koupil klasický Trance a případně vyměnil vidlici. Ideálně za RockShox Pike, případně za X-Fusion Sweep, který je prý stejně lahodný. Pak možná doplnit vodítko a měl bych parádní „dvě kola v jednom.“

A jistě jste si všimli, že jsem se vůbec nezmínil o kolech 27,5“! Je to tím, že jejich projev je natolik přirozený, že stačí skočit do sedla a vyrazit. Žádné hledání plusů a mínusů. Prostě to funguje. Howk!

Více o kole Gaint Trance SX a dalších modelech této značky najdete na webu www.giant-bicycles.com

Hodnocení (0-5 *)
Faktor zábavy * * * * *
Ovládání * * * *
Zadní stavba (celek) * * * * *
Efektivita odpruž. * * * *
Citlivost * * * * *
Aktivita * * * * *
Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Citlivost zadní stavby
Celková funkce zadní stavby
Dvojí osobnost – trailbike a schopné enduro v jednom balení
Výborná geometrie při 140 mm vepředu
Obrovská stabilita při 160 mm vepředu – velký terénní apetit
Plášť Schwalbe Hans Dampf – drží, jede a dobře vypadá
Teleskopická sedlovka Giant – funguje a snadno se ovládá
I ten hnědý metalický lak se mi dost líbí
Řazení bez přesmykače je silně návykové
Cena versus vybavení – Sorry, ale tohle se nepovedlo. Ta kola skoro nikdo neocení. Lepší brzdy a pár dalších věcí z vyšších řad by udělaly lepší celkový dojem.
Foxka 34 TALAS při 140 mm častěji tuhne
Brzdy Deore svou silou zrovna neohromí, jsou ale poměrně spolehlivé a stabilní
Omezené převody…
Nevím! Silový a technicky nadaný jezdec, který střídá terény, nepotřebuje velký rozsah převodů, jezdí poměrně čistě, takže při výletech do bike parků lehčí rám nerozláme, přitom ale ocení výkon vyšší vidlice a stabilitu geometrie. Někdo, kdo chce jedno kolo na vše. Na putování krajinou a hlavně výlety do hor. A má přitom v nohách dynamit.

GIANT Trance SX 27,5 (2014) - TEST

GIANT Trance SX 27,5 (2014)
Rám ALUXX SL-Grade Aluminum, 5.5″ Maestro
Zdvihy – přední/zadní 160-140/140 mm
Vidlice Fox 34 CTD Talas Evolution, 15QR
Tlumič Fox Float CTD Evolution
Řazení Shimano Deore (1×10)
Přehazovačka/Přesmykač NENÍ/Shimano SLX
Kliky Shimano Zee (34 zubů – testbike 36 zubů)
Pláště Schwalbe Hans Dampf 2,35″ / Schwalbe Rock Razor 2,35″, EVO Folding (P/Z)
Kola Giant P-TRX-1 27.5 Wheelsystem
Řídítka Giant Connect SL, Low Rise 31.8, šířka 730 mm
Brzdy Shimano Deore (disky 180/160 mm)
Cena 88 999 Kč

Tabulka geometrie pro klasický Giant Trance 27,5 (nikoliv verze SX)
GIANT Trance 27,5 - Geometrie

Foto: Štěpán Hájíček

A jedno prezentační video – Giant 27,5″ jako třešnička na závěr

Giant 27.5 – 2014 from Giant Sydney on Vimeo.

Kde se (také) testovalo

 

Ghost 29 AMR Lector 2990 (2013) – mikrotest

$
0
0

Ghost AMR Lector 2990 - TESTJe tu další týden, a tak jsem si říkal, což si takhle dát další mikrotest od našeho „externího dopisovatele“ mistra Bušida! Tentokrát se společně se svým věrným Poskokem podíval na zoubek stroji Ghost AMR Lector 2990 – svůdná novinka roku 2013! A v rychlosti zkusili i Ghost AMR Lector 9500 na 26“ kolech.

Varování: Publikovaný text vyjadřuje pouze osobní a subjektivní názor autora a jeho Poskoka. Slovy D-Fense: „Zde publikovaný text může být politicky nekorektní, xenofobní, sexistický, nacionalistický, heterosexuální, rasistický, záštiplný, obsahuje sprostá slova nebo alespoň překlepy a gramatické chyby.“

Dnes se blíže podíváme na Ghost AMR Lector 2990, tedy sportovní full na 29“ kolech s elektronicky řízeným tlumičem E:i Shock. Je to nádherný karbonový stroj se zdvihy 110 mm vepředu a 100 mm vzadu. Řazení obstarává Shimano XTR, které se mi líbí už jen proto, že s ním dokážu přeřadit až o 3 stupně najednou! To je pro mě unikum. Snad bych se kvůli tomu měl dát na modlení, že někdo něco takového vůbec vyrábí. Věřte nebo ne, ale tohle je vážně pro mě vzácnost.

Přesmykač je namontován na sedlovou trubku bez objímky, což je čisté, elegantní a funkční. Líbily se nám naddimenzované průměry čepů na vahadle, které jistě nejen psychologicky posilují samotný rám.
Ghost AMR Lector 2990 - TEST

E:i Shock

Na pořádné vyzkoušení elektronického řízení zadního tlumiče jsme neměli moc času, ale na první pohled mu docela dlouho trvá, než „přeřadí“ z jedné krajní polohy do druhé. Řádově se jedná o vteřiny – a to nám přijde docela dost. Snad to ale v budoucnu RockShox ještě vylepší. Také drátky, které z ovládání vedou podél řídítek a přímo z tlumiče, se zdají docela snadno poškoditelné. Tohle asi prověří čas, my si ale myslíme, že by se tu pár věcí ještě dalo vylepšit.

*Z praxe na Lapierre Zesty s E:i Shockem víme, že přepínání v automatickém režimu obvykle postupuje po jedné poloze. Poměrně často zadní stavbu zamyká, její postupné otevření přitom ale – z pohledu za řidítky – netrvá věčně. Ostatně přečtěte si naše hodnocení – Lapierre Zesty + E:i Shock

Ghost AMR Lector 2990 - TEST

Jak dlouho vydrží baterie?

Schválně jsem se ptal, jak dlouho vydrží baterie. Podle prodejce hodně, ale já bych tomu tak úplně nevěřil. Měl jsem kolo chvíli a baterka už dodělávala – a to bylo dopoledne a údajně byla ráno čerstvě nabitá. Kdo ale ví, čím vším si testovací kola na veřejných testovacích dnech a při přepravě sem a tam projdou.

*Opět doplním poznámku, že k tomuto tématu se vyjadřoval na prezentaci dovozce Jan Hruška, který na Lapierre XR s E:i Shockem letos objel řadu maratonů a dle jeho vyjádření není s výdrží baterie problém. V závodě se mu nestalo, že by baterka selhala. Navíc, když se vybije, tlumič se automaticky otevře, což není až takové neštěstí, nemyslíte?
Když už jsem u tématu, Honzy Hrušky se lidé na prezentaci také ptali, co E:I Shocku udělá voda. „V brodu jsem se s tímto kolem neválel, ale jinak průjezdy brodů bez problému, jízda v dešti také. Nejcitlivější je asi computer na představci, tak jako klasické cyklocomputery. Ten rozhodně doporučuji sundat, pokud budete kolo umývat wapkou. Jinak vlastně ani kola na závodech nemyjeme a E:i Shock, až na ten computer, který lze ale snadno sundat a který bych stejně před mytím sundával i kdyby to byl jen tachometr, vydrží i tlakovou vodu.“

Ovládání E:i Shocku

Tlumič, respektive jeho ovládání na computeru, nabízí 4 polohy – Open, Medium, Auto 2 a Lock. Open je skutečně otevřeno, ale bohužel až poloha zavřeno (Lock) dělá to, co bych si já představoval u režimu Medium. Asi nejlepší by měla být poloha Auto, ale nějak jsem si nebyl vědom toho, že by to otvíralo a zavíralo tlumič chytřeji než já. Jediná výhoda je, že se o to zamykání a odemykání nemusím starat.

Stále bychom ale měli mít na paměti, že jsme kolo měli vážně jen chvilku a tak by soud nad elektronickým ovládáním tlumiče neměl být rozhodně absolutní a definitivní.
Ghost AMR Lector 2990 - TEST

Povedené vybavení a oku lahodící vedení

Vedle toho má Ghost AMR Lector 29 pevné osy, karbonová řidítka a hydraulicé zamykání přední vidlice RockShox SID. Vidlice i zamykání fungují na výbornou. Lanka jsou vedena z velké části rámem a to tak krásně, že jsem zatím hezčí provedení neviděl. Ostatní výrobci – podívejte se, jak se to také dá udělat!

Brzdy Magura – brzdí!

Je to sice strohé hodnocení, ale prostě fungují a to není málo. Kolo má, vedle jiného, také karbonovou sedlovku a zajímavostí je jen jedna lyžina – tedy systém I-Beam, který se už léta snaží prosadit značky SDG, Kore a další. Nevím sice, zda se tím ušetří něco na váze, zlepší na pevnosti, ale vím, co to udělá s kompatibilitou při koupi jiného sedla! Opravdu se to vyplatí? Přitom samotné sedlo bylo na mě až moc tvrdé.
Ghost AMR Lector 2990 - TEST

Samá superlativa

Hodnocení jízdy jako takové se odehrává v samých superlativech. Ghost AMR Lector 29 krásně jede do kopce a také nádherně frčí z kopce dolů. ÁeMeRko má hravou geometrii a nebrání se ani občasnému vzletu. Při skocích se dokonce zdá, že je ve vzduchu jako doma. Vůbec působí jako kolo s mnohem větším zdvihem, než jakým ve skutečnosti disponuje.

Že bych tohle někdy řekl?!

Je to zkrátka úžasné hravé kolo na rychlé svezení. Skoro jsem si nemyslel, že bych to někdy o devětadvacítce mohl říct. Zatím první stroj na velkých obručích, který bych si bez zaváhání koupil. Jen mě děsí cena – 135 000 Kč v době psaní testu je víc než dost. Ale zase je tam karbonový rám, špičkové komponenty atd. Pokud by byl i levnější model takto schopný a všestranný…to abych začal pomalu šetřit!

Detaily ke kolu Ghost AMR Lector 2990
K dostání na MojeKolo.cz

Ghost AMR Lector 9500 (2013)

Druhým, na chvilku vyzkoušeným kolem, byl Ghost AMR Lector 9500, rovněž s elektronickým tlumením E:i Shock, ovšem již na kolech velikosti 26“. Je to takový menší/větší bráška 2990ky. Menší/větší – má menší kola (26“), zato ale vyšší zdvih (120 mm).
Ghost AMR Lector 2990 - TEST

Tohle kolo taky není z nejlevnějších – původní prodejní cena 147 999 Kč hovoří za vše. Jak již bylo řečeno, šestadvacítkové AMR pracuje se zdvihem 120 mm nad oběma koly. Vepředu je použita vidlice RockShox Reba RLT, která se nám zdála o chloupek horší než SID na 2990. Ale třeba byla jen zanedbaná údržba nebo nebyla až tak dobře naladěná.

Kabeláž u tohoto kola není vedena uvnitř rámu, ale venkem. Tedy s výjimkou jednoho kablíku, zřejmě od elektronického řízení tlumiče. Přijde mi to celkem škoda, když se podívám na 2990, kde je vše v rámu. Ale při pohledu na prezentaci Ghostu 2014 asi chápu. 26“ končí, od příštího roku nastupuje 650B (27,5“), kde již vnitřní vedení jistě bude.

Uchycení baterie elektronického řízení tlumiče je zde na rámu poněkud bokem, asi aby se tam vešel také košík na lahev. Zajímavé je, že u 29“ AMR to problém nebyl, jeho rám je ale větší už z prosté logiky věci – díky větším kolům. Každopádně skoro všechny jízdní superlativy, které jsme vystříleli při hodnocení AMR Lector 29“, platí ve stejné míře i pro model Ghost AMR Lector 9500 na 26“ kolech. Už teď se těšíme, až si na jaře vyzkoušíme ještě střední 27,5“ variantu!! Nebo levnější ASX? Případně oboje!

Detaily ke kolu Ghost AMR Lector 9500
K dostání na MojeKolo.cz

Více o kolech Ghost – aktuální ceny atd. na webu www.ghost-bikes.cz

Text: Bušido
Foto: Bušido a Ghost

Video představení systému elektronicky řízeného tlumiče E:I Shock

GHOST E:I Shock from GHOST-Bikes on Vimeo.

 

RB IQ 275 – funkce zadní stavby (video)

$
0
0

RB IQ 275 - funkce zadni stavbyNa facebooku BikeAndRide.cz se sešla řada dotazů, zda budeme točit funkci zadní stavby u testovaného RB IQ 275. Rádi, ostatně tato krátká videa by již natrvalo měla být součástí našich testů. Začali jsme s tím u GT Sensor Pro 275 a budeme v tomto trendu pokračovat i nadále.

Popisovat a opisovat funkci nového systému RB – které se nebojím označit za pravý MacPherson v bikové formě – nyní nebudu. Teoretický rozbor toho, co znamená posun čepu z polohy na vzpěrách zadní stavby na vidlici jsem ze sebe vymáčkl již letos na jaře, kdy jsme nové stroje RB představovali (novinky RB na kolech 27,5″). Stručný popis si nechám až na test. Ten bych měl stihnout napsat a publikovat již příští týden. Zatím tedy můžete přemýšlet, jak to funguje v praxi, když se to tak hezky kývá!

*Jednu technickou poznámku si ale neodpustím. Nové řešení je totiž skutečně nezávislé, hlavně na práci zadní brzdy. Když si totiž sednete do sedla a zamáčknete obě brzdy, houpe se zadek stejně, jako když se nebrzdí. Zkuste tohle na klasickém jednočepu a uvidíte ten rozdíl… Ostatně starší RB IQ máme doma, takže ještě natočím, jak se pohybuje jeho zadní stavba a video rozšířím o toto porovnání.

RB IQ 275 - funkce zadni stavby

RB IQ 275 - funkce zadni stavby

RB IQ 275 - funkce zadni stavby

RB IQ 275 - funkce zadni stavby

 

RB IQ 275 – Test

$
0
0

RB IQ 275 - TestRB je značkou v českých lukách a lesích dobře známou. V její historii ji u fullů prakticky vždy provázela jednočepová konstrukce zadní stavby a to v nejčistší možné formě. To se ale před časem začalo měnit, definitivní zlom přišel až letos s modely IQ na kolech 27,5″.

Díky přemístění čepu dolů na vidlici zbylo i více místa pro efektní uchycení zadního třmene Post Mount. Zadní pevná osa je originál RB (142×12 mm).

RB IQ 275 - Test

Direct mount úchyt přesmykače je dnes povinným standardem.

RB IQ 275 - Test

O tuhost zadní stavby se stará také tento rozměrný MOTO blok za středem a velká, snadno přístupná ložiska usazená na široké pevné ose.

RB IQ 275 - Test

Biky na středních kolech jsou v aktuální nabídce RB hned dva, hovoříme o plně odpružených strojích, na příští sezonu se ale pravděpodobně chystá ještě jeden přírůstek. To ale není téma dnešního testu, tím je naopak sportovně univerzální trail-bike s koly parametru 650B a zdvihy 120 mm nad oběma koly. Ostatně v jeho modelovém označení jsou všechny základní parametry chytře zakódovány – RB IQ 275.

Co se tam vzadu změnilo?

Hodně! Na modelech jako byl Monster a jemu podobné jste našli nanejvýš jednoduchou zadní stavbu s jediným čepem. S řadou IQ se ale situace začala měnit. K jednomu čepu přibyl druhý u patek a také tlumič dostal netradiční spoj, když se ke vzpěrám připojil natvrdo!

Tímto příběh nekončí

Filozoficky největší přerod přišel až letos na jaře právě s představením modelů IQ 275 a IQ 575 (zdvihy 150 mm). U nich se čep v oblasti patek přestěhoval z pozice na vzpěrách (nad osou kola) dolů na zadní vidlici. Rázem už nemluvíme o netradičním jednočepu, ale o zcela modelovém přenesení automobilové konstrukce MacPherson do světa MTB, která je svým způsobem zjednodušenou verzí lichoběžníkové nápravy (zjednodušeným čtyřčepem).

Horstovo IQ

Bikovou terminologií jde de facto o variaci na téma systému FSR s tzv. Horst Linkem. On právě Horst Leitner, dříve než svůj patent (Horst Link, potažmo FSR jako takové) prodal značce Specialized, stavěl vlastní biky pod značkou AMP (začalo to modelem AMP Research B2 někdy v roce 1992). A právě Horstova ÁeMPéčka (narazil jsem také na Mongoose Amplifie) využívala přesně stejnou konstrukci jako nejnovější RB. Jak ostatně praví rčení: „Vše už tady bylo!“ Ještě štěstí, že patent značky Specialized – Horst Link a systém FSR obecně – platí jen na území USA. I když někde jsem slyšel, že i tam jim snad teď někdy jeho platnost končí.

Chcete-li hlubší rozbor…

Obecnou teorii bychom měli za sebou (komu by tyto dva odstavce nestačily, nechť si přečte můj rozbor z jara u článku Představení RB IQ 275. Nyní koukněme ještě rychle na samotné kolo a pak hned půjdeme do akce.

Kabátek dle poslední módy

Přesněji, šlo mi o to zdůraznit, že RB IQ 275 disponuje všemi konstrukčními prvky, které nesmí modernímu biku chybět. Je zde 15mm pevná osa vepředu, osa standardu 142×12 mm vzadu s logem RB, tapered hlava, direct mount úchyt přesmykače a Post Mount třmene zadní brzdy… Zapomněl jsem ještě na něco? Teleskop, ten tu není (myšleno u testovacího kousku). Za ten si musíte připlatit, případně sedlo nahoru a dolů posouvat ručně. Zato si naplno užijete přínos středních kol 27,5″.

Když nejdete vpravo ani vlevo

Kyselo je moc kyselé, bramboračka málo bramborová, malá kola jsou příliš malá, velká zase moc velká! Tak tam dáme střední a bude to ok! Takhle to jistě při návrhu RB IQ 275 ve vývojové kanceláři Romana Bartosze nebylo. Mediální tvář, manažer, prodejce, servisák, testovací jezdec a ještě mnohem víc profesí v jedné osobě (Petr Heiník) nikdy na velká kola nebyl, ale smířil se s tím, že je lidé chtějí. U středních kol to s ním snad bude lepší. Každopádně RB není spící značkou, sleduje trendy a snaží se na ně pružně reagovat. Proto také vznikly modely na průměru 27,5“.

Cítíš ten rozdíl?

Jsem si vědom, že začnu své hodnocení trochu od konce, ale nemůžu si pomoct. Už jsem jel na pár kolech se středním průměrem, zatím se ale skoro výlučně jednalo o stroje s vyšším zdvihem, proto jsem na otázku „Cítíš nějaký rozdíl oproti šestadvacítkám?“ běžně odpovídal „Ani ne.“ Rozdíly totiž snadno zamaskuje výkonné odpružení. U RB IQ 275 je to ale jiné. Jedná se o nabroušené sportovní žihadlo, které se svými 120 mm zdvihu zbytečně neplýtvá. O to víc je patrný přínos většího průměru. Ono je to vlastně logické: „Čím méně zdvihu, tím více se projevuje průměr kol.“

RB IQ 275 - Test

Netradičně pojatý hák přehazovačky a tvarovaná patka připomínají staré frézařské časy RB.

RB IQ 275 - Test

Vše, co jste chtěli vědět o rámu, jeho návrhu, výrobě a materiálu…

RB IQ 275 - Test

Kola WTB Frequency i23 jsou plné ikonek poukazujících na použité konstrukce a technologie.

RB IQ 275 - Test

Tohle že jsou dvojčata? Leda dvouvaječná!

Rozdíl je o to patrnější, že doma máme starší RB IQ (26“), které patří mojí manželce a já si ho občas půjčím, když tahám dětský vozík. Nové IQ 275, ať se jedná o takřka pokrevního bratra, je přitom hodně jiné. Připadá mi delší, sportovnější. Toto bych chtěl obzvláště zdůraznit, jelikož řada závodními geometriemi postižených bikerů si dříve stěžovala, že jsou eRBéčka až moc krátká. Já přitom sedlal IQ 275 ve velikosti M (měřím 180 cm, mám ale kratší nohy, proto preferuji Mka) a na nedostatečné natažení jsem si rozhodně stěžovat nemohl.

Zmenšený obr

Abych ale neodbíhal od tématu – zpět k rozdílu v projevu kol. V sedle RB IQ 275 jsem měl v podstatě pocit, jako bych seděl na zmenšené devětadvacítce. Tedy v maximálně pozitivním slova smyslu. Skutečně jsem cítil, že jsou o chlup větší kola stabilnější a jistější v náročném terénu, také že lépe drží v zatáčkách i přes to, že aktuálně obuté Rubeny Scylla byly již notně ohoblované. Na druhé straně mi ale nepřijde, že by se dostavily neduhy obecně spojované s větším průměrem, jako jsou ospalost řízení, slabší a celkově méně dynamická akcelerace.

Své kořeny nezapřeš

Teď svou poslední větu možná jedním šmahem saze popřu, ale předem musím upozornit, že se chystám hodnotit geometrii, nikoliv reakce kol samotných. Race Bike, značka historicky úzce spjatá s gravity disciplínami (vzpomínáte na časy, kdy stroje RB převažovaly na většině DH závodů u nás?!) má celkem logicky blíže k volnějším úhlům řízení a stabilnějšímu projevu řízení obecně, než ke zbrklé XC geometrii s hlavovým úhlem 71° apod. Dle tabulek je hlava RB IQ 275 skloněna pod úhlem 69°, což se zdá být tak akorát pro kolo tohoto ražení.

Stylové kolínko

DvaSedmPětka je poměrně stabilním kolem, které se nechá do zatáček navigovat spíše prací s těžištěm a pohyby celého těla než přehnaným lámáním řidítek. Řízení ale není vyloženě prkenné, i když je pravda, že je třeba si na jeho projev chvíli zvykat. Stabilita a ovládání v „enduro stylu“ je tím více patrná, čím rychleji jedete. Nevím jak vám, ale mě tenhle projev povětšinou sedí, RB IQ 275 nebylo výjimkou. Proto mě bavilo pokládat se i s celým kolem do utažených a zejména pak rychlých delších oblouků se stylově vyhozeným kolenem do strany jak to dělal Mick Doohan, The Doctor Valentino Rossi a vlastně všichni jezdci Moto GP.

Není vše zlato co se třpytí

Řízení RB IQ 275 mi na jedné straně dost sedlo, na straně druhé jsem ale na něm našel i určité mouchy. Nebyl jsem z něj ale až tak rozpačitý, jako když jsem před delším časem sedlal RB IQ 29. Tentokrát mě „trápila“ určitá boční nestabilita a v jistých chvílích i nečekaný pocit vratkosti v nižších rychlostech. Myslel jsem, že tento neduh zabiju tím, když nacpu představec až k hlavě a otočím jej nahoru (jak to poslední dobou dělám u všech kol).

Pomohlo to, ale ne úplně. Stále se našly chvíle, kdy se pověstná a výše oslavovaná stabilita na čas někam vytratila. Čím delší čas jsem ale strávil v sedle tohoto stroje, tím méně mě to trápilo. Až si teď s odstupem říkám, jestli to nebyl jen přelud? Ale měl jsem to zapsané v notýsku, tak snad ne…

Když jsem odpojil vozík…

Nechme už ale řízení řízením, pojďme na další vlastnosti. Jednou z těch, které stojí za to vypíchnout, je akcelerace! Ano, jezdil jsem před tím, než jsem usedl za kormidlo RB IQ 275, nějaký čas s vozíkem za kolo (i s prckem může mít tak 30 kilo), přesto i po několika dnech a po nemalé porci kilometrů jsem byl unesen z toho, kolik z energie vložené do pedálů se mi vrací v podobě bleskové akcelerace. Je to jistě dáno i tím, že bylo sucho, obuty byly hladké a poměrně lehké pláště atd. Nicméně ÍQčko letělo při své hmotnosti 12,4 kg (bez pedálů) jako Tatranská Strela.

Využít mechaniku těla

On za to nejspíš může i poměrně dlouhý a natažený sportovní posed, díky němuž je zužitkování tělesné síly a využití mechaniky nohou efektivnější, ale tak tomu u sportovního kola má být, nebo ne? A to mi ještě Petr Heiník říkal, když jsem kolo vracel: „Jsou tam ještě docela těžká kola. Máme tu i jiná, lehčí, ale už se mi to nechtělo měnit. S nimi by se dalo srazit odhadem tak 300 g.“ Na rotační hmotě, podotýkám!

RB IQ 275 - Test

Tlumič je uchycen přímo do zadní stavby pomocí dvou kamenů stažených velkou maticí. Pístnice je tedy standardní, žádný atyp se závitem apod.

RB IQ 275 - Test

Brzdy Shimano SLX rozhodně nejsou nejkrásnější na světě, ale pracují spolehlivě, o tom žádná!

RB IQ 275 - Test

Race Face a jejich paralelogramová konstrukce zámku sedlovky. Je to efektní řešení, docela i drží, ale když v tom začne křupat…

RB IQ 275 - Test

Tvrdě, ale od srdce

Podstatné je, že to není celé jen o posedu, tuhém rámu (ať jsou ložiska kde jsou, zadek se prakticky nemá šanci kroutit), lehkých (nelehkých) kolech a sportovním obutí. Podstatné je, že se k celkovému projevu kladně připojil i projev odpružení. I když vidlice i tlumič byly na můj vkus docela tuhé. S vidlí jsem se chvíli pral a hledal rozumnou mezi-polohu, aby nebyla moc měkká ani moc tvrdá a nakonec se smířil se spíše sportovně tužším, stále ale přiměřeně aktivním charakterem. To celkem odpovídalo i charakteru zadní stavby. Na testovačce použitý tlumič X-Fusion O2 sice nabízel možnost přiškrcení, jelikož byl ale poměrně kompresně utažený již v základu, ponechal jsem onu páčku opět bez povšimnutí.

Propružit a nerušit

Starší (jednočepové) RB IQ mě vždy fascinovalo svou aktivitou a citlivostí i u verze s pouhými 120 mm zdvihu. Aktuálně testovaný kousek (ono se na něm jistě projevilo i 5000 km pod rukama desítek testovacích jezdců za celou letošní sezónu), zase až tolik akce nenabízel. Tedy abych RB nekřivdil. Zadek svůj potenciál využíval aktivně a naplno, ale z pozice v sedle to nebylo až tak znát. Když jsem se podíval na kontrolní kroužek, pravidelně jej vracel k těsnění a později znovu nacházel na konci pístnice, uznal jsem, že zadek maká na 100%. Jen prostě nemáte pocit rozhoupaného Cadillacu. A to je, u sportovně střiženého kola, dobře.

Boj za svobodu a nezávislost!

Než toto téma opustím, nesmím zapomenout na fakt, že s přesídlením čepu u zadní osy (shora dolů) došlo k patrnému nárůstu nezávislosti. Ono se to sice u kol s nižším zdvihem hodnotí hůře, mám ale v hlavě jeden modelový příklad. Skutečně mě fascinovalo, jak zadek makal v technických výjezdech a to i tehdy, když jsem dupal ze sedla. Nehoupalo se mi to pod nohama, také díky tužšímu projevu tlumiče, přitom se zadní kolo kutálelo přes kořeny a kamení jakoby nic. Myslím, že jsem už dlouho podobný pocit nezažil – jet ve stoje do kopce přes klubka kořenů a nestarat se o to, aby se mi náhodou neprotočilo zadní kolo!

Rychlý souhrn vybavení

V tomto případě se snad ani nebudu příliš zabývat jednotlivými prvky vybavení. O čem bych měl také psát. Brzdy Shimano SLX, ač nejsou ani zdaleka mojí srdcovkou, fungovaly a zastavily mě vždy, když to bylo třeba. Pláště Rubena Scylla byly už docela sjeté, krásně zlehka se odvalovaly a na suchém a pevném podkladu i solidně držely. Sedlo WTB Rocket V nikdy nebylo mým šálkem čaje, ale už jsem si nějak zvykl a ani na něm tentokrát netrpěl.

720 mm široká řídítka Race Face Evolve mi celkem padla do ruky a nakonec si nemůžu stěžovat ani na silikonové gripy. Není to zrovna můj styl, radši mám delší gripy ideálně s jednou objímkou u brzdové páky, ale uznávám, že při občasné jízdě bez rukavic je silikon v dlani parádní záležitostí. Kola na ráfcích WTB se slušně valila, řazení řadilo, sluníčko svítilo… Nádhera!

RB IQ 275 – závěr

A je to zase tady, teď abych celý ten elaborát opět shrnul do pár vět. Ono to ale bude asi celkem prosté. Nové RB IQ 275 mě překvapilo, kolik sportovního naturelu ze sebe dokázalo vykřesat. Čekal jsem pohodové SUV a dostal speciál s proudovým motorem. Záměrně to přeháním, ale tak nějak to bylo. V první chvíli se mi ani nechtělo ohýbat záda, pak jsem si ale zvykl a byl dost překvapený, když jsem si na chvíli sedl za kormidlo RB IQ 575 (navíc v L-ku). IQ 275 mě jednoduše hodně bavilo.

Přizpůsobil jsem mu testovací okruh, projel si jednu trasu kde jsem už dlouho nebyl a vychutnal si málem zapomenutý pocit sportovního jezdce. Přitom jsem nemusel bojovat s tím, že by mě kolo někde omezovalo. Ve výsledku jsem projel a sjel vše, na co jsem si ukázal (jen by se občas hodil ten teleskop…). Navíc střední kola mi u takovéhoto druhu biku dávají zatím asi největší smysl. Jsou jistější, stále dostatečně rychlá, hravá atd. Geometrie, ač je třeba nutné nejprve odhalit všechna její tajná zákoutí, se po čase stává slušně návykovou, tak jako celý bike, který se pod vámi nehoupe, bez odmlouvání ale spolyká vše, co mu přísluší.

Hodnocení (0-5 *)
Faktor zábavy * * * *
Ovládání * * * *
Zadní stavba (celek) * * * *
Efektivita odpruž. * * * * *
Citlivost * * * *
Aktivita * * *

*Horší známka za citlivost odráží spíše tužší nastavení tlumiče, než vlastnosti samotné konstrukce zadní stavby.

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Sportovní posed (to jsem vážně zařadil do výhod!?)
Stabilní projev řízení, které nepostrádá patřičnou hravost
Práce odpružení (přestože o sobě nedává příliš vědět)
Aktivita/nezávislost funkce zadní stavby i při plném zatížení (šlapání)
Rychlost, rychlost, rychlost
Tuhost celku
Jednoduchý vzhled
Vlastní pevná osa, náboje s logy RB atd.
V určitých momentech stranově nestabilní řízení
V určitých momentech až lehce nervózní řízení
Snesl bych i vyšší aktivitu odpružení, třeba s možností přitvrzení
Nic moc dalšího mě nenapadá…
V tomto bodě někdy váhám, tady jsem si celkem jistý. Jezdec maratonského typu, který ještě nepověsil MTB závody na hřebík. Člověk, který ale nechce Epika nebo jiné „stádové“ kolo. Někdo, kdo má zkušenosti i s drsnějšími koly a ocení proto stabilnější projev řízení. Rider, který má rád rychlost, přitom se ale kvůli ní nehodlá vzdát svých oblíbených technických trailů a snad ani trialových pasáží.

RB IQ 275 - Test

RB IQ 275 (specifická stavba)
Rám Alu, RB IQ 275
Zdvihy – přední/zadní 120/120 mm
Vidlice RS Reba RL-R 275
Tlumič X-Fusion O2 RCX
Řazení Shimano SLX (3×10)
Přehazovačka/Přesmykač Shimano SLX/SLX
Kliky RaceFace Evolve (42/32/24 zubů)
Pláště Rubena Scylla Racing Pro 27,5×2,25″
Kola WTB Frequency i23 Team / náboje RB (15mm/142×12 mm)
Řídítka RaceFace Evolve (720 mm)
Brzdy Shimano SLX (disky 160 mm)
Hmotnost 12,8 kg (vel. M/44 cm, bez pedálů)
Délka posedu 54,5 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena Specifická stavba (RB IQ 275 Team standardně 41 466 Kč)

 

Kola RB se nabízejí v podobě předem poskládaných setů, které je ale možné přímo na internetu překonfigurovat dle vašich požadavků. Navíc systém vám okamžitě zobrazí rozdíl ceny i hmotnosti daného komponentu. Zároveň si můžete koupit jen samotný rám a osadit si jej dle vlastního přání.

Aktuálně se rám RB IQ 275 s tlumičem Rockshox Monarch RT nabízí za 20 127 Kč

Více informací o stroji RB IQ 275 TEAM najdete na webu www.racebike.cz

RB IQ 275 - Test (geometrie) RB IQ 275 – Test (geometrie)

Zajímá-li vás, jak funguje nová zadní stavba RB IQ 275, prohlédněte si následující video
Jak již bylo popsáno v článku – byl jsem pozitivně překvapen sice skrytou, přesto nepopiratelnou aktivitou zadní stavby, na kterou neměl vliv tah řetězu. Zároveň se není třeba obávat její přílišné aktivity (houpání) pod šlapáním.

Při zkoušce nezávislosti funkce na práci zadní stavby obstálo RB na výbornou. Při zablokování obou brzd a prohoupnutí kola na místě není znát téměř žádná blokace či jakékoliv omezení. Nevěříte – vyzkoušejte si to sami – nejdřív zabrzdit jen přední brzdu, poté obě. Uvidíte, že projev zadní stavby se skoro nezmění!

Foto: Štěpán Hájíček

 

Stevens Sledge Max / Cube Fritzz (2013) – mikrotesty

$
0
0

Cube Fritzz / Steven Sledge - mikrotestyPo delší odmlce se vracíme hned s dvojicí čtenářských mikrotestů. Tentorát jsou na pořadu dne dvě poctivá endura se zdvihy okolo 150 mm – Stevens Sledge a Cube Fritzz.

Text: Bušido
Varování: Publikovaný text vyjadřuje pouze osobní a subjektivní názor autora a jeho Poskoka. Slovy D-Fense: „Zde publikovaný text může být politicky nekorektní, xenofobní, sexistický, nacionalistický, heterosexuální, rasistický, záštiplný, obsahuje sprostá slova nebo alespoň překlepy a gramatické chyby.“

Stevens Sledge

Stevens Sledge je kolo, které má zdvihy 150 mm a jezdí tak krásně hravě jako dříve půjčený Ghost AMR Lector. Jezdit na tomhle Stevensu z kopce dolů je čirá radost. Fox vidlice i tlumič pracují na výbornou a celkové ovladatelnosti pomáhají i pevné osy.
Stevens Sledge - test

Přepákování zadní stavby i její odladění bylo nanejvýš příjemné. Páka ovládání obou tlumičů od Foxu, která se nám zdála nejen na první pohled obludně velká a problematická s ohledem na dlouhý chod, kupodivu fungovala relativně dobře a při jízdě nikterak nepřekážela. Tedy – nelíbí se nám pořád stejně, ale funguje lépe, než bychom čekali.

Většina dílů na tomto kole je od Shimana a to ze sady XT (možná tam bylo i pár kousků s logem XTR!), a tak není co by se dalo kritizovat, ba právě naopak. Potěší teleskopická sedlovka, na kterou bych si rychle zvyknul. Její ovládání páčkou na řídítkách není sice vzorem ergonomie, ale s přimhouřením oka…
Stevens Sledge - test

Na kole jsme našli jediný problém – je těžké. Vezmete ho do ruky a je to pořízek. Ale při 150 mm zdvihu se není až tak čemu divit. Abych nezapomněl, měl bych se zmínit o jízdě do kopce. Zde i přes svůj handicap s vyšší hmotností vyjelo nejvýše ze všech testovaných kol. Kdyby bylo o něco lehčí, odneslo by si od nás jasnou jedničku.
Stevens Sledge - test

Stevens Sledge – Cena 110 999 Kč
Více o tomto kole na www.stevensbikes.cz

Cube Fritzz

Neřekl bych, že to je zrovna nejkrásnější jméno pro kolo, alespoň pro mě ne. Jde ale o otázku čistě osobního vkusu, kterou zde netřeba rozebírat. Fritzz má vpředu krásnou vidlici Fox Talas se zdvihem 160 mm, která má sametový chod (jak někdy čtu v prospektech). Takovou bych chtěl, krom jiného ji lze úplně uzamknout.
Cube Fritzz

Rám je zpracován technologií Advanced hydroforming. Chválíme nádherné zpracování (opracování) především horní rámové trubky. Dokonce si troufneme říct, že tak nádhernou práci jsme ještě neviděli. Kolo jede skvěle z kopce, je k tomu jako dělané. Naše výtka směřuje k zadnímu tlumiči, který je umístěn až úplně u zadního kola a tudíž na něj létá (a následně do něj) všechna špína a bláto, což mu ubírá dozajista na životnosti. I proto jsme se vždycky umazali, když jsme chtěli manipulovat s páčkou CTD.

Cube Fritzz
*Cube Fritzz 2014 je ale již zcela jinak koncipován s tlumičem uvnitř rámového trojúhelníku po vzoru letošního Cube Stereo.

Dále řazení převodů má páčku s velmi tuhým chodem. Téměř nelze palcem zařadit, ale to bude vada konkrétního kousku, zaneseného bovdenu nebo tak něco. Kolo je i přes poměrně masivní vidlici Fox vepředu (která chodí opravdu krásně) sice celkově lehké, jeho těžiště ale není zcela vyvážené, nýbrž je hodně soustředěné vzadu (je těžké na zadek).

Zdá se nám, že ideální způsob, jak z tohoto kola dostat maximum, představuje vyvézt se na kopec lanovkou a dolů si užívat… Drobná poznámka co se týká použitých pláštů. Nobby Nic na zadním kole se v mokru rychle zanáší blátem a pak neskutečně klouže. Naproti tomu Fat Albert použitý vepředu se mnohem lépe čistí a tak i lépe drží.
Cube Fritzz 2013 - test

Více o kolech Cube na webu www.cube-bikes.cz

Text: Bušido
Foto: Bušido, Stevens, Cube

 

Specialized Camber Evo 29 (2014) – TEST

$
0
0

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TESTZda je evoluce vítaná či nikoliv záleží na konkrétním případu. Modelově je vývoj moderní medicíny nanejvýš přínosný, avšak ze stejně rychlé evoluce viru chřipky nadšeni zrovna nejsme. Podobné to může být i v cyklistice. Jednou jsme za evoluci rádi, jindy nás může zavést do slepé uličky. Jak je tomu v případě Specializedu Camber Evo 29?

Modely Evo nejsou v nabídce značky Specialized žádnou novinkou, nýbrž jsou k vidění v jejich katalogu už nějaký rok (minimálně v mezinárodním). Základní filozofií řady Evo je nabídnout jezdcům stroje, které svými schopnosti přesahují možnosti základního modelového provedení. Tedy především ve smyslu vyšší prostupnosti terénem. Vědělo se, že se lidé do takovýchto přestaveb sami občas pouštějí, proč jim tedy nenabídnout takto vylepšené stroje rovnou v katalogu?

Na pístnici tlumiče navazuje vidlička, která je napojená přes tzv. koncentrický čep (dva čepy na jedné ose) na vzpěry zadní stavby.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Je pravda, že jsem po tom nepátral, ale dle všeho má pístnice atypické zakončení – musíte mít originál pro kola Specialized

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

V době přehazovaček s třecí spojkou je napínák už skoro zbytečný, kolu ale docela sluší.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Má to smysl!?

U kol s vyšším zdvihem se zdá tento postup celkem logický, ostatně Enduro Evo tímto stylem letos definitivně nahradilo léta zavedený FR model Specialized SX*. Má ale smysl posilovat a přitvrzovat převážně sportovně zaměřené stroje jako je testovaný Camber? Na to nechť odpoví následující test.

*Evolucí evoluce je pak stroj, na kterém jel letos Mike Montgomery Red Bull Rampage – Specialized Enduro Evo Expert s vidlicí Manitou Dorado (sjezdová up-side-down dvoukorunka s 200 mm zdvihu).

Trubky do X

Dost se změnilo již jen mezi Camberem roku 2013 a 2014. Úprav doznal rám, který se konstrukčně více přiblížil služebně vyššímu Stumpjumperu FSR. Ostatně tvarosloví rámu Epic, Camber a Stumpjumper FSR se celkově značně a nutno říct že i záměrně vyrovnalo. Typickým poznávacím prvkem je vzpěra mezi horní a sedlovou trubkou, která plynule přechází v uchycení tlumiče. Vzniká zde tak výrazné „X“, které do značné míry odkazuje na křížení rámových trubek Endura.

Dva v jednom

Dalším podstatným prvkem a zásadnější inovací je způsob uchycení tlumiče, konkrétně jeho spodního oka. Tedy oko už tam vlastně ani není! Zato je k pístnici přímo uchycena vidlička, která obchází sedlovou trubku, aby se za ní spojila s horním ramenem a zároveň i vzpěrami zadní stavby. Děje se tak prostřednictvím tzv. koncentrického čepu. Více lidsky řečeno – jde o dva samostatné čepy na jedné ose. Lépe asi bude, když se podíváte na fotky nebo na video funkce zadní stavby, kde je krásné vidět, „jak se to celé hýbe“.

A teď už konečně k Evo výbavě

Ta zahrnuje, oproti klasickému Camberu, kratší představec, širší řidítka, Rockring, nenápadný napínák, hrubší pláště a především pak vidlici se zdvihem 120 mm namísto běžných 110 mm. Zadní zdvih povyrostl zcela stejně (110 -> 120 mm). To ale neznamená, že by se z Camberu stával Stumpjumper FSR*, tohle je úplně jiná písnička.

*Pro doplnění – Stumpjumper FSR 29 pracuje se 130 mm zdvihu nad oběma koly, Stumpjumper FSR Evo 29 disponuje krokem 135/140 mm (P/Z).

Srazil se v pračce nebo co?

Jedna z věcí, které mě dost zaskočily, bylo, když jsem poprvé naskočil do sedla. „Jak je to sakra krátké!“ Stojí za to podotknout, že jsem měl půjčenou velikost M, tedy rozměr, který mi u většiny značek (Specialized doposud nevyjímaje) tak akorát sedí (mám kratší nohy, proto při svých 180 cm preferuji spíše menší rámy). Posed byl skutečně dost krátký – naměřil jsem 51,5 cm (špička sedla -> osa řídítek). Obvykle se tento údaj (při nastavení pro mě ideální výšky sedla) pohybuje okolo 53-54 cm. Například Ghost Cagua 6550 (2014) je ještě kratší (50,5 cm), ale to je zcela jiná kategorie kola (zdvihy 160/150 mm)!

Kam zmizely centimetry?

Když jsem se pustil do pátrání po příčině až radikálně krátkého posedu, došel jsem k dosti zarážejícímu (zavádějícímu) zjištění. Klasický Camber 29 má (dle tabulek) paradoxně kratší horní trubku (587/592 mm), Evo má o 1 mm delší zadní stavbu a o 5 mm níže položený střed (330 mm). Výrazný je rozdíl úhlu hlavové trubky (68,8° Evo, 70° Camber 29). Evo má o 4 mm delší rozvor (1135 mm), stejně široká řidítka (720 mm, na testovaném kole byla řidítka 750 mm) i stejně dlouhý představec (75 mm). Proč je tedy dosah (předpokládám, že jde o údaj popisující faktickou délku posedu) u varianty Evo patrně kratší (428/416 mm – Evo)?

Budu si snad muset půjčit klasický Camber 29, abych se na vlastní kůži přesvědčil, že tyto údaje sedí. Nebo bylo na mě Mko už moc malé a malý a hlavně krátký by byl i klasický Camber 29?

Nepřekročit limit

U emkového Camberu mě překvapila i nízká stavba rámu jako takového. Nevzpomínám si, že bych kdy za poslední roky vozil sedlovku na limitu?! Alespoň bylo vždy opětovné hledání výchozí polohy výšky sedla poté, co jsem ji celkem často dával dolů, výrazně snazší a rychlejší, aniž bych na ni musel vytvářet jakékoliv značky, či kontrolní vrypy. Stačilo najít rysku „Minimum Insertion“ a bylo hotovo! Ono když už se to jmenuje Evo a tváří se to drsňácky, pak by tu sakra neměla chybět teleskopická sedlovka!!! Navíc když má Specialized svoje vlastní…

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Sedlová trubka není ani zdaleka rovná. U středu uhýbá výrazně doleva, aby vpravo zbyl prostor pro přesmykač uchycený na zadní vidlici.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Zadní pevná osa Specialized (142×12 mm) pochází zřejmě z dílen DT-Swiss. Chybí jí ale „ráčnový“ mechanizmus a pokud není přehazovačka zcela uvolněná, dost špatně se chytá závit v pravé patce.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Co se mi na té páce nelíbí? Prapodivný pahýl, který trčí do nikam. Ergonomie je možná lepší než u starší generace, estetika ale dostala na prd…

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Doba zkracování

Jelikož jsem zmínil velikost (malost) rámu, napadá mě ještě srovnání a úvaha, není-li toto nějaký nový trend. Když jsem jezdil GT Sensor Pro (2014) nebo před časem Pivot Mach 6, oboje Mková velikost, u obou kol jsem se přiblížil limitu vytažení sedlovky. Ostatně rám GT Sensor byl vůbec dost nízký.

Odlehčit, zatížit!

Když jsem jezdil před (delším) časem na klasickém Camberu 29, byl jeho posed poměrně vyvážený a tak akorát dlouhý. Aktuální Camber Evo 29 je ale nejen radikálně kratší, navíc se úpravou posedu a také geometrie posunulo těžiště jezdce více nad zadní kolo. To má své světlé i stinné stránky. Na jedné straně máte za řidítky mnohem větší jistotu při sjíždění strmých svahů, kolo se snáze zvedá na zadní a s předním se proto dá hezky blbnout. V zatáčkách je ale třeba předek více zatěžovat, aby byl zajištěn patřičný grip.

Zakousnou se do prachu

I když o přilnavost se zase tak moc strachovat nemusíte. Velký průměr obutý do příkladně ostrých plášťů (Specialized Butcher Control/Purgatory Control – 29×2,3“) vás podrží i na místech, kde se ostatní budou válet v prachu. Prakticky se mi to potvrdilo při Enduru v Mostě, kde na nás čekala celá armáda prašných zatáček v kamenitém terénu. Jedna byla vážně excelentní a poslala k zemi Kubu i Lukáše, já zůstal v sedle, jen jsem si o pár metrů dál ohobloval ruku o strom…

Tady nejsem doma! Tady si musím zvykat…

Zatáčky, to je ostatně jedno velké téma, které se při popisu Specialized Camber Evo 29 nabízí zcela samo a jen těžko jej lze přehlédnout. Střetává se zde totiž již sama o sobě lehce vyhrocená geometrie 29“ fullu jako takového, která je navíc opepřena vyšším zdvihem, snahou o „zdrsnění“ kola a ultra krátkým posedem.

V praxi se proto v projevu řízení střetávají dva světy. Poměrně živé, až skoro zbrklé ovládání v nižších a středních rychlostech a vysoká stabilita, až určitá ospalost daná volnějším úhlem vidlice (68,8°) ve výrazně utažených zatáčkách. K tomu si přičtěte ještě lehce opožděné reakce samotných velkých obručí a vyjde vám stroj, který potřebuje nemalý čas na vzájemné soužití. Žádné „skočím do sedla a jsem hned jako doma!“

Love It Or Hate It!

Zprvu jsem byl z řízení Camberu Evo 29 dost rozpačitý a ani s odstupem nemůžu říct, že by mě vyloženě dostal, či dokonce nadchnul. Naopak se mi stále na mysl vkrádá myšlenka, že se navýšením zdvihu a úpravou geometrie řízení Camberu docela slušně rozhodilo. Hodně ale záleží, jak k tomuto kolu přistupujete a nakolik si na jeho projev zvyknete a také, kde a jak s ním hodláte jezdit?!

Živější projev lze vyvážit klidným držením řidítek, pomalejší reakce a potřebu většího náklonu v rychlých táhlých zatáčkách považovat za optimální Enduro projev a vysokou stabilitu pak vynášet do nebes vždy, když se vaše cesta zlomí kolmo dolů, tak jako v Mostě RZ 6 z Hněvína! Camber Evo 29 v tomto směru rozhodně není kolem pro všechny. Jeho projev budete buď milovat, nebo nenávidět.

Poznej jeho duši

Avšak právě ona enduro část projevu řízení byla tím, co jsem si na Camberu Evo 29 postupem času začal užívat. Stále mi přijde, že je celý tento koncept trochu šílený, své klady ale má a prvek zábavy mu také nechybí. Na Rally Most jsem si nestěžoval, že jsem si vybral zrovna toto kolo. Tam sedl Camber Evo 29 jako pr… na hrnec. Jen snad kdyby se točil na středních kolech a chodil ještě tak o 10 mm víc, pak by byl pro Mostecké Enduro doslova geniální. Počkat, na takovém kole jsem už letos jel – GT Sensor Pro (2014)

Klepne tě přes prsty

Velkým obloukem se dostáváme k odpružení, které je prvkem, jenž mě na tomhle kole dost bavil. Pro začátek zmíním, že aktivních 120 mm bylo modelově na Mostecké traily – ve spojení s 29″ koly – naprosto dostačující. Drobnou výtku mám snad jen k vidlici RockShox Reba RL 29, která si občas klepla o doraz. Možná je to i moje vina… Měl jsem ji dost naměkko, aby byla maximálně aktivní. I tak by ale doraz mohl být trochu měkčí. Holt závodní vidlice. Víc by se sem asi hodil Revelation.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Všechna čest plášťům Specialized Butcher Control/Purgatory Control – jedou, přitom jsou jisté na suchu, na kamenní, na kořenech i v prachu.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Detail, které je snadné přehlédnout – zajímavě vyvedený bovden řazení na konci zadní vidlice…

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

Formula C1 a její jednodílný třmen.

Specialized Camber Evo 29 (2014) - TEST

FSR = lety ověřená klasika

Hlubokou poklonu takřka bez výjimek musím vystřihnout zadní stavbě. Systém FSR je snad nejdéle používaným řešením v MTB (vedle miliónu variací na téma jednoho čepu), které se za dobu své existence nijak zásadně nezměnilo. To je dobře, protože funguje parádně. Součástí tuningu modelu Evo bylo, dle mého soudu, i „odblokování“ tlumiče. Standardní Camber určitě není tak citlivý. Evo ale zobe jedna báseň. Drobný štěrk stejně jako velké balvany. Vzadu jsem doraz nepotkal, respektive necítil, i když se kontrolní kroužek občas podíval až na konec pístnice.

Nechci, aby byl tvrdý!

Řada lidí by mohla namítnout, či zapochybovat, že za citlivost bude třeba splatit dluh v podobě slabší efektivity. Nenechte se vysmát! I bez mozku je FSR poměrně efektivním systémem. Pokud umíte alespoň trochu „šlapat do kruhu“, nebušit do pedálů jen ze shora jako hromotluk hokejista, pak vás žvejkání zadku trápit jistě nebude. A jestli se to trošku houpe? A který full je úplně tvrdý?

Moc jsem ale nepochopil režimy na tlumiči, konkrétně rozdíl jsem poznal snad jen mezi krajními polohami Otevřeno/Zavřeno. Stejně jsem ale zase celou dobu jezdil se zadkem plně otevřeným a pouze občas zamkl vidlici, abych se měl při jízdě ve stoje o co opřít.

Komponenty letem světem

Oddíl hodnocení komponentů bude dnes spíše kratší. Jednoznačně a opětovně kladně hodnotím schopnosti plášťů Specialized (Butcher Control/Purgatory Control – 29×2,3“), které nebyly zásadní brzdou rychlosti, držely ale dostatečně jistě na pevném i sypkém povrchu a nezalekly se ani kamení či klubek lesních hadů [rozuměj kořenů].

Pošlete je zpět do Itálie

Druhou zastávkou budiž brzdy Formula C1, které ale nemá smysl hodnotit. Proč? Měly problém – brzdily docela dobře, vždy ale až po druhém stisknutí páky. Napoprvé se prsty obvykle propadly až ke gripu. Při vracení kola jsem se ale dozvěděl, že to Formula již řeší, brzdy stahuje a nahradí je novou sérií. Prý nepomohlo ani opakované odvzdušnění. Počkáme a uvidíme, zatím Formula C1 příliš nepřesvědčila.

Když brzdila, nebrzdila špatně. Starší modely Formula RX, R1 a The One mi ale sedly svým agresivním projevem a velikou silou víc. K tomu všemu se přidává ještě vzhled páky modelu Formula C1. Tělo páky je strašně ošklivé!!! Doteď pro mě byla jasným vítězem ceny o „nejošklivější MTB brzdy“ rodinka Shimano SLX, XT a Deore, Formula je ale slušně zastínila.

Specialized Camber Evo 29 (2014) – závěr

V případě Giantu Trance SX 2014 (rovněž „zdrsněný“ základní model) jsem se zamýšlel nad tím, zda má takové kolo reálné využití, nebo zda by mělo zůstat ve formě studie. U Camberu Evo vidím jeho smysl a možné využití v ještě větším oparu. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet…

Je to zajímavý stroj, všechna čest, ale k čemu je vlastně určen? Stumpjumper Evo celkem chápu, Enduro Evo chápu, ale Camber Evo? Nevysvětlujte si to zle, není to špatné kolo, není ani nudné a už vůbec ne tuctové. Kdo ale využije Enduro charakter u stroje s pouhými 120 mm zdvihu? Odpověď jsem ale nakonec našel a vlastně mi dává docela smysl – Přečtěte si záložku „Pro koho“.

Více o tomto kole na webu specialized.com

Hodnocení (0-5 *)
Faktor zábavy * * * *
Ovládání * * *
Zadní stavba (celek) * * * * *
Efektivita odpruž. * * * *
Citlivost * * * * *
Aktivita * * * * *
Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Stabilita a jistota řízení
Sebevědomí ve strmých a trialových sjezdech
Uvolněné řízení ve stylu Enduro
Rockring a napínák řetězu
Jisté a universální pláště, které nijak zásadně nebrzdí
Velká kola jsou přínosem v prostupnosti terénem
Nízká hmotnost – pocitová lehkost a hravost
Citlivost a aktivita vidlice
Citlivost a aktivita zadní stavby takřka bez limitů
Živější řízení v nízkých rychlostech
Někdy až moc pomalé řízení ve vyšších rychlostech
Obtížnější lámání kola do utažených zatáček
Vidlice si občas klepne o doraz
Brzdy Formula C1 – první výrobní sada se jaksi nepovedla (již byly vyměněny)
Hodně krátký posed a nízký rám – pozor na výběr vhodné velikosti
U kola této kategorie by měla být teleskopická sedlovka samozřejmostí, bez v ní jsem v Mostě trpěl…
Z počátku jsem nad touto otázkou dlouho přemýšlel, odpověď se mi nakonec nabídla skoro sama. V Mostě, okolo Prahy a na řadě jiných lokalit naší vlasti je mnoho míst, kde stabilní řízení a hrubé pláště rozhodně využijete, přitom byste zde vysoké zdvihy tahali skoro zbytečně. Hladší traily lze projet v rychlosti, technicky náročnější naopak pomaleji na jistotu, třeba i v trialovém stylu. O zábavu rozhodně nepřijdete. Proto můžete mít kolo, které je dostatečně lehké a hbité, aby vás neomezovalo při přesunech, ve výjezdech nebo na delších výletech, ale zároveň vás bavilo pokaždé, když se jede z kopce.

Specialized Camber Evo 29 - 2014

SPECIALIZED Camber Evo 29 (2014)
Rám M5 hydroformed tubing, EVO geometry, PF30 BB, 142 mm patky
Zdvihy – přední/zadní 120/120 mm
Vidlice RockShox Reba RL 29, SoloAir QR15
Tlumič Fox Float CTD Evolution, AUTOSAG
Řazení SRAM X7, 2×10
Přehazovačka/Přesmykač SRAM X9/X7
Kliky SRA? S-1250 (36/22 zubů)
Pláště Specialized Butcher Control/Purgatory Control – 29×2,3″
Kola Specialized Roval 29 (15mm/142+ mm)
Řidítka Specialized XC Mini Riser (750mm)
Brzdy Formula C1 (kotouče S/M 180/160 mm, L/XL 200/180 mm)
Hmotnost 12,95 kg (vel. M/, bez pedálů)
Délka posedu 51,5 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 62 999 Kč

SPECIALIZED Camber Evo 29 (2014) – geometrie

Specialized-Camber-Evo-29-geometrie

Pohyb zadní stavby FSR – video

Pokud vás zajímá, jak funguje zadní stavba Specialized FSR, podívejte se na následující video. Důležitý prvek, tedy čep u patek (tzv. Horst Link) se sice pohybuje jen minimálně, přesto je právě on klíčem k nezávislosti funkce zadní stavby na pohonu a práci brzdy.

Zajímavý je rovněž bližší pohled na pohyb horního ramene a vidličky navazující na tlumič, která je ke vzpěrám uchycena prostřednictvím tzv. koncentrického čepu. Zde je rozsah pohybu tohoto čepu jasným vysvětlením, proč klasické kluzné pouzdro, které by jinak bylo vlisováno do spodního oka tlumiče, bylo nahrazeno kazetovým kuličkovým ložiskem.

Oficiální video modelu Camber 2014

Foto: Štěpán Hájíček

 

Ghost Cagua 6550 (2014) – TEST

$
0
0

Ghost Cagua 6550 (2014) - testJak moc jiné může být jedno kolo na jaře a na podzim, když se vymění jen pár součástek? V případě Ghostu Cagua na kolech 650B je tento rozdíl skutečně markantní! Loni na jaře jsem byl z Caguy 2013 poněkud rozpačitý, přitom na podzim mi bylo za těžko se s Caguou 2014 vůbec rozloučit!

Vidlice Fox TALAS náleží sice do základní řady Evolution Series, avšak díky výrazným meziročním změnám funguje o dost lépe, než loňská vrcholná verze s úpravou Kashima.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Tlumič Fox Float není zrovna diblík, navíc má zvětšený objem hlavní komory. Díky tomu je krásně aktivní, ke konci kroku by ale mohl být stabilnější.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Už to dělám automaticky – všechny podložky nad představec, aby bylo ovládání co nejpřirozenější.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Netestoval jsem dva stejné modely, alespoň co se vybavení týká. Na jaře jsem měl na hraní půjčený jeden z nejvyšších modelů (Ghost Cagua 6590 – 112 999 Kč), na podzim pak přeci jen dostupnější verzi Cagua 6550 za 83 999 Kč. Logická úvaha by sváděla k předpokladu, že dražší bude lepší, ale je tomu přesně naopak. Hlavní problém spočíval zřejmě v tom, že starší generace vidlice Fox TALAS nechodila tak, jak by měla. Prostě nechodila! Fox proto pro modelový rok 2014 překopal komplet vnitřek TALASu a… Najednou to jde.

Napůl Němec napůl Čech

To už ale opět nemálo přebíhám v myšlenkách sám sebe. Představme si nejprve Caguu jako takovou. Je to stroj, který vstoupil do nabídky značky Ghost poprvé v roce 2012, v podobě pouhých dvou modelů. Výrazná ofensiva přišla v loni, když se v nabídce objevilo hned osm verzí – většina přitom na středních kolech (poměr 6:2 ve prospěch 27,5“, alias 650B). Cagua proto byla průkopníkem rozměru 27,5″ v rámci této německé značky, která je vlastně napůl česká.

Ghost totiž sídlí kousek za hranicemi, nedaleko Chebu (reportáž z návštěvy továrny Ghost), přičemž nejen ve výrobě pracuje mnoho Čechů. Češtinu a slovenštinu uslyšíte i ve vývojovém středisku, kde pracuje Adam Stašek, ale také v oddělení marketingu a komunikace a na dalších místech.

Tvrdý hoch

Co je ale podstatné, Ghost v sestavě na příští rok výrazně útočí na svět parametru 650B, proto se není čemu divit, že se také Cagua zbavila „dětské“ varianty kol a vsází tak v modelovém roce 2014 čistě na parametr 27,5″ (650B). Typologicky pak zastává pozici těžkého endura, kterému do freeridu chybí vlastně jen kousek. Větší kousek jej naopak dělí od světa trailbiků. Ghost Cagua je prostě drsňákem od přírody, o tom není pochyb.

Nezávislost v genech

Dříve, než se vrhneme do terénu mezi balvany, kořeny a dolů ze strmých svahů, hodí se připomenout, že Cagua využívá pro moderní Ghosty typické čtyřčepové zadní zavěšení s puncem nezávislosti – čepem na vidlici (tzv. Horst Link). Jinak je rám poměrně prostý zásadních výstředností. Více napoví fotky a popisky po straně.

Drží se v normě (konečně)

V případě loňského modelu Ghost Cagua 6590 (2013) mě nejvíce trápilo a rozčilovalo, že pokud nebylo odpružení nastaveno takřka dokonale přesně, projevilo se to negativně na celkovém ovládání. Nová Cagua 6550 (2014) zřejmě díky lépe fungující vidlici, která nezamrzala na začátku zdvihu, byla v tomto směru výrazně tolerantnější. Tlumič si tak člověk mohl nastavit dle libosti a stejně tak i vidlici. Projev kola se sice s různými výkyvy nastavení měnil, nestalo se mi ale, že by utekl někam do extrému.

Jako berounský expres

Popis posedu můžeme skoro přeskočit. Je sice výrazně krátký, tím ale plně odpovídá povaze kola jako takového a stejně tak i jeho určení. Poskytuje dostatečný přehled, jistotu vedení a přitom mě po chvíli soužití nijak zásadně neomezoval při přesunech po rovině ani ve výjezdech. A to jsem si dal i takové štreky jako ze Všenor do Prahy podél vody apod. Každopádně v extrémních stoupáních přišla vhod možnost srazit zdvih vidlice ze 160 na 120 mm. Díky tomu jsem dokázal vyjet ledacos. To ale vlastně není téma pro tento test. Tady půjde o něco jiného. O cesty z kopce.

Enduro jako vyšité

Ve sjezdech dokáže Cagua vážně hodně, ale nezapomeňme na ovládání, ať něco nevynecháme. Řízení je totiž dalším střípkem do skládačky vzorného enduro projevu. Přes kraťoučký představec a široká řidítka je vedení hodně stabilní a kolo proto vyžaduje při zatáčení práci celého těla. Stabilita je přitom tím, co skutečně oceníte vždy, když se cesta zlomí radikálně dolů.

Díky, že si mě podržel!

Důkazem místo slibů budiž moje sjíždění kopce zvaného Sopka u Nejdku v Krušných horách. Tam jsem si na několika místech záměrně zvolil maximálně strmou stopu vedoucí kolmo dolů. Jeden úsek mám ještě dnes v živé paměti. Nejdřív trochu šoupání se po hlíně, vybrat nejlepší stopu a pak to pustit po skalce a doufat, že to dole dobrzdím a trefím se na vrstevnici, která přichází zprava. Teleskop dole, zadek drhne o zadní kolo a krev tuhne v žilách. Dal jsem to a dole si radostně oddechl: „Díky Ghostíku, že jsi mě podržel.“

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Jelikož sedlovka uhýbá ve své spodní části doleva, je spodní oko tlumiče zdánlivě vyosené.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Z druhé strany je pak vidět masivní blok nad středem, který nese hlavní čep zadní stavby.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Rameno vypadá jako by bylo vytvořeno z jednoho kusu, ale omyl, to jen konstruktéři umně skryli spojovací šroubky.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Chce to něco víc…

To ale nebyl jediný společný zážitek, který mi dokázal, co vše v sobě Ghost Cagua 6550 skrývá. Když jsem s ním jezdil okolo Prahy, dal si Závod smrti, sjel si pro zábavu trať všenorského DH a další své oblíbené a technicky nanejvýš náročné traily, jaké okolo matičky stověžaté znám, bavil jsem se, ale stále si říkal, že to kolo je na zdejší podmínky až moc. Cagua je vážně hodně stabilní a k tomu, aby se projevila naplno, potřebuje něco víc. Buď rychlost, kterou jsem se jí snažil naservírovat alespoň ve Všenorech nebo horské hardcore terény. A ty okolo Prahy prostě nejsou.

Jedeme zazimovat

Když jsem se začínal bát, že Caguu neprověřím v prostředí, které by jí vyloženě sedlo, naskytla se příležitost vyrazit do Krušek zazimovat rodinnou chalupu. „Beru s sebou kolo, půjdu se tam na chvíli projet, vy si skočíte třeba do bazénu.“ Oznámil jsem doma ještě před cestou. A tahle iniciativa se setsakramentsky vyplatila.

Ideální Krušno-počasí

První den jsem se vysadil z auta nahoře na kopci a po hřebeni se vydal na Perninský vrch, kde začíná jeden super trail, který končí až v Nejdku. Luxus nad luxus. Necelých 10°C, sychravé krušnohorské počasí, přitom v lese celkem sucho. A právě tady mě Cagua přesvědčila, že hory jsou jediným místem, kde má skutečně smysl s ní jezdit. Strmé úseky dávala s přehledem, kořeny zdatně gumovala z cesty, do zatáček se vrhala sice s rozvahou, ale jak se jednou v oblouku chytla, držela se ho jako klíště.

Čas na rozmyšlenou

Zprvu jsem se zamýšlel nad tím, jak se asi bude Cagua chovat na místech s minimálním sklonem a potřebou manévrovat opatrně a s jistotou mezi kameny a kořeny. Ještě k tomu při rychlosti chůze. „Tohle dostane dříve vychvalované stabilní řízení na lopatky,“ běželo mi v hlavě. Jenže chyba lávky! Stabilita a jistota řízení se i zde ukázaly jako velké plus. Člověk prostě nemusí příliš spěchat s rozhodováním, stačí přibrzdit, kuknout za zatáčku, vybrat vhodnou stopu a tou se pak vydat. Parádička…

Nelekejte zvířata!

V Kruškách jsem se královsky bavil. Zážitky s Caguou umocnil i fakt, že díky přehazovačce s třecí spojkou, napínáku a tak vůbec je celek až pohádkově tichý. To jsem si naplno uvědomil, až když jsem několikrát vyplašil uprostřed liduprázdného lesa stádečko srnek. Nikoliv na dálku, ale z těsné blízkosti, když jsem se náhle objevil pár metrů od nich! Jak říkám, kolo do divočiny jako dělané. I když, pokud by to byla rodinka divočáků!

Je poněkud přízemní

Abych ale pouze nechválil a nemusel zas jednou vysvětlovat, že toto není PR článek…je třeba zmínit i pár chybiček. Zaprvé je Cagua poměrně těžká. Vlastně ani ne tak moc na váze (14,7 Kg, vel. M, bez pedálů), pokud zohledníte cenu, kategorii, osazení atd., jako spíše v ruce. Při jízdě střemhlav dolů lesem se hmota pod rukama hodí, navíc čím méně si věříte, tím lepší je mít těžší kolo. Horší to je, pokud si chcete někde poskočit. Ano, Cagua se od země odlepí, nerozhodí ji ani nějaký ten drop, ale na zemi je jí prostě líp. To je bez diskuzí.

Pozor, ať nevyměkneš!

Druhý bod, který opět bude negativem pouze pro někoho, souvisí s funkcí zadní stavby. Zatímco TALAS vepředu pracuje na vzduchovku přiměřeně progresivně, ochotně, přitom s rozvahou využívá celý svůj zdvihový potenciál, zadek je spíše degresivní. Na začátku je docela vnímavý, ve středním rozsahu pracuje ukázkově aktivně, avšak ke konci by mu prospělo více stability.

Já to radši na měkko

Mému stylu jízdy a způsobu využití kola to nijak zásadně nevadilo, až na drobný fakt, že mi celkem často drhlo zadní kolo o blatníček na sedle. Při teleskopu zasunutém na doraz, samozřejmě. Proto jsem ho na cesty dolů raději strkal do batohu. Jinak jsem si ale vyšší aktivitu zadku spíš užíval, než bych kvůli ní trpěl. Je mi ale zároveň jasné, že se najde řada více technicky vyspělých jezdců, kteří preferují spíše jistější a pevnější oporu (platformu), než měkkou houbu, co za tebe sežere vše „co si ani neviděl“. Naštěstí dnes máme tu úžasnou možnost vybrat si kolo podle toho, co komu sedí.


GHOST Cagua 6550 (2014) – Krušné hory from BikeAndRide.cz on Vimeo.

Poslední generace brzd Shimano XT se mi nikdy nelíbila. Teď mám proti nim i jeden praktický argument – těžko se párují s páčkou sedlovky RS Reverb.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Musel jsem chvíli pátrat, abych zjistil, kdože vytvořil ten skvěle fungující napínák – e*thriteen

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Na rámu je sice ještě jedno oko pro hadici sedlovky, kdybych ho ale použil, tak ji nejspíš zlomím. Bude to chtít trochu fantazie a stahovací pásky.

Ghost Cagua 6550 (2014) - test

Nemůžu si vybavit…

… co by se tak dalo napsat o vybavení? Pár věcí by se snad našlo. Sadu Shimano XT, která je zde prakticky kompletní, nemá smysl hodnotit jinak, než že FUNGUJE. Oproti jiným kolům s brzdami Shimano XT se u Caguy v delších sjezdech občas napumpovaly a poté zase trochu povolily brzdy. To ale není nic, kvůli čemu byste si měli rvát vlasy. Brzdy mě potrápily snad jen v průběhu první RZ v průběhu Závodu smrti, ale to bylo tím, že byly syrové a nezajeté.

Nobby je mrtev, ať žije Hans!

Zoufalý jsem byl naopak z plášťů Schwalbe Nobby Nic. Je to sice klasika, která za většiny podmínek funguje solidně, nedej bože, abyste na nich potkali bláto. Nejhůř takové to pomalu dosychající nebo dokonce jílovité, jako je okolo Prahy. V takovém případě zapomeňte na pojem přilnavost. Na druhou stranu v Kruškách na hlíně, na kořenech a na kamenech jsem neměl zásadní problém. Tady Nobby držel naprosto uspokojivě. Být to na mně, tak ho ale záhy vyměním za Hans Dampf. Tahle guma se mi líbí jak na pohled, tak i na dotek.

Aplikujte technologii stealth, prosím!

O vidlici Fox 34 TALAS jsem toho napsal snad již dost. Aplikoval jsem na ni pravidelně mazání Fork Juice a pak fungovala bez problémů. Jen občas to v ní za vlhka a v chladu v Kruškách zvláštně čvachtalo. Poslední, co bych rád zmínil, je teleskopická sedlovka RockShox Reverb, bohužel nikoliv ve verzi Stealth s vnitřkem rámu vedeným ovládáním. Proto jsem se musel trochu zlobit s „cancourem“ hadice, který trčel od sedlovky dolů k rameni zadní stavby.

Lepší Reverb v hrsti…

Ona byla hadice vůbec dost dlouhá, takže pokud by to bylo moje kolo, nechal bych ji co nejdříve zkrátit a vzadu bych vymyslel nějaké sofistikované uchycení, aby volná část co nejméně překážela. A ano, mohl bych nadávat: „Proč tam v dnešní době není ten Stealth, KindShock Lev nebo tak něco?“ Na druhou stranu dobře, že je tam zrovna Reverb, s tím vedením už bych se nějak popasoval.

Absolutně poslední výtkou je skutečnost, že se ovládací páčka Reverbu nejen vzhledem, ale hlavně uchycením tloukla s brzdovou pákou Shimano XT. Prostě ta bambule expanzní nádobky XT brzd překáží ideálnímu usazení páčky RS Reverb.

Ghost Cagua 6550 (2014) – závěr

Ghost Cagua 6550 není žádným zatracení hodným univerzálem, který umí od všeho něco, ale vlastně nic pořádně. Dokáže vás sice převést z místa A do místa B, i když se vám do cesty postaví cyklostezky nebo dokonce asfalt, doma je ale jednoznačně na horách. Moje skoro až extatické zážitky z Krušnych hor mě dokonce přivedly k myšlence, jestli lidé z Ghostu nevyvíjeli Caguu zrovna zde a zrovna sem! Skutečnost, že Ghost sídlí kousek od Chebu a tedy na dohled od Krušek, tuto moji spekulaci jen posiluje.

Tak nebo tak, pokud chcete vědět, zač je toho s Caguou loket, vezměte ji mezi pořádné kopce ať již doma, nebo někde ve světě. Užijte si s ní rychlost, dech beroucí strmé sjezdy, pomalé technické pěšiny a všechny ostatní radosti jízdy v náležitě zvlněném terénu. Cagua vás jistě nezklame, tedy pokud ji nebudete příliš často nutit k letu. Ve vzduchu se jí dvakrát nelíbí a tvrdé dopady na zadek také nese poměrně těžce.

Více informací o Ghostu Cagua 6550 (2014) kole najdete na webu ghost-bikes.cz
Zakoupit jej pak můžete přes server MojeKolo.cz

Hodnocení (0-5*)
Faktor zábavy * * * * *
Ovládání * * * *
Zadní stavba (celek) * * * *
Efektivita odpruž. * * * * *
Citlivost * * * * *
Aktivita * * * * *
Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Stabilita a jistota ovládání
Nadhled a stylu kola odpovídající posed
Aktivita odpružení (vidlici lépe mazat silikonem)
Možnost snížení zdvihu vidlice pro nejprudší výjezdy
Nová generace více toleruje individuální nastavení odpružení (ovládání neutíká do extrému)
Vysoce aktivní zadní odpružení – především ve středním rozsahu
Maximálně funkční sada Shimano XT
Vodítko a chránič převodníků od e13
Převody 2×10
Řízení je na běžnou jízdu až příliš stabilní – pomalé
Pláště Schwalbe Nobby Nic nemají rády bláto
Brzdy Shimano XT se v delších sjezdech občas trochu napumpovaly
Hadice k sedlovce RS Reverb byla příliš dlouhá (lepší ale z výroby delší než příliš krátká)
Vedení rámem (sedlovka) by přišlo vhod, ale díky bohu za Reverb
Ghost Cagua 6550 není pro slečinky! Její charakter vyžaduje celého bikera (bikerku), který za to umí vzít a také si plně uvědomuje, že jezdit se 160 mm okolo komína je nebetyčné plýtvání. Pokud tedy ten komín nestojí uprostřed Krušných či jiných hor. Cagua jednoduše vyžaduje horský terén, kdekoliv jinde se nudí. Proto by její majitel měl bydlet nejlépe někde na horách nebo si toto kolo šetřit na výlety do koutů slibujících nemalé převýšení, ať již se jedná o české kopce nebo evropské velikány.


GHOST Cagua 6550 (2014) – praktické představení from BikeAndRide.cz on Vimeo.

GHOST Cagua 6550 (2014)
Rám Cagua 650B Actinum DB SCL, pevná osa 142×12 mm
Zdvihy – přední/zadní 160(120)/150 mm
Vidlice Fox 34 TALAS CTD, Evolution
Tlumič Fox Float CTD, Performance
Řazení Shimano XT, 2×10
Přehazovačka/Přesmykač Shimano XT Shadow Plus / Sh XT
Kliky Shimano XT (38/24 zubů)
Pláště Schwalbe Nobby Nic (27,5×2.35″)
Náboje/Ráfky Shimano XT/Alex MD 23
Řídítka GHOST Low Rizer super light (740 mm)
Brzdy Shimano XT (disky 203/180 mm)
Hmotnost 14,7 kg (vel. M/48 cm, bez pedálů)
Délka posedu 50,5 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 83 999 Kč

Ghost Cagua 6550 (2014) - geometrie

GHOST Cagua 6550 (2014) – funkce zadní stavby

Pro technické nadšence jsme opět připravili video studii pohybu (funkce) zadní stavby. Z původně zamýšleného krátkého popisu se přitom vyklubal poměrně komplexní článek o Nezávislosti zavěšení a efektu „tahání za pedály“

GHOST Cagua 6550 (2014) – zadni stavba from BikeAndRide.cz on Vimeo.

Foto: Štepán Hájíček

 

CANYON Inflite AL 9.0 – TEST

$
0
0

CANYON Inflite Al 9.0 - TESTNejen tlustými plášti a sofistikovanými systémy odpružení živ je biker. Možnosti, kterak brázdit terén, se rozhodně neomezují jen a pouze na horské kolo. My osobně jsme si jako rozptýlení, tréninkový i dopravní prostředek poslední dobou oblíbili cyklokrosky. Zde je test jednoho CX nováčka roku 2014 – Canyon Inflite AL 9.0

Lapierre CX Alloy (2014) – Test
Lapierre CX Alloy je možná proti Canyonu zástupcem „staré školy“, to ale neznamená, že by byl zastaralý. Ano, najdeme u něj sice takové prvky jako jsou ráfkové brzdy typu cantilever, které nejspíš brzy zaujmou čestné místo v učebnicích historie cyklistiky, stejně jako další klasické prvky. Vše je ale důkladně zpracováno, dlouhodobě ověřeno praxí a vyrobeno za asistence moderních materiálů a v daném směru nejnovějších technologií.

Zmíněné ráfkové brzdy tak nejsou žádnými neotesanými retro komponenty, ale čelistmi s moderně pojatým tvarem (Avid Shorty 4). Stejně tak i rám působí na jedné straně klasickým dojmem, přitom využívá moderní „zázračné“ slitiny hliníku z dílen Lapierre nesoucí označení Supreme 6. Soudobé pojetí dále dokládá přední část nesoucí patrné stopy po hydroformingu a střed typu PressFit. Tedy s ložisky vkládanými přímo do rámu. Odkazem na klasickou konstrukci mohou být naopak výrazně esovitě zprohýbané vzpěry zadní stavby, štíhlá přední vidlice (samozřejmě karbonová) a klasické symetrické hlavové složení průměru 1 1/8“.

Celý test >>

U CX kola poměrně nezvyklý pohled – masivní vidlice a mnoho volného místa okolo pláště.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Dělená sedlovka Canyon VCLS Post 2.0 přidá nemálo komfortu, a to ani nemusí být příliš vysunutá. Občas nás ale zlobila zajížděním do rámu.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Cyklokrosové kolo (zkráceně CX, lidově označované například jako kroska) je praktickým a mnohostranným společníkem, jehož prostřednictvím lze rozbourat tisíckrát ohrané stereotypy hlavní sezony. Myšleno nanejvýš pozitivně. Cyklokroska může sloužit jako tréninkový prostředek, parťák pro závody v bahně, v písku (i v Písku) nebo třeba na sněhu. Stejně tak může vystupovat v roli nezdolného dříče při každodenním dojíždění za prací či do školy.

Pojďme se tedy společně podívat, co vše v terénu dokáží tyto stroje na úzkých pláštích. K testu jsme si přizvali dva zástupce odlišného pojetí cyklokrosové techniky. Moderně střižený a luxusně vybavený CANYON Inflite Al 9.0 testujeme právě dnes, více na tradice zaměřená a cenově dostupnější LAPIERRE CX Alloy bude klíčovou postavou následujícího testu. Obě tato kola jsme si přitom již před časem teoreticky představili.

CANYON Inflite AL 9.0

Canyon není zrovna veteránem ve světě úzkých plášťů s hrubým vzorkem, které se musí po většinu času potýkat s bahnem, pískem nebo sněhem. Ba právě naopak! Tento německý výrobce, pověstný tím, že ignoruje klasickou distribuční síť a svá kola prodává v krabicích přímo „z fabriky“ (nutno podotknout že za takřka bezkonkurenční peníze), se do této oblasti vrhá vůbec poprvé. Proto není zatížen žádnými hluboko pod kůží zakořeněnými zvyklostmi a dávno překonanými pravidly, která by svazovala ruce konstruktérů a vývojářů. Canyon Inflite díky tomu zastupuje novou vlnu cyklokrosu – kola pro lidi, pro nadšené jezdce, nikoliv pro do sebe zahleděné a pokroku bránící funkcionáře UCI.

Ukázněný novic

Inflite je sice na cyklokrosové scéně nováčkem, to ale neznamená, že by v rukou působil jako nevycválaný puberťák, který neví kam se dřív vrtnout. Naopak – vyskočte do sedla a brzy poznáte, že tento stroj v žádném směru nepůsobí, že by byl jakkoliv nedopečený, přestože na něm sotva uschla barva z práškové lakovny a navíc byl v době testu z důvodu dostupnosti osazen na určitých místech jinými komponenty, než jaké jsou vypsány v aktuální tabulce vybavení.

Pověstná německá preciznost

Již od prvních metrů v sedle je patrné, že si na něm jeho tvůrci dali hodně záležet. Ostatně německá preciznost a důraz na detail jsou pověstné napříč mnoha obory. Dříve, než si ušpiníme pláště a oblečení zimní slotou, připomeňme ještě dva technické fakty. Rám samotný vychází ze silniční řady Ultimate AL, což jsou stroje, které běžně poráží srovnatelné karbonové konkurenty! Druhou perličkou budiž karbonová vidlice One One Four SL Disc, která využívá konstrukce s kónickým sloupkem řízení a nese montážní body pro kotoučovou brzdu typu Post Mount (přímá montáž). Vzhledem ke své konstrukci a pevnosti si přitom vystačí s klasickým rychloupínákem (9 mm).

Stačí složit z krabice

První pozitivní známkou v hodnocení, kterou se může každé kolo blýsknout, je, když nevyžaduje žádné zdlouhavé úpravy před či v rámci první vyjížďky. Canyon Inflite byl v tomto směru názorným příkladem. Stačilo jej složit z krabice (Canyony v žádném běžném obchodě nekoupíte – prodávají se pouze „na přímo“), od oka nastavit sklon řidítek a sedla Ergon, během chvilky odladit správnou výšku posedu a…hotovo!

Přirozeně zalehnout

Posed byl zcela odpovídající zvolené velikosti (M – 56 cm), tedy přirozeně sportovně dlouhý, nikoliv však mučivě skloněný či natažený. Pro tentokrát jsme nechali všechny podložky pod představcem, proto „kdo to rád trochu ostřejší“, má prostor na úpravu pozice směrem k více závodnímu stylu. Lehce vyšší pozice rukou byla naopak příjemná pro běžné či dokonce praktické jízdy z bodu A do bodu B, nezřídkakdy s těžším batohem na zádech.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Žádní zkroucení hadi, jen rovné štíhlé vzpěry. I to ale stačí, aby byl zadek dostatečně pohodlný.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Další důkaz účelného minimalismu. Zadní vidlice si vystačí bez spojovacího můstku, zárukou pevnosti jsou patřičně tvarované profily trubek.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Z vnější strany vypadá úchyt přední brzdy masivně, z té vnitřní je ale vidět, že se vedle tuhosti hledělo i na příznivou hmotnost.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Před dubem, za dubem…

Výrazným specifikem v projevu, kterého si všimnete již v okamžiku, kdy budete cestou k lesu odbočovat z hlavní silnice na vedlejší, je jeho řízení. U krosky lze očekávat, že bude o něco stabilnější než silniční žiletka, to aby lépe ustála nástrahy terénu. Canyon šel ale v tomto směru docela daleko. Nenechte se zmást, jeho řízení není tupé a neobratné, naopak drobné korekce směru jsou přesné a pohotové. Ostřejší zákruty ale bere poněkud s rozvahou a radši proto vykrouží jeden větší oblouk okolo vzrostlého dubu, než by kličkoval mezi čerstvě vysázenými smrčky.

Uvolni se trochu!

Tento charakter se ale odráží v již naznačené jistotě vedení směru, kde je Inflite nekorunovaným králem. Ani na hrbolaté cestě se nemusíte bát pustit na chvíli řidítka a protáhnout záda, případně se můžete jen zlehka opírat o páky, nechat horní polovinu těla příkladně uvolněnou a soustředit se na poctivou práci nohou. Samozřejmě je třeba dobře vybírat stopu, protože kroska není horák a v terénu vyžaduje plnou pozornost pilota. Jakmile se ale dostanete na rovnější cestu či umetenou lesní pěšinu, stačí rozjet nohy jako písty parního stroje a užívat si ten slastný pocit rychlosti a lehkosti jízdy, jaký na biku prakticky nemáte šanci zažít.

Na rychlíkové trati

Canon Inflite AL 9.0 disponuje příkladně tuhým rámem, stejně tak i pevnou vidlicí a nechybí mu ani moderní střed typu PressFit. Proto, když se „do toho postavíte,“ budete mít pocit, že vaše energie putuje přímo na zadní kolo. Zde ale jakoby se do jisté míry ztrácela.

Nedivme se, přeci jen to není silnička na úzkých hladkých pláštích. Vzhledem k nasazení kotoučových brzd a nedostatku silničních či CX výpletů k tomu uzpůsobených, sáhli v Canyonu po MTB setu DT Swiss X1900 Spline 29 (devětadvacítky). Aby toho nebylo málo, tak tato kola výrobce řadí (v rámci MTB dělení) do XC Allround až All Mountain. Takže žádná chrťácká muší váha, ale kola, která něco vydrží. Navrch jsou zde – oproti tabulkové výbavě – obuty pláště Schwalbe Rocket Ron, což není žádný slick, ale solidní drapák. Tedy bráno měřítky cyklokrosu.

Neváhej a jeď!

Nejspíš proto jsem v prudkých nástupech občas zaznamenal drobné zaváhání. Stačilo se ale dostat jen trochu do otáček a hra se začala výrazně měnit. V již jednou rozjetém tempu Canyon více než ochotně pokračoval a bez diskuzí držel zvolené tempo. A pokud bylo třeba přidat? Stačilo jen pomyslet a nohy jakoby se samy začaly roztáčet na vyšší frekvenci.

Hrkačka nebo houpačka?

Lehkost a rychlost jízdy v terénu na cyklokrosovém Canyonu je opojná, toto kouzlo by se ale rychle vytratilo, pokud by vás každý druhý kamínek či kořínek zlostně tloukl přes prsty. K tomu naštěstí nedochází. Canyon Inflite je poměrně pohodlným kolem, přitom i v tomto směru má svá tajemství. Kupříkladu od tolik vychvalované celokarbonové vidlice bychom čekali snad i trochu více pohodlí, než jakého se nám dostávalo mimo zpevněné cesty. Nebo je to dáno hlavně kontrastem vůči zadní partii?

Ohni trubku!

Svůdná příčně dělená sedlovka Canyon VCLS Post 2.0 již od pohledu působí, že musí „pružit jako blázen.“ Při jízdě ale nemáte pocit, že by se pod vámi hýbala sem a tam. Navíc komfortu vykazuje zadní partie dost, i když jedete ze sedla. Nenechte se ale ošálit, ono dělení sedlovky totiž není vůbec zbytečné. Zkuste na ni zatlačit rukou nebo se opřít celým tělem a uvidíte, že rozsah jejího pohybu rozhodně není zanedbatelný. A to ani když je z větší části zasunuta v rámu, jako tomu bylo v mém případě. Zpět v sedle si pak uvědomíte, že komfort zadní části je skutečně nemalý, přitom ale natolik přirozený, že by vás nenapadlo, jak moc tomu nejspíš sedlovka VCLS 2.0 pomáhá.

Nežádoucí posun

Jedinou drobnou šmouhou na jinak běloskvoucím vysvědčení může být fakt, že je právě pohyblivost nanejvýš pravděpodobnou příčinou její tendence postupně zajíždět do rámu. Určitě by se dalo najít pár fintiček, jak tomuto předejít (pasta pro jistější usazení karbonových sedlovek apod.). Proto neodsuzujeme použité řešení, pouze informujeme o zaznamenaném efektu.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Přehazovačka Shimano Ultegra poslední generace (s 11 rychlostmi) je luxusním a také nadmíru funkčním zbožím.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

V bikovém stylu – devětadvacítková MTB kola DT Swiss a pláště Schwalbe Rocket Ron.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Rozebrat, vyčistit, namazat

A jak je to s potenciálním skřípáním a vrzáním této dělené sedlovky, na které se vzneslo pár dotazů již v rámci představení? Na Canyonu jsme najeli nemálo kilometrů, a to většinou mimo silnice – proto o bláto, vlhko, štěrk a další radovánky nebyla nouze. Křupání se ale nedostavilo. Ano, před zabalením zpět do krabice a návratem českému zástupci jsme ji rozebrali* a její třecí plochy preventivně očistili a znovu namazali. To by v zásadě mělo stačit pro další klidný a spokojený provoz.
*Sedlovka je dole spojena menším imbusem, který je třeba povolit při nastavování sklonu sedla. Naštěstí je zde kontrolní stupnice, takže s přesným seřízením není problém.

Disko potřebuje grády

Posledním a po pravdě jistě zásadním bodem jsou kotoučové brzdy. Použity byly mechanické brzdiče Avid BB7, které na sériovém kole nahradí neméně stříbrné a obdobně elegantní Shimano BR-CX77. Nasazené Avidy byly pro nás zprvu jistým zklamáním. Jejich účinnost nebyla vůbec špatná, ale potřebovaly poměrně dost síly na páce.

Trochu nám také vadilo, že jejich nástup nebyl tak přesný a pohotový, jak jsme si již stačili zvyknout za léta soužití s hydraulikou na horských kolech. Každopádně po řádném zajetí, které si vyžádalo slušných pár desítek kilometrů a několik náročných sjezdů, se situace začala zlepšovat. Nástup byl rychlejší, účinek rostl a ovládací síla se ustálila na přijatelné úrovni. Stále to ale není hydraulika…

Metál z prachu a bláta

Zásadního ocenění z naší strany se ale brzdy dočkaly až ve chvíli, kdy jsme se prodírali pořádným podzimním marastem, zimní slotou a blátem výrazně přesahujícím výšku ráfků. Žádné skřípání jako u ráfkových brzd nebo rapidní úbytek účinku. Ano, vlhké Avidy sice na okamžik polevily v síle svého skusu, avšak stačila chvilka zahřátí a jistota, že zastavíme, se opět vrátila ke konečkům našich prstů.

Canyon Inflite AL 9.0 – závěr

Je to sice první startovní výstřel do světa cyklokrosu ze strany Canyonu, opět se ale ukazuje, že Němci vědí, co dělají a nepustí do světa žádné kolo, dokud si nejsou naprosto jisti jeho funkčností. Na Inflite AL 9.0 se nám líbilo mnoho jednotlivých aspektů, jakož i jejich celková souhra. Určitě musíme vypíchnout lehoučký a tuhý hliníkový rám, stejně tak i pevnou vidlici, která si dobře poradí s kotouči, aniž by nutně potřebovala asistenci pevné osy.

Přínosem je také dělená sedlovka, která (ne)znatelně pečuje o komfort vašeho pozadí. Díky tomu se poměr pohodlí kloní více na stranu zadní partie, vepředu jej zase částečně kompenzuje velice příjemná, komfortní a patřičně tlustá omotávka. Plus má u nás Canyon za nasazení poměrně širokých řidítek. Pokud bychom měli něco vytknout, pak je to možná až příliš stabilní řízení, což ale nejspíš mnozí lesní rychlíci naopak ocení.

Je-li pro vás Canyon Inflite AL 9.0 až příliš luxusní, prohlédněte si jeho dostupnější variantu Inflite AL 8.0, případně pokud požadujete čistě
účelový stroj, nabízí se verze Inflite AL 8.0 S vybavená praktickými celoobvodovými blatníky.

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Lehký a pevný rám
Pevná a stabilní vidlice
Lehkost a rychlost jízdy
Vyvážený posed s prostorem pro možné úpravy více do sportovna
Komfort zadní partie
Široká řidítka
Dobře tlumící a na dotek příjemná omotávka
Kotoučové brzdy, zejména za špatného počasí
Vysoká míra stability vedení – jistota v terénu
Příliš stabilní řízení – v ostřejších zatáčkách je poněkud těžkopádný
Přední partie působí proti zadku lehce tvrdším dojmem (méně komfortu)
Lehké zaváhání při razantních nástupech
Delší doba potřebná pro plné zajetí brzd (nesériové Avidy)
Příští rok už by mohly být brzdy hydraulické
Tato kroska by mohla zaujmout spíše bikery, kteří objevili nebo se chystají objevit kouzlo cyklokrosu, než pravověrné vyznavače jízdy „na žiletce v blátě“. Pro jedince, kteří se chtějí jízdou na CX kole spíše bavit, než by se nutně vrhali do víru dění na závodních tratích. I když ambice a schopnosti pro závodní nasazení Canyonu Inflite AL 9.0 rozhodně upřít nelze.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

CANYON Inflite AL 9.0 (2014)
Rám Canyon Inflite AL
Vidlice Canyon One One Four SL Disc
Řazení Shimano Ultegra ST-6800 (11 speed)
Přehazovačka/Přesmykač Shimano Ultegra (11 speed)
Kliky Shimano Ultegra FC-6800
Pláště Continental Cyclo X-King (na kole – Schwalbe Rocket Ron)
Kola DT Swiss X1900 Spline 29 disc
Řidítka Ritchey WCS Evo Curve (44 cm)
Brzdy Shimano BR-CX77 (na kole Avid BB7 Road SL)
Hmotnost 8,75 kg (vel. M/56 cm, bez pedálů)
Délka posedu 51 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 47 189 Kč*

*cena se může měnit dle kurzu CZK/EUR

Canyon Inflite AL 9.0 - geometrie

Foto: Štěpán Hájíček

 

LAPIERRE CX Alloy – TEST

$
0
0

LAPIERRE CX Alloy - TESTV předcházejícím testu jsme se blíže podívali na zástupce cyklokrosové moderny a novice v této kategorii – Canyon Inflite AL 9.0. Dnes je na řadě představitel „klasického cyklokrosu,“ stroj s dlouholetou historií, oděný do týmových barev stáje FDJ – Lapierre CX Alloy (model 2014).

Canyon Inflite AL 9.0 (2014) – Test
Nejen tlustými plášti a sofistikovanými systémy odpružení živ je biker. Možnosti, kterak brázdit terén, se rozhodně neomezují jen a pouze na horské kolo. My osobně jsme si jako rozptýlení, tréninkový i dopravní prostředek poslední dobou oblíbili cyklokrosky. Zde je test jednoho CX nováčka roku 2014 – Canyon Inflite AL 9.0

Cyklokrosové kolo (zkráceně CX, lidově označované například jako kroska) je praktickým a mnohostranným společníkem, jehož prostřednictvím lze rozbourat tisíckrát ohrané stereotypy hlavní sezony. Myšleno nanejvýš pozitivně. Cyklokroska může sloužit jako tréninkový prostředek, parťák pro závody v bahně, v písku (i v Písku) nebo třeba na sněhu. Stejně tak může vystupovat v roli nezdolného dříče při každodenním dojíždění za prací či do školy.

Celý test >>

Cantilevery jako takové jsou dnes již slepou větví vývoje, Avid z nich ale dokázal vytěžit maximum.

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Přední část rámu nese patrné stopy po hydroformingu a rovněž i sváry jsou zde příkladně začištěné.

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Lapierre CX Alloy je sice zástupcem „staré školy“, to ale neznamená, že by byl zastaralý! Ano, najdeme u něj takové prvky, jako jsou ráfkové brzdy typu cantilever, které nejspíš brzy zaujmou čestné místo v učebnicích historie cyklistické techniky, stejně jako další klasická řešení. Vše je ale důkladně zpracováno, dlouhodobě ověřeno praxí a vyrobeno za asistence moderních materiálů a v daném směru nejnovějších technologií.

Kraťasy od Avidu

Zmíněné ráfkové brzdy přitom nejsou žádným neotesaným retro komponentem, ale čelistmi s moderně pojatým tvarem a konstrukcí – Avid Shorty 4. Stejně tak i rám působí na jedné straně klasickým dojmem, přitom využívá moderní „zázračné“ slitiny hliníku z dílen Lapierre, nesoucí označení Supreme 6. Soudobé pojetí dokládá přední část nesoucí patrné stopy po hydroformingu, patrného především na tvarování a zahnutí spodní trubky, nebo také střed typu PressFit. Tedy s ložisky vkládanými přímo do rámu.

Odkazem na klasickou konstrukci mohou být naopak výrazně esovitě zprohýbané vzpěry zadní stavby, štíhlá přední vidlice (karbonové nohy, hliníkový krk) a klasické symetrické hlavové složení průměru 1 1/8“. Zkrátka žádný biky inspirovaný taper.

Týmová replika

Výrazný bílo-černo-červený stroj si ani náznakem nehraje na nenápadný univerzál pro dojíždění do práce, ale hrdě odkazuje na své závodní kořeny a geny. Proto onen týmový kabátek FDJ (Française des Jeux) včetně například log hlavních sponzorů na řetězové vzpěře. Není se tedy čemu divit, že je posed za jeho řidítky přeci jen nižší a více sportovně zaměřený, ač je rám Lapierru při stejném konfekčním označení Medium o dva centimetry menší než Canyon (Canyon 56 cm / Lapierre 54 cm).

Delší noha = větší páka

Svou roli v částečně odlišném vnímání pozice jezdce nejspíš hrají i o dva centimetry užší řidítka (40 cm), přičemž je nutné podotknout, že Lapierre stupňuje jejich šíři podle velikosti rámu. Vyšší stroje, L a XL, již mají oblouky široké 42 cm. Zajímavé je také stupňování délky klik (S – 170 cm, M/L – 172,5 cm, XL – 175 cm). Je vidět, že Lapierre zná své jezdce a snaží se každému z nich naservírovat pro něj optimální sestavu vybavení.

S odkazem četníka ze Saint-Tropez

Nechme ale čísla čísly a soustřeďme se na jízdní realitu, kde opět nalezneme odkaz na závodní scénu. Ač je totiž Lapierre o více jak 10 000 Kč levnější, zákonitě tedy osazen dostupnějšími komponenty a ve výsledku o více jak kilogram těžší než Canyon, není rozdíl v rychlosti jízdy a akceleraci zas až tak propastný, jak by se mohlo zdát. Ve prospěch zástupce země proslavené pěstováním vína, pojídáním žabích stehýnek a svérázným četníkem ze Saint-Tropez, hraje příkladně pevný rám s tuhým středem, který umí kvalitně zúročit wattové snažení jezdce.

Mezistátní rychlík

Kola s klasickým výpletem a dvaatřiceti dráty možná nejsou až tak pevná jako biková varianta DT Swiss na Canyonu, silniční ráfky Mach 1 Road Runner ale působí poměrně lehkým dojmem a ochotně nabírají na rychlosti. Ano, Canyon letí po polních cestách zlehka jako vážka, Lapierre zase krásně drží rychlost a dere se kupředu jako mezistátní rychlík. Navíc kola samotná jsou díky klasickému výpletu o něco poddajnější, což přidává body do celkového skóre pohodlí jezdce.

Smysluplné kroucení

Lapierre CX Alloy názorně dokazuje, že zdánlivě zastaralé kroucení trubek zadních vzpěr má stále cosi do sebe. Stejně tak ani štíhlá vidlice s úzkým krkem nemusí být záležitostí volenou z čistě pragmatických důvodů, tedy s ohledem na úsporu nákladů, ale může mít i praktický přínos. Vzhledem k použití klasických ráfkových brzd není třeba, aby byla vidlice a hlava až tak masivní a pevná, zato je zde ponechán větší prostor pro tlumení vibrací a nárazů bez ohledu na to, že je sloupek řízení z hliníku, nikoliv z černých uhlíkových vláken.

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Krátké pomocné páky v horní části oblouků přijdou vhod zejména v prudkých klesáních.

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Schwalbe Racing Ralph je v MTB verzi nízký sportovní vzorek, na CX kole ale působí jako solidní drapák.

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Francouzská elegance

Jednu ukázku smysluplné účelnosti na jiném místě nahrazuje opačný přístup. Francouzi posedlí stylem totiž zvolili pro tento stroj na pohled sice zajímavou lesklou (karbonovou) omotávku řidítek, která ale více cílí na smysly bažící po eleganci, než že by se starala o pohodlí na úrovni starého babiččina ušáku. Naštěstí ale tento možný nedostatek umně kompenzují jiné partie, jako třeba výše popisovaná vidlice, kola, ale i samotný rám.

Zúročené zkušenosti

Zajímavým bodem srovnání je také otázka ovládání, kde Lapierre proti Canyonu neztrácí mnoho, co se jistoty vedení směru týká, přitom je ale jeho řízení v mnohém poslušnější a více přirozené. Úročí se zde zjevně dlouhá léta zkušeností ze závodních okruhů celého světa, české cyklokrosové tratě nevyjímaje. Proto byla sestava úhlů a příslušných délek vyladěna na desetiny milimetrů a úhlové vteřiny přesně, aby nebyl problém prohnat se rovně přes dlažební kostky nebo překotným jarním táním vymletou cestu, přitom bylo snadné zahnout zprudka okolo stromku či kužele vymezujícího závodní trať.

Staré časy

Přijde-li však na pořad dne otázka kontroly rychlosti, nebude situace stoprocentně jistá za všech okolností. Na suchu si není na co stěžovat. Ráfkové brzdy Avid vykonávají svou práci od prvních kilometrů poměrně svědomitě. Nemají tendenci se kousat, zároveň (při patřičném stisku páky) dokáží kolo zastavit na poměrně krátké dráze. Navíc si lze dle potřeby přehmátnout z hlavních řadicích pák do horní části oblouků a rychlost kontrolovat v MTB stylu. Je nutné přiznat, že oproti tomu, jak cantilevery na CX kolech dříve prakticky nebrzdily, je situace s Avidy výrazně lepší.

Kotouč je kotouč…

Problém ale samozřejmě nastává za zhoršených povětrnostních podmínek. Zlověstné chrčení a skřípání bahna a písku roztíraného a drceného čelistmi o ráfky není zrovna zvukem nebeských píšťal, navíc každé namočení kol znamená pokles účinnosti. Ony se Avidy po chvíli zase chytnou, ale kotouč je zkrátka kotouč!

Otázka potřeb, vkusu a rozpočtu

Oproti luxusní a super moderní 11-rychlostní Ultegře na Canyonu pracuje na Lapierru o řád chudší a o generaci starší Shimano 105, což ale neznamená, že by pracovalo špatně. Rozdíl jednoho pastorku (10 rychlostí proti 11) není nijak dramatický, chod je i zde lehký a problém jsme neměli ani s jeho rychlostí či přesností. Ultegra je krásná a technologicky vyspělá, „stopětka“ je ale roky ověřeným tvrdým dříčem, který je zvyklý snášet rány osudu.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

Týmová replika FDJ se vším všudy…

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Důkladně zohýbané vzpěry zadní stavby účinně posilují dojem z velice slušného komfortu.

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Citlivky nejezdí cyklokros

Jste-li citliví a těžce nesete každý další škrábaneček na svém kole, je stopětka lepší volbou, jelikož její poškození méně bolí, stejně jako případná výměna jednoho z komponentů. I když první zářez na páce na úplně novém kole mě na chvíli také trochu rozhodil. Pak se ale kol obalilo bahnem a tíha svědomí z nešikovně opřeného kola povolila. Na druhou stranu, pokud patříte mezi nevyléčitelné leštiče, pak vás cyklokros stejně asi nikdy zajímat nebude.

Lapierre CX Alloy – závěr

Rozdílů mezi cyklokrosovými stroji Lapierre a Canyon je mnoho a jsme si plně vědomi, že je nelze přímo poměřovat. To bychom si jistě vyslechli něco řečí o ovoci. Snahou tohoto testu bylo spíše ukázat na základní rozdíly dvou odlišných koncepcí a v konečném důsledku i cenových hladin odrážejících se především ve výbavě. Levnější Lapierre z tohoto testu proto, či přesto rozhodně nevychází jako poražený. Naopak se předvedl coby svědomitý pracant, který vám bude bez řečí dělat doprovod, pokud se rozhodnete zúčastnit víkendového lokálního klání v cyklokrosu, stejně tak ale bude věrným parťákem pro tréninkové či čistě účelové jízdy.

Svému majiteli totiž nabídne jak dostatečnou míru rychlosti a lehkosti jízdy, tak i potřebné pohodlí. Vše podtrženo vzhledem klasického CX stroje. Nám osobně by se na něm docela líbily kotoučové brzdy, avšak to by si mohlo vybrat daň v podobě výrazně těžších kol, které by srazily jeho sportovní apetit. Takto je Lapierre za rozumné peníze strojem, který umí opravdu hodně. Kupříkladu tak rychle z Prahy do Berouna, jako jsem jel na podzim na téhle cyklokrosce, bych se nedostal ani na super lehké silničce. Tedy především díky možnosti kopírovat břeh řeky kombinací silnic, cyklostezek a rybářských pěšinek. Nad to vše jsem se právě střídáním povrchů a jízdních režimů královsky bavil a to nejen při průjezdu na dohled od karlštejnských věží.

Hlína nebo uhlí?

Dnes jsme podrobili testu hliníkovou verzi CX kola od Lapierre, v nabídce je ale i dražší karbonová verze Lapierre CX Carbon, tedy skutečné týmové kolo FDJ, které se prohání na světových okruzích. Vybrat si přitom můžete jak nejnovější variantu na kotoučích (model 2014), tak by mělo být k sehnání i pár kusů ročníku 2013 – za výhodnou cenu. Tedy kolo, které jsme testovali před rokem (Lapierre CX Carbon 2013 – test). Dle dostupných informací je přitom starší verze s ráfkovými brzdami o kilo lehčí, než novější bratříček na kotoučích. Pokrok zkrátka není zadarmo.

Základní informace najdete na stránkách Lapierre-bikes.cz, aktuální nabídku pak v e-shopu MojeKolo.cz

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Lehký a pevný rám
Rozumný poměr cena/výbava/hmotnost/rychlost
Klasický cyklokrosový vzhled a styl
Dokonale vyladěné ovládání
Krásně drží rychlost
Solidně zrychluje
Komfort a jeho vyváženost (přední/zadní partie)
Pomocné brzdové páky
Stupňování šíře řidítek a délky klik dle velikosti rámu
Vzhledově zajímavá, ale nepříliš komfortní a trochu klouzavá omotávka
Brzdy za mokra a v blátě (ale co by člověk chtěl od cantileverů)
Na můj vkus by řidítka mohla být širší i ve velikosti M
Vše ostatní funguje…
Základní hliníková cyklokroska od Lapierru je stavěná s patrným důrazem na sportovní a závodní nasazení. Trochu ji ještě odlehčit a hurá na lokální klání v blátě a písku. Tím ale není řečeno, že by se nehodila pro jiné účely. Pokud si její majitel zvykne na sportovnější posed, bude mu Lapierre dobře sloužit i jako tréninkový společník či dopravní prostředek. Pro koho je tedy toto kolo? Pro ty, kdož mají rádi vzhled klasických CX kol, nechtějí příliš utrácet, přesto by si rádi užili patřičné rychlosti mimo zpevněné cesty.

CANYON Inflite Al 9.0 - TEST

LAPIERRE CX Alloy (2014)
Rám Lapierre Supreme 6 Alloy
Vidlice Lapierre Carbon (hliníkový krk)
Sada Shimano 105 (10 rychlostí)
Kliky Shimano FC-CX50 (46×36 zubů) 170mm (S)/ 172,5 (M,L) / 175 (XL)
Pláště Schwalbe Racing Raplg 700x33c
Náboje/Ráfky Shimano Claris/Mach 1 Road Runner
Řidítka Ritchey Comp Curve, šířka 40 (S, M) / 42 (L, XL)
Brzdy Avid Shorty 4
Hmotnost 9,9 kg (vel. M/54 cm, bez pedálů)
Délka posedu 51,5 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 34 999 Kč

LAPIERRE CX Alloy - TEST

Foto: Štěpán Hájíček

 

TURNER Sultan 29 – TEST

$
0
0

TURNER Sultan 29 - TESTTurner Sultan 29 je nanejvýš exkluzivní stroj, který jsme měli loni půjčený na hraní hned dvakrát po sobě. Není to totiž jednoduché kolo, které je možné ohodnotit již od pohledu. Naopak vyžaduje delší a důkladnější seznámení, abyste pochopili a dokázali poodkrýt všechny jeho přednosti a dovednosti.

Základem systému DW-link jsou dvě vahadla spojující přední část rámu a zadní stavbu. Prohlédněte si jeho funkci na videu na konci článku…

TURNER Sultan 29 - TEST

David Turner stále spoléhá na lehčí a pevnější kluzná pouzdra (nejvyšší kvality samozřejmě), proto na všech čepech najdete drobné maznice.

TURNER Sultan 29 - TEST

Vše vyvedeno do detailu pro efekt i funkci. Např. třmen brzdy se nešroubuje rovnou do rámu, ale přes ocelové vložky.

TURNER Sultan 29 - TEST

Pozornost zaslouží již základní koncepce, kdy kolu dominuje vysoká vidlice se zdvihem 150 mm, která o nezanedbatelných 25 mm převyšuje zadní stavbu, pracující s „pouhými“ 125 mm. Případná disbalance ale není tématem, kterým by se mělo smysl zaobírat. Pokud by vám totiž tyto veličiny zůstaly skryty, mohli byste se jen dohadovat, „kolik to vzadu vlastně chodí?“

Trail-bike s větším apetitem

Na začátek si pro upřesnění raději připomeňme, že Turner Sultan 29 je vysoce schopným trail-bikem na velkých kolech (29″), přestože by to jednoho skoro lákalo označit jej za enduro. To by ale bylo poněkud zavádějící. Sultan 29 je totiž, alespoň dle mých zkušeností a dojmů, spíše trail-bikem s výraznějším apetitem, než endurem muší váhy.

Hlína nad zlato

Dříve, než se pustíme do testování, je třeba zodpovědět si jednu zásadní otázku. „Proč je to tak drahé, když je to jen hlína?“ Otázka možná naivní, přesto často slýchaná. Ano, za podobnou cenu můžete mít karbonový rám Ibis, Pivot, Santa Cruz nebo třeba Intense. Turner už se ostatně také pomalu pouští do světa tajemně černých vláken – věrozvěstem nové éry je sportovní devětadvacítka Turner Czar, aktuálně se snad pracuje i na několika dalších karbonových modelech.

Pro technologické fetišisty

Hliníkové rámy ale mají stále co říct. 13,2 kg takto stavěného a schopného kola rozhodně není přespříliš. Navíc je třeba vzít v úvahu luxusní zpracování a hromadu detailů, které si budete chtít prohlížet stále dokola. Karbon je sice materiálem nejbližší budoucnosti (vlastně již i současnosti), rámy z něj vyrobené jsou ale často sterilní a „nudně uhlazené“. Ano, je třeba být technologickým fetišistou, abyste Turnerův hliníkový rám náležitě ocenili, pokud je to však váš případ a jednou si ho snad i pořídíte, pak z něj budete zaručeně na kaši pokaždé, když se k němu jen přiblížíte!

Bla, bla, bla – omáčka

Pojďme už raději do akce! V tomto místě mám ale trochu problém s čím začít. Zkusím to logicky jedno po druhém. První věc, která vás nejspíš zaskočí, když vyskočíte do sedla, bude posed s poměrně vysoko posazenými řidítky. Odpověď na otázku proč je tomu právě takto, je ale poměrně prostá. 150 mm kroku vidlice a spíše standardně dlouhá hlavová trubka jednoduše zvedají ruce pilota k nebi.

Prvotní šok

Zprvu je to docela šok, ale jako obvykle jde hlavně o zvyk. Vzhledem k tomu, jak často střídám kola, mě něco podobného rozhodně nerozhodí. Přitom je ale třeba zmínit, že zvykat jsem si nemusel nijak dlouho, stačila hodina dvě v sedle a byl jsem jako doma. Ono to vlastně není tak hrozné, navíc se sluší připomenout, že rám byl velikosti L a já mám spíše M-kovou figuru.

Nesmělé seznamování

Podobné platí i s ohledem na geometrii, která se mi po prvním nesmělém seznámení brzy jevila jako takřka ideál 29“ trail-biku a snad i endura. Znejistil mě pouze lehce nervózní projev řízení v nižších rychlostech. Přesněji pocit, že se přední kolo ovládá až moc snadno. Opět stačila jedna vyjížďka a také toto specifikum bylo zapomenuto či lépe řečeno vstřebáno. Pak jsem si už jen užíval onen dokonalý „enduro“ projev.

Mohou mu jen závidět, výšku, z které vidí svět…

Řízení Turneru Sultan 29 bylo totiž stejně laděné jako u řady šestadvacítek stejné kategorie. Většina velkých obručí a jejich majitelů si o něčem podobném může nechat jen zdát. U Turnera si užíváte příkladnou stabilitu a jistotu jak ve vysokých rychlostech, tak i při trialovém manévrování na strmých skalách. Do zatáček se nechá trochu přemlouvat, ale jen trochu. Potom se do nich položí s chutí malého endura a jistotou velkých obručí.

Hromotluk, nebo kolibřík?

Přestože pláště Continental Mountain King II excelovaly snad jen na mokru a sypký povrch jim vyloženě neseděl, bylo i tak radostí vrhat se s Turnerem do každé točky. Přitom všem ale není Turner Sultan 29 žádným neobratným hromotlukem, ale naopak hravým a veselým kolibříkem. Pravda, tohle přirovnání jsem už trochu přepálil, ale vlastně schválně. Chtěl jsem poukázat na skutečnost, že je Sultan stejně stabilní a jistý v náročném terénu, jako hravý, zábavný a pohodový na běžných trailech.

TURNER Sultan 29 - TEST

Na rámu najdete řadu zajímavých detailů, třeba toto zpevňující srdce.

TURNER Sultan 29 - TEST

Kulaté trubky by asi nestačily, proto je střed posílen příhradovou konstrukcí.

TURNER Sultan 29 - TEST

Lehoučká kola ZTR byla jedním z klíčů úspěchu pro hravost a živost celku.

TURNER Sultan 29 - TEST

Poctivý SAG

Je tomu tak zřejmě i díky jeho nízké váze, chytře narýsované geometrii, tuhosti rámu i efektivnímu a vyváženému projevu odpružení, tedy hlavně zadního závěsu DW-link. Ten je totiž středobodem všeho! Je výrazně stabilní, proto je více než vhodné nastavit sag na poctivých 30%. Jedině tak bude zadek makat naplno. Při tužším set-upu byste z něj více stability nevykřesali, to už snad ani nejde, okradli byste se ale o komfort a akci celé zadní partie. A pokud by vás náhodou na asfaltu trápilo houpání (těžko si takovou situaci představit), tak je zde stále berlička v podobě páčky CTD řídící kompresní okruh tlumiče Fox.

Nemá sobě rovného

Už jsem to psal u testu Ibisu Mojo HD a také v reportáži z řádění s Pivoty v Rychlebech. Díky krátkému spodnímu rameni, které je takřka striktně vodorovně umístěné, se zadní stavba při šlapání skoro nehne. Každý watt vyprodukovaný vašimi stehny se proto přímo úročí v pohybu vpřed. V tomhle směru DW-link skutečně boduje a není mnoho systémů, které se mu vyrovnají, aniž by si pomáhaly berličkou inteligentního tlumení.

Jede si tu svou

Na druhé straně je zadní stavba Turneru Sultan také hodně vnímavá a aktivní. I když… Jemnou citlivost postřehnete, to ostatní ani ne. DW-link i zde pracuje jaksi neznatelně. U jiných kol a jiných systémů vnímáte, jak zadek pracuje, jak zobe malé i velké nerovnosti, jak se pod vámi občas zhoupne. Ale tady nic. Cítíte, že systém vahadel pracuje, jen když se na jejich pohyb soustředíte, jinak to maká jaksi samo. Pocit hladké plavby terénem a pohled na kontrolní kroužek na pístnici jsou ale jasným důkazem, že se tlumič rozhodně nefláká.

Je to jen pocit

Nikdo neříká, že je to špatně, jen je dobré o takovém projevu vědět, abyste náhodou nebyli zklamáni. Jde ale skutečně jen o pocit, který s sebou nese DW-link jako takový. Zároveň díky takovémuto projevu nemáte ani v těžkém terénu pocit, že by snad zadek nestíhal. Stejně tak by bylo zbytečné bát se příliš častého klepání o doraz, na to je DW-link poměrně slušně progresivní.

Nepotřebuje anabolika

Tohle kolo prostě stačí namířit dolů a užívat si bez výčitek. Pak se na pohodu, či v tempu přesunout po rovině, tu a tam si poskočit a bez přemýšlení se pustit do dalšího výjezdu s vidinou opětovného sjezdu nebo technického trailu. I přes poměrně vysoké zdvihy není Sultan 29 žádným anaboliky přetékajícím monstrem, které se aktivuje pouze při boji s borci těžké váhy, ale naopak si až s dětskou radostí dokáže vychutnat i běžné lesní pěšiny. A právě to mě na něm tolik bavilo!

Tohle je král hor?

O pláštích Continental Mountain King II se snad zmiňovat ani nebudu – a to jsem měl jejich první generaci přitom hodně rád. Navíc, když jsem je před časem jezdil ve 26″ verzi, tak mě docela bavily. Na velkých kolech, nebo to bylo použitou směsí, byly docela slabé. Za sucha na štěrku docela plavaly, zejména v zatáčkách. Jakž takž držely na kořenech a kamenech a určitě by stálo za to prověřit je v pořádném blátě, na to ale jaksi nebyly podmínky.

Ke komponentové výbavě od Shimana skoro nemám co říct. XTéčko funguje, řazení je přesné, brzdy jisté, snadno ovladatelné i spolehlivé. A to rozhodně nejsem uctívačem nové generace kotoučů Shimano XT.

Chromovaný kabátek

Při mém posledním dostaveníčku s Turnerem Sultan 29 byl tento stroj nově ostrojen komponenty Chromag – řidítka, představec, sedlovka a sedlo. Komfort sedla jsem bohužel nevyzkoušel, jelikož sedlovka Chromag byla až nechutně dlouhá a mně se nechtělo montovat se na pár dní se sedlem. Prostě jsem vzal starou Ritcheynu a SDG sedátko a prásknul to tam. Poznatky mám tak jen k přední části kokpitu, kde bych málem zapomněl ještě na gripy Chromag. Byly fajn, klasika v podobě lock-on verze ve stylu ODI.

TURNER Sultan 29 - TEST

Hák přehazovačky slouží zároveň jako výměnná patka se závitem pro pevnou zadní osu.

TURNER Sultan 29 - TEST

S díly Chromag nebude vaše kolo asi nikdy vypadat tuctově…

TURNER Sultan 29 - TEST

Příště to víc ohni

Představec mě fascinoval svým hranatým profilem, tvarově a vzhledově poměrně strohá byla naopak řidítka. Chápu, že kolu jako takovému slušela černá, ale když už Chromag dělá tolik veselých barviček… Vyloženě ohromen jsem nebyl ani jejich tvarem. Po zvednutí nahoru rozhodně nevolám, to by úchop posunulo až k nebeské bráně, zato směrem k jezdci by mohla být zakroucena podstatně víc. A možná by nevadilo ani pár centimetrů šířky navrch. Chromag samozřejmě dělá i širší rodla, ale již v DH specifikaci, což by se na Sultána úplně nehodilo.

Turner Sultan 29 – závěr

Sultan není ani náznakem tuctovým kolem. Je to výjimečný stroj pro výjimečné lidi, kteří budou mít i dostatek financí, aby si jej mohli dovolit. Je to technologický skvost, který nám v době karbonové připomíná, čeho všeho se dá s hliníkem dosáhnout. Pokud bych si měl tento rám koupit, musel bych asi chvíli přemýšlet, jestli na něm budu jezdit, nebo si ho jen vystavím doma a budu jej tiše obdivovat jako vzácný obraz. Byla by to hezká podívaná a člověk by jistě každou chvíli našel další a další zajímavý detail, důkaz řemeslné zručnosti jeho tvůrce, který si žádá obdiv.

Nejezdit na tomto kole by ale byla věčná škoda. Nakolik je krásné na pohled, natolik je i skvělé v akci. S ohledem na zdvihy a určení je Turner Sultan poměrně lehký a náramně hbitý. Není problém v jeho sedle jeden den zdolat enduro na Špičáku (to bych rád zkusil, jen ho doplnit o teleskop), druhý den vesele řádit na Singltreku a následně v týdnu v lese za barákem. Turner Sultan je hodně specifickým kolem. Pokud by vám nesedl jeho posed, asi jen těžko propadnete jeho kouzlu tak jako já. Naopak, pokud si padnete vzájemně do oka, máte vystaráno – budete mít jedno kolo na vše. Stačí jen měnit pláště podle počasí a terénu.

Turner Sultan 29 jsme měli zapůjčený od českého dovozce Protocycles.cz, který má pod palcem i komponenty Chromag, mazání Juice Lubes a další parádičky

Hodnocení (0-5*)
Faktor zábavy * * * * *
Ovládání * * * * *
Zadní stavba (celek) * * * *
Efektivita odpruž. * * * * *
Citlivost * * * * *
Aktivita * * * *

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Ovládání chce chvilku na zvyknutí, když mu ale přijdete na chuť, bude vás neskutečně bavit
Řízení je dostatečně stabilní i obratné
Vidlice je při správné údržbě aktivní a její krok skoro nekonečný
Zadní stavba se vůbec netváří, že by jí snad chyběla kapacita
Lehkost a hbitost kola je opojná
Efektivita zadní stavby!!!
Vnímavost a aktivita zadní stavby ve výjezdech
Řidítka jsou dost vysoko
Z počátku vás zaskočí živý projev řízení v nižších rychlostech
Cena? Prohlédněte si rám zblízka a vezměte si jej do ruky!
Bez teleskopické sedlovky ani ránu (sedlovka nejde zasunout příliš hluboko do rámu)
Pro technokraty a milovníky kovoobrábění. Kdo jiný by ocenil takto drahý hliníkový rám. Jezdecky si lze představit jedince, který nemá závodní ambice, nechce se ale loudat. Nepotřebuje se porovnávat s okolím, rád si ale dá pěkně do těla. Pro jezdce, který chce jedno kolo, jež ho bude bavit na lokálních trailech, při závodech enduro, při občasné návštěvě bikeparku či výletu do Alp.

Funkce zadní stavby Turneru Sultan 29 – DW-link
Více o tomto a dalších systémech najdete v článku zabývajícím se efektem „tahání za řetěz

TURNER Sultan 29 (individuální stavba)
Rám Turner Sultan 29 – Alu
Zdvihy – přední/zadní 150/125 mm
Vidlice Fox 34 TALAS CTD
Tlumič Fox Float CTD
Řazení Shimano XT, 2×10
Přehazovačka/Přesmykač Shimano XT Shadow Plus / SH XT
Kliky Shimano XT (38/24 zubů)
Pláště Continental Mountain King II
Kola ZTR Arch EX 29er
Řídítka Chromag Acute Flat (730 mm)
Brzdy Shimano XT (disky 180/160 mm)
Hmotnost 13,5 kg (vel. L, bez pedálů)
Délka posedu 52,5 cm (špička sedla – osa řidítek)
Cena rámu od 51 990 Kč (podle laku)

TURNER Sultan 29 - TEST

Foto: Štěpán Hájíček

 

Lapierre X-Control 227 – TEST

$
0
0

Lapierre X-Control 227 - TESTLapierre ve své letošní nabídce novinkami rozhodně nešetří. Vedle od základu přepracovaných strojů Zesty a Spicy se dalšího rozvoje dočkal i lety ověřený model X-Control. Před rokem jsme obdivovali zbrusu novou variantu na velkých obručích, abychom se ještě před Vánoci proháněli na středním průměru 27,5“.

Zadní stavba X-Control je v mnohém specifická. Horní rameno je postaveno téměř kolmo a v průběhu zdvihu se „láme“ dopředu.

Lapierre X-Control 227 - TEST

SAG Indicator – jednoduchá a praktická pomůcka pro optimální nastavení tlaku v tlumiči.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Základem vysoké efektivity je vertikálně umístěné spodní rameno s malým gumovým nárazníkem. To aby vás zadní stavba nekopala.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Ani malá ani velká kola zkrátka jedou na všech frontách a bylo by tedy nejspíš zbytečné horečnatě lpět na zažitých pořádcích. Šestadvacítky se zkrátka v očích mnoha bikerů, či spíše marketingových pracovníků jednotlivých značek, staly až příliš malými. Proto se jich nejen u X-Controlu zbavili zcela. A devětadvacítka z téže řady? Ta je rozhodně skvělá, ostatně přečtěte si naše loňské hodnocení – Lapierre X-Control 629 (2013). Evropská realita ale názorně ukazuje, že velká kola rozhodně nejsou ideálem pro všechny.

Vystrkuje růžky

Když zašátrám v paměti, vybavím si dojmy z Lapierre X-Control 629 a do toho si promítnu praktické poznatky ze sedla sedmadvacítky, ani bych neřekl, že se jedná o v jádru stejné stroje. Již devětadvacítka vykazovala jistý přesah za hranice sportovního XC, kam tento model tabulkově míří, u verze 650B je ale tento efekt o poznání výraznější. Primárním důkazem budiž vidlice RockShox XC30 se 120 mm zdvihu, tedy o dva centimetry přesahující stovkový zdvih vzadu.

Letem světem

Rozbor francouzského sofistikovaného (ne)závislého zavěšení X-Control – ano celé kolo se jmenuje stejně jako jeho klíčová část – můžeme vzít pro tentokrát letem světem. Více o něm se dočtete v loňském testu X-Controlu 629. Každopádně alespoň ve stručnosti: Lapierre v případě modelů této řady využívá již dlouhé roky vlastní víceprvkový závěs (obecně Dual Link, lidově VPP), který byl navržen tak, aby tah řetězu do jisté míry blokoval pohyby zadní stavby. I proto na tlumiči ozdobeného logy Lapierre nenajdete žádnou páčku blokace. Není totiž vůbec potřeba.

Žádná načančaná primabalerína

Nechme ale zadní stavbu na chvíli zadní stavbou, ještě se k ní vrátíme. Pojďme si raději povědět něco víc o vlastnostech tohoto konkrétního kola jako celku. V první řadě mám nutkání poznamenat, že testovací kousek nebyl žádnou přehnaně načančanou primabalerínou, ale normálním kolem z lidu. Při ceně 39 999 Kč lze mluvit o vstupní kategorii mezi fully, konkrétně tento model je nejlevnější variantou z rodiny X-Controlů vůbec.

Nadstandardně dobrý základ

Kromě vyšší hmotnosti a levnější vidlice s ocelovými nohami (navrch s obyčejným rychloupínákem) není na kole nic, co by snad mělo začínajícího bikera odradit. Do této škatulky vlastně nepatří ani zmíněná vidlice, která jen v očích nás rozmlsanců působí na pohled poněkud lacině, svou roli ale plní bez zásadních omezení. A když už jsme u té ceny, zmínil bych, že u 40 tisícového fullu je takto sofistikovaná zadní stavba celkem vzácností, zejména vybavíme-li si konstrukčně ochuzené základní fully řady značek z dob nedávno minulých.

My dva (ne)jsme stejně vysocí

Bylo by určitě hodně zajímavé porovnat společně stroje Lapierre X-Control na středních a velkých kolech při stejné výšce rámu. Naneštěstí se nám zrovna tohle nepovedlo. X-Control 29 roku 2013 byl velikosti L (51 cm), kdežto sedmadvacítka je poměrně malé eMko (46 cm). Nevadí, zvládám oba extrémy, i když další jedinci z naší testovací crew se vyjádřili, že na ně je tohle kolo už moc malé. On X-Control 227 (vel. M) opravdu není žádný obr, naštěstí jsem se ale pohodlně vešel do rozsahu sedlovky a nevadil mi ani kratší posed.

Trochu jsem to pomíchal…

„Tohle že je sportovní kolo? Vždyť se kopu koleny o řidítka,“ povzdechl si jeden z testerů při první zkušební jízdě. Asi jsem to sám, ovlivněn historickými modely X-Control a loňskou zkušeností s „velkou“ verzí stejného kola, trochu popletl. Lapierre má přece v nabídce jiné, čistě sportovní fully, řadu XR (ale pouze na velkých kolech). X-Control je sice XC strojem – o tom cosi vypovídá i použitá grafika na rámu a dalších doplňcích, přitom je bikem spíše univerzálního, nebo chcete-li maratonského typu.

Mělo mě to trknout hned!

Už jen ta vidlice se 120 mm zdvihu! Skutečně mě ale nakopla až ona rozprava o krátkém rámu a korunu všemu nasadila první praktická zkušenost. Negativně? Nikoliv! Nejsem žádný závodník, i když si rád dám čas od času do těla. Každopádně kratší posed a stabilnější ovládání trailového typu mě osobně sedl jako ulitý. X-Control 227 jistě vede směr, přitom je díky spíše kratší celkové stavbě dostatečně živý a hravý. Prakticky jsem si rozsah jeho schopností naplno užil při výletu do Toulovcových Maštalí na podzim minulého roku.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Nízký otevřený vzorek plášťů Schwalbe Rapid Rob nás příjemně překvapil rychlostí i slušným záběrem.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Na výrobu rámu nebyl použit obyčejný hliník, ale firemní prémiová slitina Supreme 6.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Logo Lapierre najdete i na maximálně jednoduchém, přesto nanejvýš funkčním tlumiči.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Střemhlav proti hadům

Stabilita se zde sakra hodila, když jsme se vrhali střemhlav po kořenitých sjezdech, stejně tak i na rovných cestách, kde se to oslizlými spletenci lesních hadů jen hemžilo. Dost jsem zíral, co vše se mi zde podařilo sjet a projet, včetně pomalých a nanejvýš technických pasáží. X-Control však neváhal ani ve chvílích, kdy jsem se pokoušel kořenům vyhýbat. Pravda, jeho řízení je i díky 20mm převaze vidlice nad zadní stavbou spíše trailově stabilnější než závodnicky zbrklé, rozhodně ale není tupé, ospalé nebo snad nemotorné.

Uživatelsky nenáročný systém

Jak již bylo vícekrát zmíněno, systém zadní stavby X-Control mám z loňska v živé paměti. I tentokrát se mi potvrdilo, že jeho projev je hodně příjemný a uživatelsky nenáročný. Líbí se mi, jak je i při relativně málem zdvihu krásně aktivní všude tam, kde je to třeba, přitom ho větší překážky rozhodně nepoloží na lopatky. Když nic jiného, tak je alespoň patřičně utlumí. Komfort a patrně větší přilnavost zadního kola jsou jednou stranou mince, druhou, neméně nablýskanou je příkladně vysoká efektivita.

Zákony mechaniky

Díky jednoduchým, ale dobře využitým zákonům mechaniky zadní stavba při šlapání patrně ztuhne a díky tomu posílá na hnané kolo maximum výkonu, aniž by do hry musel zasahovat mozek jezdce, či jakákoliv jeho mechanická či elektronická náhražka. Pouze u levnější a celkově těžší varianty X-Control 227 není efekt raketového zrychlení až tak patrný, jako u loni zkušené devětadvacítky.

Blokace čistě záměrná

Spočítáte-li si dvě a dvě dohromady, musí vám dojít, že efekt téměř absolutní efektivity musí mít i nějaké temné stránky. Ano, daň si nulová ztráta výkonu při záběrech vybírá omezenou citlivostí zadní stavby při silovém šlapání, zejména pak v prudkých výjezdech. Jednoduše čím silněji se opíráte do pedálů, tím méně zadek pruží. Navíc čím lehčí je aktuálně zvolený převod, tím je tento efekt výraznější.

Výsledný vektor síly

V praxi to znamená, že ve výjezdech zdolávaných „na kašpárka“ (stále má smysl takto říkat nejlehčímu převodu u systémů 2×10?) se přílišné podpory trakce zadního kola nedočkáte. Není to ale až tak katastrofické, jak by se mohlo zdát. Síly působící na zadní stavbu proti sobě jsou poměrně vyrovnané, proto pokud jedete a šlapete jen trochu frekvenčně (méně silově), poznáte, že náraz zadního kola na překážku překoná sílu působenou tahem řetězu a zadní stavba pak nerovnost více či méně zpracuje.

Radikálnímu zmrazení funkce zadního zavěšení se tak lze vyhnout správným stylem šlapání. Navíc na rovinách nebo v mírném stoupání zjistíte, že systém X-Control opravdu nepotřebuje příliš velké investiční pobídky od terénu, aby se otevřel.

Rob a Ron

Přes vlastnosti celku jsme se opět přiblížili závěru tradičně věnovanému jednotlivým komponentům. Začít v tomto případě nemůžu jinde než u plášťů Schwalbe Rapid Rob, které jsou v zásadě levnější variantou modelu Rocket Ron. Dříve, než jsem se sám usadil za řidítka Lapierru X-Control, jsem byl informován, že „na suchu dobrý, ale bože chraň, aby zapršelo a ty ses dostal někam mezi kořeny!“ Hmmmm? V Maštalích jsme skoro nejezdili po ničem jiném než po mokrých kořenech, přitom bez větších potíží?!

Ani lepidlo, ani slimák

Nevím, jestli právě v tomto místě do sebe kořeny nepozřely něco z všudypřítomného pískovce, ale já osobně neměl problém s tím, že by pláště nějak zásadně klouzaly či byly vyloženě nevyzpytatelné. Nehovořím zde o vlastnostech blízkých lepidlu, ale ani se nedá říct, že bych měl místo plášťů na kolech obuté slimáky… Přitom tyhle gumy slušně jely a pomáhaly tak trochu zamaskovat vyšší celkovou hmotnost (14,1 kg).

Základní Avid – žádný problém

Další na řadě mohou být brzdy Avid Elixir 3, tedy nejlevnější varianta z této řady. Co bych k nim ale měl psát? Avidy jako takové mám rád a trojky se svým projevem nijak výrazně neliší od zažitých standardů této značky i modelové řady. Jsou patřičně silné, jisté a po dobu našeho testování bez problému funkční.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Zavírání vidlice RockShox PopLoc je sice poněkud obstarožní, avšak stále dobře slouží u základních modelů vidlic.

Lapierre X-Control 227 - TEST

Tepaná ocel

Vidlice RockShox XC30 s ocelovými vnitřními nohami nebyla možná super citlivá ani super pevná, ale pořád pracovala velice uspokojivě, zejména poté, co jsem ji na nekonečném spletenci kořenů v Maštalích náležitě rozpumpoval. Trochu mě trápilo občasné klepání ozývající se odkudsi z nitra, jeho zdroj se mi ale nepodařilo blíže lokalizovat.

Zato tlumič Lapierre pracoval po celou dobu bez nejmenších připomínek. Stačilo jej na začátku nastavit, pomohla i měrka ponoru (SAG Indicator) a pak jsem na něj mohl zcela zapomenout! A tak by to mělo, alespoň podle mého, být u většiny XC či trailových kol.

Lapierre X-Control 227 – závěr

V průběhu testování jsem se přesvědčil, že Lapierre X-Control 227 rozhodně není jednostranně zaměřeným XC chrtem, ale spíše všestranným trail-bikem. Lépe řečeno jeho lehčí alternativou s nižšími zdvihy (120/100 mm), zato však s příjemnou geometrií, která sedne více trailovým jezdcům než závodníkům zvyklým na značné zlomení v pase. Zadní stavba přitom do puntíku plní sliby marketingových hesel. Žádné složité nastavování, pouze jistý záběr a nemalý komfort tam, kde je to či ono potřeba. Nad to vše je Lapierre za ty peníze velice solidním vstupním modelem do světa plného odpružení s kvalitním rámem a vyspělým systémem odpružení.

Více o tomto kole najdete na webu lapierre-bike.cz a dostupnost tohoto či dalších modelů si můžete ověřit v e-shopu MojeKolo.cz

Hodnocení (0-5*)
Faktor zábavy * * * *
Ovládání * * * * *
Zadní stavba (celek) * * * *
Efektivita odpruž. * * * * *
Citlivost * * * * *
Aktivita * * * * *

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Pohodlný posed
Stabilní a zároveň i obratná geometrie
Na 100 mm zdvihu vzadu překvapivě hodně komfortu
Aktivní a zároveň vysoce efektivní zadní stavba
Za dané peníze solidně osazený stroj, na němž není třeba pro začátek nic měnit
Nové levné pláště Schwalbe Rapid Rob rozhodně nejsou žádný propadák
Blíže neidentifikovaná vůle ve vidlici (snad problém jednoho kusu)
Pro sportovněji zaměřené jezdce až příliš krátký posed (zkuste raději 29″ verzi)
Hmotnost? Při této ceně!
Jezdci hledající čistě sportovní ukojení ať raději sáhnou po modelu XR nebo alespoň 29“ variantě X-Controlu. Sedmadvacítka je hodně universální a sedne proto lépe jezdci, který se nechce loudat, přitom mu jsou přednější jiné vlastnosti než jen výsledný čas v cíli. X-Control 227 může být zajímavým vstupním modelem pro jezdce, kteří na biku hledají především zábavu a občas by si snad zkusili i nějaký maraton nebo lokální XC. Je to zároveň schopný trail-bike pro ty, kteří rádi technické ježdění, na hory to ale mají daleko, a proto se dokáží vyřádit i na středně těžkých pěšinách.

Lapierre X-Control 227 - TEST

LAPIERRE X-Control 227 (2014)
Rám Lapierre X-Control, Alloy Supreme 6
Zdvihy – přední/zadní 120/100 mm
Vidlice RockShox XC 30 27,5″, SoloAir
Tlumič Lapierre R Hydraulic Damping Technology
Řazení Shimano SLX, 2×10
Přehazovačka/Přesmykač Shimano Deore / SLX
Kliky Shimano FC-M625 (38×24 zubů)
Pláště Schwalbe Rapid Rob Performance (27,5×2.25″)
Náboje/Ráfky Formula/Mach 1 Neo Disc 27,5″
Řídítka Lapierre Rizzer XC Alloy (720 mm)
Brzdy Avid Elixir (disky 180/160 mm)
Hmotnost 14,1 kg (vel. M/46 cm, bez pedálů)
Délka posedu 51 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 39 999 Kč

Foto: Štěpán Hájíček | Jízdní foto: Jakub Douda (fotoJD.cz)

 

AGang Patriot 3.0 – Trip Brdy

$
0
0

AGang-Patriot-3-0-BrdyNa víkend si AGanga Patriot 3.0 půjčil kolega Zdeněk, který se nám stará o korektury textů. V neděli večer pak dorazily následující fotky, záznam trasy a hodnocení: „Z kola jsem nadšenej!“


AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

AGang Patriot 3.0 - Trip Brdy

 

AGang Patriot 3.0 – TEST

$
0
0

AGang Patriot 3.0 - TESTDnešní hodnocení asi vezmu z trochu jiného konce než obvykle. Na tomhle kole jsem už vlastně jezdil a to hned několikrát! Avšak s tím rozdílem, že doposud jen na prototypu. Ten byl ale koncipován celkově poněkud jinak než finální produkční verze nesoucí označení AGang Patriot 3.0, kterou již dnes najdete ve vašem oblíbeném obchodě.

Když je nový, září na všechny strany – řetěz KMC X10SL gold. Pěkné jsou také kliky SRAM systému 2×10 s převodníky 38-24 zubů.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Systém Drive Link Pivot (DLP) a jeho klíčový prvek – čep na vidlici nad úrovní zadní osy. Ale také je zde vidět matice pevné osy a bovden procházející nohou vidlice.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Vše, co jste potřebovali o Patriotu vědět na jednom místě. Šířka středu, rozměry tlumiče a mnohem víc.

AGang Patriot 3.0 - TEST

AGang Patriot ve své prvotní neprodejní verzi byl postaven jako lehoučký trail-bike se špičkovým osazením – sada SRAM XX1 a další luxusní díly. Pultová cena takového kola by nejspíš byla pro většinu českých zákazníku silně šokující. Tím ale nechci říct, že by byla produkční verze Patriot 3.0 vedle něj jak ošklivé káčátko. Tak tomu rozhodně není. Chtěl jsem jen zdůraznit a demonstrovat, že je koncipována poněkud jinak.

Podobné geny

Ono to vlastně celé vychází ze základní filosofie, s jakou byl stavěn jeho předchůdce AGang Cult. Jde o to, že Jára Spěšný (Spaceman) si tato kola stavěl „na sebe“. A jelikož žije v blízkosti Ještědu, potřebuje kolo, které ho nejen doveze nahoru, když zrovna nejezdí lanovka, ale přežije s ním také cestu dolů a dovolí mu si ji náležitě užít. Ať to vezme třebas po trasách bikeparku.

To vše zmiňuji hned na úvod proto, abych předešel rozhořčeným výkřikům a komentářům ve stylu „Proč je to tak těžké?“ nebo „Proč tam jsou ty traktorové pláště?“ Těžší je Patriot proto, aby něco vydržel, extra hrubé pláště jsou pak použity v zásadě ze stejného důvodu. Mimochodem – rozdíl v hmotnosti rámu AGang Cult a Patriot je téměř 1 kg ve prospěch mladšího Patriota!

A také když se někdo rozčiloval nad celkovou hmotností testované produkční verze (AGang Patriot 3.0 – první dojmy), tak jsem pak pouhým matematickým rozborem došel k závěru, že jen výměnou plášťů a použitím bezdušového setu (investice v řádu 3000 Kč), by se dalo snadno stlačit celkovou hmotnost někam na úroveň 13,5 Kg.

Zpět ke klasickému scénáři

A teď už konečně hurá do sedla a jedeme dál dle klasického scénáře, kdy povětšinou začínám hodnocením posedu. Ten je jednou z věcí, ve které se produkční verze od prototypu lehce liší. Jestli jsem si u surového Patriota stěžoval na příliš krátkou pozici za řidítky, u ostré varianty nemám co bych kritizoval. Stačí nastavit řidítka, výšku posedu a dál není třeba nic řešit.

Jako doma

Ostatně pocit „jako doma“ obejme vaši mysl jen krátkou chvíli po vyhoupnutí se do sedla a již vás neopustí. AGang Patriot 3.0, ať je jaký je, má tu skvělou vlastnost, že sakra rychle padne do ruky. Nemluvím jen o posedu, parádní je i geometrie a ovládání jako takové. „Co si myslíš o těch středních kolech?“ byl jsem hned několikrát tázán při vyjížďkách s Patriotem. Odpověď? „Asi se trochu líp valí po rovině a jsou o fous jistější v technickém terénu, ale žádný zásadní rozdíl vlastně ani nevnímám.“

Důležitý je celek

Ano, toto tvrzení může v někom vzbudit přesvědčení, že kola průměru 27,5“ jsou „jenom marketing“ a tahák na peníze. Ano i ne! Jedním dechem totiž musím dodat, že ať má Patriot kola, jaká chce, je celek vyladěn tak dobře, že vás to o jejich průměru při pobytu za řidítky absolutně nenutí přemýšlet. Což je oproti drtivé většině devětadvacítek zásadní rozdíl a také zásadní výhoda. Nebo se snad pletu?

Když je černá černou

Přes to všechno rozjímání o kolech a vzájemné souhře bych ale nerad opomněl to hlavní – ovládání. V jeho vyznění se do velké míry angažuje vidlice (zde RockShox Revelation), která mě z kraje testu poněkud trápila. Úplně nová na úplně novém kole byla slušně zatuhlá, a když jsem ji nastavil dle sagu, byla od půlky dál „nechutně“ aktivní až krutě degresivní. S každým silnějším stiskem brzdy klesala až na dno! A ještě ty její černé vnitřní nohy. Já vím, je to otázka vkusu, ale mně se prostě nelíbí…

A přišlo rozhřešení…

Po zajetí, když se začátek kroku rozhýbal, jsem ji konečně nafoukal na předepsaných 110 psi (80 kg jezdec) a situace se o dost změnila. Tedy – zprvu zase zůstávala viset nahoře ve zdvihu. Nakonec jsem se proexperimentoval někam k 90 psi a byl spokojený. Začátek po namazání slušně vnímavý, prostředek aktivní a konec ne úplně progresivní, ale ani jsem s ní netloukl o doraz na každém druhém kořeni.

reklama

AGang Patriot 3.0 - TEST

Geax Goma – tyto pláště jsou sice těžké, ale také bytelné a za sucha krásně drží.

AGang Patriot 3.0 - TEST

RockShox Revelation = Man In Black. Zprvu nás tato vidlice dost trápila, avšak po zajetí jsme k sobě našli cestu. Doporučený tlak = tabulková hodnota -10 psi.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Tichý a přitom spolehlivý napínák nedává na odiv svůj původ. Až při pohledu zblízka z vnitřní strany zjistíte, s kým máte tu čest.

AGang-Patriot-3-0-det-09

Teď ta geometrie. Už bylo na čase!

Až když jsem se zbavil extrémů vidlice, mohl jsem si konečně užít a naplno vychutnat přirozenost Patriota. S vidlicí „nahoře“ to byl až moc chopper, stav „vidlice dole“ byl v tomto lepší, ale zase to znamenalo strašidelný projev ve strmých sjezdech. Po konečném vyladění jsem se naštěstí dočkal stejné parády, jaká mě bavila už u prototypu. Potřebná stabilita všude kde ji bylo potřeba, ochota pohotově reagovat na všechny ztřeštěné nápady pilota a navíc super jistota v zatáčkách.

Nejde na zadek! No a co?

Ano, AGang Patriot 3.0 možná nejde tak snadno na zadní, jak jeden ze čtenářů zmínil v diskuzi na facebooku, o to lépe ale sedí v zatáčkách. Pokládat jej z jedné točky do druhé se rovná čirému štěstí, navíc pokud je jakž takž sucho a vy se můžete plně spolehnout na pláště Geax Goma. To je pak zážitek!!!

Vepředu dobrý. A co ten zadek?

Řečí o ovládání už bylo asi dost a o vidlici jsem toho taky napovídal, až to není pomalu zdrávo, takže nám zbývá ještě zadní stavba. Ale u čeho začít? Když jsem psal první dojmy z Patriota, shrnul jsem, že je zadní stavba systému DLP (Drive Link Pivot) zkraje stabilní, v polovině aktivní a ke konci přiměřeně tuhne. Za tím si stojím i po dalších X kilometrech v sedle tohoto stroje.

Abychom si to blíže rozebrali…

Jára Spěšný má rád, když mají jeho kola odpich a to u Patriotu platí doslova. Tedy v případě, že byste mu dali lehčí pláště a možná i kola, pak si užijete skutečně parádní akceleraci. Řeším to ale celé proto, abych poukázal na fakt, že je zadek Patriota zkraje vážně hodně stabilní. Nemusíte ani extra stylově šlapat do kruhu a přitom nebudete mít problém, „že by se vám to pod zadkem vlnilo jako mořský příboj“. Ostatně hodnocení Zdeňka, který dohlíží na korektury našich textů a který měl Patriota nějaký čas u sebe, je docela výstižné: „Patriot fakt dobře jede. Na Brdech jsem s ním vyjel všechno jako na hardtailu. Smekám!“

Jsem asi moc zmlsaný

Tímto popisem se ale zároveň dostáváme k poněkud jiné otázce. Já osobně jsem docela zmlsaný vysoce aktivními systémy a musím se přiznat, že mi onen tužší začátek zdvihu úplně nesedí. Chápu ho ale jako nutné zlo a také projev, který bude mnoha lidem na tomto kole naopak vyhovovat. Třeba Kuba si jej u prototypu neskutečně chválil. Já ale mám radši styl houpavý Cadillac, než vytuněnou káru se šlupkami místo plášťů a sníženým podvozkem.

Posun času

Vedlejším efektem výše popisovaného může být i fakt, že zadní stavba DLP AGangu Patriot není až tak super citlivá ve výjezdech, ale zároveň jedním dechem dodávám, že není ani nijak tupá, jako u určitých systémů, které se tahem řetězu zavírají. Extrémním případem v tomto směru býval jednočep Santa Cruz Superlight. Zadek Patriota s přítlakem ve stoupáních rozhodně pomáhá, někdy ale jako by reagoval s drobným zpožděním.

Nenarazíš!

Opustíme-li však oblast první třetiny zdvihu a zhoupneme-li se dále, pak je třeba uznat, že ve střední partii to vzadu lítá jedna radost. A strach nemusíte mít ani z nepříjemné degresivity, která byla „dětskou nemocí“ prototypu. Šouplo se totiž kousek s horním okem tlumiče a nyní je konec zdvihu solidně stabilní. Dorazu jsem se párkrát přiblížil, ale nestalo se mi, že bych na něj tvrdě narazil.

Zkus to trefit přesně!

A snad ještě jednu poznámku týkající se zadní stavby. Její charakter a konstrukce jsou „náchylné“ na správné nastavení sagu (výchozí tlak v tlumiči). Dle mých zkušeností je vhodné držet se někde mezi 20-30%, pětadvacet bude asi ideál. Naštěstí je na tlumiči RockShox Monarch vytištěná stupnice, takže je ladění sagu hračkou. Překročíte-li však 30%, bude zadek sice zkraje vnímavější, v určitých případech ale bude vykazovat tendence přejít k houbovitosti. Naopak s vyšším tlakem uděláte z tohoto kola pořádného tvrďáka, který se s vaším pozadím rozhodně mazlit nebude.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Avid Elixir 7 Trail. Čtyři pístky znamenají plynulejší nástup, ale také nekompromisní stisk.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Vzadu na vidlici je vše podstatné – zdvih, druh pružiny, model, rozměr kol, ale také stupnice pro nastavení sagu. A dole na levé noze pak tabulka tlaků.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Středovou partii posiluje frézovaný blok hliníku nesoucí střed BB30 a hlavní čep zadní stavby. Všimněte si také stylového vstupu pro ovládání sedlovky RS Stealth.

AGang Patriot 3.0 - TEST

Čirý lak na většině míst krásně odhaluje poctivé zpracování hliníkového rámu.

AGang Patriot 3.0 - TEST

KOMPONENTY

Mezi komponenty jsme již probrali ty nejhlavnější – pláště Geax Goma 27,5×2,25“, které se nebojí kamení a minimálně na suchu drží jako skála a vidlici RockShox Revelation RL 27. Co nám ještě zbývá? Snad řazení SRAM, takřka kompletní sada X9 s přehazovačkou Type 2 (vybavená třecí spojkou pro stálé napnutí řetězu).

Za sebe, jakožto příznivce SRAMáckého řazení od dob, kdy „Amíci“ upozadili GripShift a začali nabízet vlastní páčky, musím zvolat třikrát HURÁ. Rok, dva staré modely páček řad X9 a X7 mívaly dosti houbovitý a neurčitý krok. Varianta roku 2014 vrací do hry přesné, jisté a náležitě hlučné cvakání, jak při řazení nahoru, tak i dolů. Cvaká to, jako když permoník tříská svým krumpáčem do skály.

Slyšíš to ticho?

A v neposlední řadě je třeba SRAMáckou sadu pochválit za krásně tichý chod. Řetěz do rámu téměř vůbec nemlátí, vše se točí hladce a jemně – nádhera. Díky novým generacím přehazovaček (SRAM Type 2 a Shimano Shadow Plus) jsou dnes horská kola výrazně tišší, než bývala. A také mi dokonale sedl systém řazení 2×10. Skok mezi převodníky 38/24 zubů nabízí jak dostatečnou jiskru na rychlých úsecích, tak i více než náležitě lehký nejlehčí převod (28/36 zubů).

Nový Elixír / starý Elixír

Nakonec jsem si nechal hodnocení brzd Avid Elixir 7 Trail – s ohledem na uvedení nové řady brzdičů SRAM Guide vlastně již dnes už zastaralý model! Ten vývoj je poslední dobou dost zběsilý! Stále si ale nějak nejsem jistý tím, co si o nich mám myslet. Když byly zcela nové, byly vláčnější; poté, co se rozbrzdily, začaly solidně vystrkovat drápky a hlavně své bicepsy.

Faktem je, že jejich nástup není tak ostrý jako u starších Elixírů, síly ale mají na rozdávání. Ne vždy mi ale byla natolik po ruce, nakolik bych si to zrovna přál. Možná jsem „divný“ jen já, ale zatím jsou mi stále bližší původní dvoupístkové Elixíry se svým radikálním nástupem, než relativně vláčné nové Traily. A co teprve SRAM GUIDE?!

Postřehy z praxe

AGang Patriot, kterého jsme testovali, patřil do jedné z prvních ostrých výrobních sérií, pár věcí se v průběhu výroby třeba ještě odladí, každopádně nic zásadního mě vlastně nezklamalo. Jen bych rád upozornil na pár drobností. Stalo se mi například, že se povolila matice držící vymezovací kroužek na předním náboji. Chvíli jsem musel pátrat „co to cinká“, pak ale stačilo kolo vyndat, matici rukou dotáhnout a byl klid. Doma jsem pak kápl na závit trochu lepidla a dotáhl to celé klíčem.

V průběhu testu se také lehce rozcentrovalo zadní kolo, ale nic, na čem by se nedalo jet. Navíc stačilo pár minut s příslušným klíčem doma v dílně a bylo hotovo. Ostatně Patriota jsme dvakrát nešetřili. Poslední bod, který bych rád zmínil, se týká do široka rozkročených nohou zadní stavby, o které jsem při šlapání kopal patami (v kombinaci volné pedály a Five Ten boty). S hubenějšími SPD tretrami by se to asi nedělo, ale starší bačkory Five Ten Hellcat, s nimiž jsem na Patriotu jezdil, jsou vážně dost široké (podle Zdeňka nebyl se šířkou zadní stavby při použití XC SPD treter žádný problém).

AGang Patriot 3.0 – závěr

Tak co, splnil Patriot naše očekávání daná zkušenostmi s jeho předprodukční verzí? Z velké části ano. Finální Patriot je skutečně všestranným kolem s parádně odladěným ovládáním. Nezabíhá do žádného extrému, přitom skvěle zvládne klikaté zatáčky i strmé úseky. Je to stroj, který byl postaven pro radost z jízdy, pro radost z ovládání. Není to „tupá lokomotiva“, která se jen valí z kopce. Pokud ho vyšlete na náročnější trať, tak si buďte jisti, že jej budete muset řídit – a řízení se přeci rovná zábavě!

AGang Patriot 3.0, tak jak jej vyndáte z krabice, či jak si ho převezmete na prodejně, není žádné pírko, ale zase toho dost vydrží. Pokud vás jeho hmotnost trápí a chtěli byste si vychutnat jeho parádní odpich, začněte s výměnou plášťů. Nasazené Geaxy (890 g/kus) jsou dobré pryže, ale hodí se mnohem víc do těžkého horského terénu po obvodu našich hranic i daleko za nimi, než do prostřední české kotliny. Tohle kolo bylo zkrátka stavěno tak, aby vydrželo, přitom stačí pár úprav a bude z něj švihák lázeňský, trailový či singltrekový.

Více informací o tomto kole najdete na stránkách agang.eu

Hodnocení (0-5*)
Faktor zábavy * * * * *
Ovládání * * * * *
Zadní stavba (celek) * * * *
Efektivita odpruž. * * * * *
Citlivost * * * *
Aktivita * * * *

Líbí se… Dalo by se zlepšit… Pro koho?
Vyvážený posed, který rychle sedne do ruky
Stejně tak i ovládání umí vše a v ničem nestrádá (je stabilní i hravé zároveň)
Stačí se opřít do pedálů a hned cítíte, jak zadní kolo zabírá
V ruce je možná těžký, v dlouhých výjezdech taky, ale při běžných toulkách krajinou se budete až divit, jak dobře jede
Teleskopická sedlovka je v této kategorii nutnost a Reverb Stealth je král!
Pláště Geax Goma – v těžkém terénu něco vydrží a na hlíně, v kamení i na kořenech jsou velice jisté
Mnoho lidí bude žehrat na hmotnost, ale jen do doby, než usednou do sedla
Vidlice RockShox – z počátku byla dost tupá, ale rozjezdila se, vyžaduje ale nalezení optimálního tlaku (naše zkušenost cca 10 psi pod doporučenou hodnotu). Jiný kousek na jiném kole ale chodil o poznání lépe
Kopal jsem patami do zadní stavby, ale možná mám jen křivé nohy…
Patriot je strojem pro zapálené patrioty, kteří by chtěli jedno kolo na různé způsoby využití. Tento AGang zvládne náročný den v bikeparku, když ho nebudete hnát do úplných extrémů, ochotně s vámi objede enduro závody, zvládne vyjížďku s přáteli či partnerkou a kdyby vám něco cvaklo v hlavě, tak se na něm dá objet i nějaký maraton. Tedy minimálně po výměně plášťů za lehčí a rychlejší. Ideální majitel je takový jezdec, který nehledá superaktivní houbu, ale kolo, co okamžitě reaguje na šlápnutí či pohyb řidítky. Kolo co zvládne vše a v žádné disciplíně nepropadne.

Bližší pohled na pohyb zadní stavy AGang DLP (Drive Link Pivot)

AGang Patriot 3.0 – funkce zadní stavby from BikeAndRide.cz on Vimeo.

AGang Patriot 3.0 - TEST

AGANG Patriot 3.0
Rám Double butted alu 6061 27.5″
Zdvihy – přední/zadní 140/140 mm
Vidlice RockShox Revelation RL 27,5″, SoloAir, 15 mm osa
Tlumič RockShox Monarch RT3 HV 200/57 mm
Řazení SRAM X9 Trigger, 2×10
Přehazovačka/Přesmykač SRAM X9/X9
Kliky SRAM S1400 PF 2.2 (38/24 zubů)
Pláště GEAX Goma kevlar SC (27.5×2.25″)
Náboje/Ráfky AGang Disc/AGang Radon Pro 27,5″
Řídítka AGang alu (740 mm)
Brzdy Avid Elixir 7 Trail (disky 180 mm)
Hmotnost 14,56 kg (vel. M/17″, bez pedálů)
Délka posedu 52 cm (špička sedla – osa řídítek)
Cena 71 990 Kč

AGang Patriot 3.0 - TEST

Foto: Štěpán Hájíček

 
Viewing all 341 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>